SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Włoski rząd kupi usługi od Elona Muska? Po wizycie u Trumpa negocjacje ruszyły

Włochy prowadzą zaawansowane rozmowy z firmą SpaceX Elona Muska w sprawie umowy na dostarczanie bezpiecznych usług telekomunikacyjnych dla rządu - poinformowała w niedzielę agencja Bloomberg, powołując się na źródła zaznajomione ze sprawą.

Donald Trump i Elon Musk, kolaż, Shutterstock.comDonald Trump i Elon Musk, kolaż, Shutterstock.com

Ostateczne porozumienie w sprawie pięcioletniego kontraktu nie zostało osiągnięte, jednak projekt został już zatwierdzony przez włoskie służby wywiadowcze oraz włoskie Ministerstwo Obrony.

Negocjacje do niedawna pozostawały w impasie, jednak - jak się wydaje po wizycie włoskiej premier Giorgii Meloni w USA i jej sobotnich rozmowach na Florydzie, gdzie Donald Trump przyjął ją w swojej posiadłości Mar-a-Lago - obecnie ruszyły z miejsca.

Negocjowana umowa ma wartość 1,5 mld euro i obejmuje dostarczenie Włochom "pełnego zakresu najwyższej klasy rozwiązań szyfrujących dla usług telefonicznych i internetowych wykorzystywanych przez rząd" - poinformował Bloomberg. 

Plan zakłada również świadczenie usług łączności dla włoskiej armii w regionie Morza Śródziemnego, a także uruchomienie tzw. usług satelitarnych bezpośrednio łączących się z komórkami we Włoszech, które mają być wykorzystywane w sytuacjach kryzysowych, takich jak ataki terrorystyczne lub klęski żywiołowe – poinformowali przedstawiciele władz.

Przedstawiciele włoskiego rządu i SpaceX nie odpowiedzieli na razie na prośby o komentarz - zastrzegł Bloomberg.

Włoscy operatorzy telefoniczni od lat zmagają się ze spadkiem zysków.

Rzym rozważał alternatywy dla opcji Starlinka, w tym unijną firmę Satellite Constellation Company IRIS 2, a także budowę własnej konstelacji satelitarnej. Jednak koszt każdego z tych rozwiązań przekroczyłby 10 miliardów euro. 

Dołącz do dyskusji: Włoski rząd kupi usługi od Elona Muska? Po wizycie u Trumpa negocjacje ruszyły

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
hmm
Ruscy zaniepokojeni.
odpowiedź
User
Tropek
okropni ludzie precz republika
odpowiedź
User
Amman
Jaka piękna katastrofa...kasa robi kasę, chaos robi kasę....musk robi chaos/kasę
odpowiedź