SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Właściciel Pyszne.pl szykuje zwolnienia. Pracę straci 1700 dostawców

Spółka Just Eat Takeaway planuje zwolnić w Wielkiej Brytanii około 1870 pracowników, w tym 1700 kurierów-dostawców. Firma prowadząca w Polsce platformę Pyszne.pl, na Wyspach Brytyjskich chce wrócić do samozatrudniania dostawców na konkretne zlecenia, w ramach tzw. gig-economy, który obecnie pracownicy krytykują.

Article

"Financial Times" podkreśla, że decyzja o powrocie do modelu gig economy (przyjmowanie dorywczo zleceń w razie potrzeb zamiast regularnego etatu) stanowi zwrot w polityce Just Eat Takeaway o 180 stopni. W czasie pandemii dwa lata temu firma decydowała się zatrudniać własnych dostawców, by odróżnić się od konkurentów - Deliveroo i Uber Eats.

Redukcja etatów w Wielkiej Brytanii z prawem sześciotygodniowego okresu wypowiedzenia formalnie obejmie 1700 kurierów. Pracę straci także 170 pracowników z pinów operacyjnych. Łącznie zwolnienia obejmą dostawców z sześciu brytyjskich miast.

Firma w komunikacie przekazała, że "reorganizuje i upraszcza swoje dostawy" w celu poprawy wydajności. "W ramach tego procesu zaproponowaliśmy odejście od modelu kurierów jako pracowników" - dodano.

Dostawcy posiłków pod kreską

Platformy dostarczające posiłki są obecnie pod presją inwestorów - muszą podnieść rentowność w obliczu spowolnienia popytu po pandemicznym boomie całego sektora - wskazuje "FT".

Just Eat Takeaway zanotowało w 2022 roku stratę netto pięć razy większą niż rok wcześniej, w wysokości aż 5,7 mld euro. Wyjaśniono to odpisem w wysokości 4,6 mld euro z tytułu dokonanych przejęć kapitałowych (zakup Grubhub i fuzja z Just Eat).
W 2022 roku przychód Just Eat Takeway.com wyniósł 5,6 mld euro, co oznacza 4-proc. wzrost w porównaniu do roku 2021. Przychód pomniejszony o koszty realizacji zamówień wzrósł o 24 proc., do 2,4 mld euro.

Nie wiadomo, czym redukcje zatrudniania obejmą także inne rynki. Jak wnika z przesłanego przez platformę Pyszne.pl stanowiska, polscy dostawcy współpracujący z platformą nie mają powodów do obaw.

"Grupa Just Eat Takeaway.com działa w 20 krajach na całym świecie i zawsze zgodnie z lokalnymi przepisami prawa. W Polsce kurierzy współpracują z Pyszne.pl na podstawie umowy zlecenia, która daje im elastyczność i możliwość zgłaszania swojej dyspozycyjności z tygodnia na tydzień lub odwołania swojej zmiany. Nie planujemy zmian w obecnie obowiązującym modelu współpracy z kurierami. Mamy również plany rozwijania naszej usługi logistycznej w kolejnych miastach w Polsce i Europie" - komentuje Wojciech Maćkowski, corporate communications & public affairs manager Poland Pyszne.pl.

W Polsce Pyszne.pl działa w takich miastach jak Warszawa, Wrocław, Kraków, Poznań, Gdańsk, Łódź, Lublin, Bydgoszcz, Białystok.

Dołącz do dyskusji: Właściciel Pyszne.pl szykuje zwolnienia. Pracę straci 1700 dostawców

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
mike
To się nie miało prawa udać! Może na początku biznes się kręcił dopóki współpracujące knajpy nie jorgnęły się, że mogą sami zorganizować dostawy w niższej cenie niż koszty prowizji.
odpowiedź
User
.
Prowizje sięgające 30% są zabójstwem dla wielu restauracji.
odpowiedź
User
kalkulator
To się nie miało prawa udać! Może na początku biznes się kręcił dopóki współpracujące knajpy nie jorgnęły się, że mogą sami zorganizować dostawy w niższej cenie niż koszty prowizji.


No niestety, nie mogą. Dostarczenie jednego posiłku w takiej Warszawie to, razem z powrotem do knajpy, jakaś godzina, średnio. Ile dań dostarczy w ciągu dnia jeden dostawca? Max kilkanaście, czyli nawet nie zarobi na swój etat.
odpowiedź