SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Włochy w technologii WiMAX

Do czerwca 2007 roku włoski rząd rozpocznie sprzedaż częstotliwości technologii WiMAX.

Włochy dołączą wkrótce do rosnącej liczby państw wprowadzających technologię superszybkiej i bezprzewodowej, szerokopasmowej sieci internetowej po tym jak włoski rząd poinformował, że rozpocznie sprzedaż licencji na WiMAX do czerwca 2007 roku.

Planowana sprzedaż, którą włoskie Ministerstwo Komunikacji zapowiedziało w środę było oczekiwane przez firmy Tiscali i Fastweb, które są zainteresowane ofertą głównie po to, aby konkurować z Telecom Italia. Włoski operator narodowy odmawia komentarza w tej sprawie. Sieć 3 Italia nie jest zainteresowana technologią WiMAX i zamierza przestawać inną opcję technologii opartej na UMTS, dającej podobne możliwości, mniejszym kosztem.

Oczekuje się, że sprzedaż przyniesie od stu do dwustu milionów euro zysku dla włoskiego rządu, dużo mniej, niż miliardy uzyskane ze sprzedaży licencji na dostęp do częstotliwości 3G. Według analityków wprowadzenie technologii 3G przyniesie wielki, technologiczny boom.

“Tiscali z sukcesem przetestował technologię WiMAX i z niecierpliwością oczekuje dostępu do włoskich częstotliwości” mówi Mario Mariano, dyrektor Tiscali. Źródła wewnątrz szerokopasmowego dostawcy Fastweb, który testował technologię w północnej części Włoch twierdzą, że firma rozważa potencjalne wprowadzenie technologii WiMAX.

W oświadczeniu ogłoszonym w środę Ministerstwo Komunikacji powiedziało, że zgadza się na ponowne przydzielenie częstotliwości wojskowych na cele komercyjne, w tym, częstotliwości między 3,4-3,6 GHz które będą przydzielone dla technologii WiMAX.

Rząd sprzedaje częstotliwości, podczas gdy regulator telekomunikacyjny AGCom zdecyduje do lutego w jaki sposób będą one przydzielane. Źródła w ministerstwie podają, że nie jest jeszcze jasne czy będzie to aukcja czy licencje będą przydzielane regionalnie lub ogólnokrajowe.

Państwo zachowywać będzie własność częstotliwości, ale licencje dadzą firmom prawo użytkowania na określony czas, podają nieoficjalne źródła dodając, że rząd nie wyklucza w przyszłości sprzedaży dodatkowych pasm.

Dotąd licencję na WiMAX zostały sprzedane w takich europejskich krajach jak: Francja, Niemcy i Grecja.

Wiele firm telekomunikacyjnych nadal cierpi z powodu chęci zwrócenia sobie ogromnych kosztów związanych z zakupem i dostosowaniem do technologii 3G, dlatego chcą pokrzyżować plany wprowadzające WiMAX w nadziei, że tym samym zmuszą klientów do korzystania z serwisów 3G i tym samym zwrócą sobie poniesione koszta.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Włochy w technologii WiMAX

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl