SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Właściciel Gremi Media ze wzrostem wpływów i 21 mln zł zysku

W u.br. kontrolowana przez Grzegorza Hajdarowicza spółka KCI, większościowy akcjonariusz Gremi Media (wydawcy „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”) osiągnęła wzrost przychodów o 4,6 proc. do 118,4 mln zł, a jej zysk netto podskoczył z 1,65 do 21,22 mln zł. Zdecydowaną większość obu wyników zapewniło Gremi Media.

Piotr Łysek, prezes KCIPiotr Łysek, prezes KCI

W segmencie mediowym, na który składa się większościowy pakiet akcji Gremi Media, wpływy grupy KCI zwiększyły się rok do roku ze 105,43 do 109,11 mln zł ,a zysk netto z 4,55 do 15,05 mln zł.

Do KCI należy obecnie 80,13 proc. akcji Gremi Media. W połowie ub.r. ten pakiet był większy o prawie 10 pkt proc., przy czym firma w strategii na lata 2019-2030 zapowiedziała, że zmniejszy zaangażowanie kapitałowe w Gremi Media do poziomu 40-60 proc. W kolejnych miesiącach sprzedało kilka pakietów akcji tej spółki, w ostatniej jak na razie takiej transakcji w styczniu br. zbyło walory za 2,51 mln zł.

W ub.r. grupa kapitałowa Gremi Media zanotowała wzrost przychodów o 6 proc. do 107,94 mln zł oraz zysku netto z 6,43 do 14,4 mln zł.

W pionie działalności inwestycyjnej i pokrewnej KCI osiągnęło wzrost przychodów z 7,88 do 9,52 mln zł oraz wyniku netto z 2,89 mln zł straty do 6,27 mln zł zysku. Firma kupiła obligacje o wartości 109,5 mln zł Next Holdings zarządzającego poprzez spółkę zależną przejętym kilka lat temu kompleksem dawnego studia filmowego Alwernia pod Krakowem.

- KCI S.A w ramach umowy zawartej z emitentem obligacji otrzymała uprzywilejowanie przed innymi obligatariuszami (opcja sprzedaży celem umorzenia, opisana w sprawozdaniu finansowym). Plany związane z tą inwestycją dotyczą stworzenia unikatowego na skalę światową parku rozrywki, opartego o najnowocześniejsze technologie wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości (VR/AR), który z uwagi na swoją niepowtarzalność stanie się atrakcyjnym miejscem aktywnego spędzenia czasu dla całych rodzin - opisał w liście do akcjonariuszy Piotr Łysek, prezes KCI. - Tym samym, KCI S.A. konsekwentnie będzie realizowała swoje inwestycyjne zaangażowanie, wykorzystując posiadane kompetencje i doświadczenie - zapowiedział.

KCI kończy natomiast działalność w branży nieruchomości. Wiosną ub.r. sfinalizowała zawartą prawie dwa lata wcześniej i ujętą wtedy w sprawozdaniu umowę sprzedaży kompleksu nieruchomości w Krakowie, obecnie ma jeszcze tylko dwa niewielkie lokale usługowe w Warszawie, które zamierza zbyć w br.

W ub.r. firma zanotowała w tym pionie 116 tys. zł przychodów i 91 tys. zł straty netto.

Łącznie skonsolidowane przychody KCI poszły w górę ze 113,19 do 118,4 mln zł, a dzięki spadkowi kosztów i strat ze 109,47 do 97,66 mln zł (wydatki operacyjne zmalały z 93,45 do 90,15 mln zł) mocno poprawiły się wskaźniki rentowności firmy.

Zysk operacyjny podskoczył z 3,72 do 20,74 mln zł, a zysk netto - z 1,65 do 21,22 mln zł (z czego ten przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej - z 1,1 do 17,99 mln zł).

Piotr Łysek stwierdził, że KCI „dostrzega naturalnie pewne zagrożenia związane ze światową pandemią koronawirusa, która swoimi skutkami dotyka wszystkich sfer - zarówno społecznych, gospodarczych, jak i finansowych”. - Krótki czas trwania pandemii, jak również nieprzewidywalność okresu jaki może upłynąć do jej ustania powodują, że emitent (czyli KCI - przyp.) ze szczególną uwagą przygląda się obecnie jej skutkom i niezwłocznie, poprzez podejmowanie na bieżąco adekwatnych decyzji, będzie dążył do ochrony emitenta, a zarazem jego akcjonariuszy - zaznaczył prezes spółki.

- Osiągnięte wyniki i rezultaty dają solidną podstawę do twierdzenia, że przyjęta strategia inwestycji finansowych w różne obszary biznesowe takie jak projekty digitalowe oparte na nietuzinkowych nieruchomościach (Alvernia Planet) i nowoczesne, zaawansowane technologicznie media (Gremi Media), są perspektywicznym kierunkiem rozwoju całej Grupy Kapitałowej KCI - podkreślił Łysek.

Głównymi akcjonariuszami KCI są kontrolowane przez Grzegorza Hajdarowicza spółki Gremi Inwestycje (33,11 proc. kapitału) i Gremi International (24,35 proc.). W czwartek na koniec sesji kurs KCI wynosił 44 grosze, co daje kapitalizację w wysokości 30,2 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Właściciel Gremi Media ze wzrostem wpływów i 21 mln zł zysku

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
takie tam
czy Gremi nadal doradza dalej były zastepca szefa WSI pułkownik Kazimierz Mochol ?
odpowiedź