SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Właściciel TVN uruchomi kanał religijny

- Przygotujemy unikatową ofertę programową ukazującą religię jako zjawisko uniwersalne i jej wpływ na życie człowieka - mówi nam ks. Kazimierz Sowa, szef kanału.

Niebawem TV Trwam o. Tadeusza Rydzyka doczeka się konkurencji. Jesienią wystartuje nowa telewizja religijna, którą uruchomi właściciel TVN - Grupa ITI. Szefem stacji został ks. Kazimierz Sowa a jego zastępcą Szymon Hołownia.

Koncepcja kanału powstała jesienią ubiegłego roku podczas rozmów ks. Kazimierza Sowy  i Szymona Hołowni z Mariuszem Walterem i kierownictwem ITI. Początkowo mowa była o programie religijnym, okazało się jednak, że propozycji programowych jest znacznie więcej, a ITI dysponuje miejscem, w którym można by większość z nich zrealizować, tworząc osobny kanał tematyczny na platformie cyfrowej n.

- Po zapoznaniu z koncepcją kanału i konkretnymi propozycjami programowymi złożonymi przez twórców, doszliśmy do wniosku, że taki kanał może być bardzo ciekawy i atrakcyjny dla dużego grona odbiorców. Ponieważ jest to jednak tematyka szczególna – będziemy go udostępniać wszystkim naszym klientom w pakiecie, który platforma n oferuje bezpłatnie – informuje Prezes ITI Neovision, Maciej Sojka.

- Kanał religijny na platformie cyfrowej n, której właścicielem jest grupa ITI, do którego należy m.in. TVN24, zostanie uruchomiony na jesieni tego roku. Ma być dostępny dla wszystkich użytkowników platformy n, a niewykluczone także, że będzie dostępny w sieciach kablowych. Ten kanał tematyczny ma być "wartością dodaną", unikatową ofertą programową, której nie mają inne platformy cyfrowe - powiedział dla portalu Wirtualnemedia.pl  ks. Kazimierz Sowa, szef stacji.

Nowa stacja ITI chce dotrzeć do wszystkich, których interesuje tematyka religijna - zwłaszcza do grupy 30-40-latków.

- Kanał ma przygotować unikatowa ofertę programów ukazujących religię jako zjawisko uniwersalne i jej wpływ na życie człowieka, także w wymiarze kulturowym i społecznym. Planujemy dużo różnych formatów programowych, które znane są już na rynku telewizyjnym, ale to co nas wyróżni to ich treść. Gwarantujemy, że będzie to ciekawa propozycja, skierowana nie tylko do ludzi głęboko wierzących - dodał dla Wirtualnemedia.pl ks. Kazimierz Sowa, szef stacji.

- Koncepcja kanału religijnego powstała podczas rozmów z Mariuszem Walterem i Janem Wejchertem, czyli właścicielami ITI, którzy doszli do wniosku, że istnieje zapotrzebowanie na ofertę programową o szeroko rozumianej tematyce religijnej. Idea jest taka, by widz nie musiał czekać na „religijne okienko” w telewizji publicznej lub na okazjonalne informacje w kanałach informacyjnych opisujących kościelne wydarzenia.

Ten nowy kanał religijny nie będzie miał jednak charakteru informacyjnego, a tym bardziej rozrywkowego. Ma zawierać programy dokumentalne, audycje interaktywne – podczas których widz będzie mógł zadzwonić do studia – programy podejmujące różne problemy, prezentujące dziedzictwo duchowe. Poprzez historię i losy poszczególnych ludzi chcemy pokazać szeroko rozumianą kulturę chrześcijańską.

Dla „weekendowego widza” chcemy ponadto stworzyć filmotekę dzieł podejmujących tematykę religijną. Nie ma być to kolejny zbiór ekranizacji historii biblijnych. W naszej filmotece znajdzie się miejsce dla filmów takich jak „Pasja” Mela Gibsona, ale i dla „Ewangelii wg Mateusza” Pierre Paolo Pasoliniego. Zwróciłem się z prośbą do ks. Andrzeja Lutra, który jest jednym z najwybitniejszych znawców tematyki religijnej w filmie, o przygotowanie listy wartościowych obrazów filmowych - powiedział ks. Kazimierz Sowa.

W telewizji religijnej grupy ITI planowane są programy o charakterze poradnikowym, tworzone przez osoby świeckie, ale niektóre będą też prowadzone również przez duchownych.

- Nie chciałbym podawać żadnych nazwisk, ale jestem przekonany, że jesienią widzowie będą mile zaskoczeni widząc na ekranie znanych i cenionych dziennikarzy oraz duszpasterzy - dodaje dla portalu Wirtualnemedia.pl szef stacji.

Nowa telewizja ma w planach transmisję niedzielnej Mszy św. nadawanej z różnych kościołów z terenu całej Polski.

- To będzie oferta dla osób, które z różnych powodów nie mogą iść na Eucharystię – dla starszych, chorych, ale również dla tych, którzy mają potrzebę posłuchania dobrego kazania. Przy okazji chcemy pokazać różne miejsca i ludzi, którzy je tworzą. Ale największą wartością tego kanału będzie pokazanie, że wartościowym tematom i pogłębionej dyskusji może towarzyszyć atrakcyjna formuła programu - podkreśla ks. Kazimierz Sowa.

W planach są także programy edukacyjne.

- Nie mają one zastąpić czytania książek czy lekcji religii, ale poprzez wyjaśnianie symboliki słów, przedmiotów, czy filmy dokumentalne pogłębiać wiedzę widza. Nie skupimy się tylko na wierze katolickiej, ale przekazywać będziemy wiedzę o innych religiach. Chcemy wejść we współpracę z zagranicznymi stacjami telewizyjnymi, np. francuską KTO i włoską SAT2000, watykańską CTV. Nie wykluczam sięgania po programy, które są produkowane na rynku amerykańskim i to zarówno w Ameryce Północnej, jak i Południowej - mówi dla Wirtualnemedia.pl ks. Kazimierz Sowa.

W kwietniu kanał skompletuje zespół redakcyjny i producencki. Na początek ma pracować kilkanaście osób.

Uruchomienie i produkcja stacji kosztuje 20 mln zł, środki finansowe zapewnia Grupa ITI.

Jaki jest cel powstania drugiej już w Polsce telewizji religijnej?

- Celem jest pokazanie współczesnemu człowiekowi jak wielką wartością jest religia i duchowy wymiar życia. Zatem ma to być działanie nastawione na pewien "pożytek dla ducha" - wyjaśnia nam ks. Kazimierz Sowa.

Szymon Hołownia, zastępca dyrektora kanału ds. programowych zwraca z uwagę na różnorodność form, która ma wyróżniać kanał na rynku mediów religijnych:

- Założyliśmy sobie, że nie będziemy nadawać z wysokości ambony. Nie chcemy przemawiać do ludzi, ale się z nimi komunikować, zbudować wokół religii płaszczyznę dialogu. Dlatego w ramówce znajdzie się miejsce na klasyczny talk - show, na programy interaktywne, poradnikowe. Naszym "oczkiem w głowie" mają też być produkowane przez nas filmy dokumentalne, które będą mogły później zaistnieć również na innych antenach ITI. - dodaje Hołownia.

Ks. Kazimierz Sowa
Absolwent Papieskiej Akademii Teologicznej (1990), podyplomowych studiów Dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim (1996) oraz Zarządzania, w Wyższej Szkole Biznesu National Louis University (2001).
Od 1990 roku związany z mediami: Dziennikiem „Czas Krakowski”, „Gość Niedzielny” od 1995 z radiofonią katolicką (Radio Plus, Kraków) w latach 2001 – 2005 Prezes ogólnopolskiej sieci Rozgłośni Radiowych Radia Plus.
Dziennikarz i publicysta, współpracujący z Rzeczpospolitą, Życiem Warszawy i Wprost. Jest również wykładowcą na Podyplomowych Studiach Dziennikarstwa w P.A.T. w Krakowie.


Szymon Hołownia
Dziennikarz i publicysta, znany z nowatorskiego podejścia do pisania na tematy religijne.
Przez media świeckie uznany za autorytet w tematach dotyczących Kościoła katolickiego.
Dwukrotnie (w 2004 i 2006) nominowany do nagrody "Ślad" im. ks. bp Jana Chrapka. Laureat nagrody Grand Press (2006) w kategorii "Wywiad" za wywiad z ks. prof. Jerzym Szymikiem pt. "Niebo dla gołębi".
Autor książek "Kościół dla średnio zaawansowanych" (Świat Książki, ISBN 83-7391-690-3) oraz „Tabletki z krzyżykiem” (Znak).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Właściciel TVN uruchomi kanał religijny

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl