SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wojciech Chmielarz o programie CI Polsat: intrygujący projekt i ogromna przygoda (fragment odcinka)

- Praca nad „Opowiem ci o zbrodni” była ogromną przygodą, producenci i reżyser byli wyrozumiali, wykonali świetną robotę żebyśmy na planie czuli się pewnie - w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl pisarz Wojciech Chmielarz opowiada o wcieleniu się w prowadzącego nowy program stacji Crime+Investigation Polsat. Przybliża też kulisy sprawy kryminalnej, którą wybrał do opisania w swoim odcinku.

Wojciech Chmielarz, fot. A+E NetworksWojciech Chmielarz, fot. A+E Networks

Formuła programu jest dość niespotykana: w rolę prowadzącego wciela się pisarz, znany i popularny autor książek kryminalnych, który przeprowadza widzów przez kolejne etapy opowieści. Dodatkowo pod koniec odcinka w studiu pojawia się ekspert, z którym pisarz-prowadzący rozmawia o głównych cechach opowiadanej historii.

„Opowiem ci o zbrodni” zadebiutował już odcinkiem z Katarzyną Bondą, wszystkich epizodów będzie sześć.

W pierwszym kwartale br. stacja Crime+Investigation Polsat zwróciła się do autorów powieści kryminalnych z propozycją wzięcia udziału w planowanym projekcie. Plan był taki, że pisarze - natchnieni autentyczną sprawą kryminalną, którą znała cała Polska - napiszą opowiadania, będące ich własną interpretacją wydarzeń. Później przed kamerą sami o tej zbrodni opowiedzą.

Jednym z zaproszonych do programu autorów jest Wojciech Chmielarz, który na potrzeby cyklu dokumentalnego napisał opowiadanie pt. „Portret kobiety nad brzegiem morza”. Odcinek programu „Opowiem ci o zbrodni” nakręcony na podstawie prawdziwych akt sądowych zostanie wyemitowany jako drugi w całym cyklu - w środę 24 października br. o godz. 22.00.

- Cała idea tego projektu była na tyle intrygująca i ciekawa, że nie zastanawiałem się długo, czy chcę brać w nim udział. Producenci gwarantowali poważne wsparcie, więc nie musieli mnie przekonywać - tłumaczy portalowi Wirtualnemedia.pl Wojciech Chmielarz, który na co dzień nie pojawia się często w telewizji.


Fragment odcinka z Wojciechem Chmielarzem

Historia pewnego trójkąta miłosnego

Chmielarz opowie w programie historię kobiety, która z chciwości zamordowała swojego konkubenta, a zwłoki rozczłonkowała i rozpuściła w kwasie. Zbrodnia miała miejsce w Lipniku obok Bielska-Białek, w lipcu 2003 roku.

53-letnia wówczas Florentyna N. zabija 44-letniego konkubenta Stanisława W. Pomaga jej młody kochanek Tomasz K. Para ćwiartuje zwłoki mężczyzny i rozpuszcza je w kwasie. Przez 8 lat policja nie jest w stanie ustalić prawdziwego przebiegu zdarzeń. Momentem przełomowym w śledztwie są zeznania jednej z osób zaangażowanych w zbrodnię.

W jaki sposób do programu wybrano sprawę mordu ze Śląska? - To efekt naszych wspólnych rozmów z produkcją. Otrzymałem kilka propozycji, a wybrałem historię Florentyny. Jest to opowieść o pewnym trójkącie miłosnym i zagadce na temat wydarzeń z Lipnika w Bielsku-Białej. Pokazujemy, jak ta zbrodnia wpłynęła na życie dwójki ludzi - opisuje nam Wojciech Chmielarz.

Florentyna i Tomasz zostali w końcu skazani, kobieta usłyszała wyrok 25 lat pozbawienia wolności, który teraz odsiaduje. Do końca nie przyznawała się do winy.

Stacja CI Polsat dotarła do obecnego konkubenta Florentyny, który przed kamerą opowiada, jak wyglądało wspólne życie w majątku zamordowanego i rozpuszczonego w kwasie mężczyzny.

- Ludzie z Lipnika, którzy znają Florentynę, mówią, że jest kobietą o kilku twarzach. Na początku żyła w przemocowym związku i była pogodzona z losem, później zbuntowana wychodziła na katowickie ulice, zamordowała człowieka, aż w końcu - jak mówi jej partner - zamieniła się w kochającą i troskliwą kobietę. Jedna osoba, która miała kilka obliczy i właściwie nie do końca wiadomo, które z nich jest prawdziwe - podkreśla pisarz.

- Pointą tego odcinka jest to, że każda zbrodnia, nawet ta wyjaśniona, potrafi być ciągle zagadką. Nie wiadomo, co było motywem, nie wiadomo dokładnie, co wydarzyło się tamtego dnia. Nie wiemy też, kim była wtedy Florentyna i jaką rolę przyjęła, dlaczego po latach jej partner zbrodni kiedy już oboje mogli się czuć całkowicie bezpieczni, wszystko wyznał policji. Jest wiele psychologicznych zagadek w tej historii, pewna nieoczywistość i tajemniczość - dodaje Wojciech Chmielarz.

Wojciech Chmielarz nie wyklucza dalszego zaangażowania w projekty telewizyjne. - Na pewno jeżeli pojawi się interesująca propozycja i ktoś uzna, że mógłbym pojawić się przed kamerą to wtedy będę się nad tym zastanawiał. Praca nad „Opowiem ci...” była ogromną przygodą, producenci i reżyser byli dla nas wyrozumiali, wykonali świetną robotę żebyśmy na planie czuli się pewnie. Jeśli miałbym z takimi profesjonalistami dalej pracować to czemu nie - pointuje.

Zbiór opowiadań z programu jako książka i audioobooki w Storytel

Opowiadanie Chmielarza „Portret kobiety nad brzegiem morza” skupia się na pisarzu, który próbuje opisać morderstwo z Lipnika. Oprócz historii autor przedstawił wybory moralne i artystyczne, które bohater musi w takim momencie podjąć.

Emisji programu na antenie CI Polsat towarzyszy wydanie książki ze wszystkimi opowiadaniami, na podstawie których powstały scenariusze do odcinków „Opowiem ci o zbrodni”. Wstęp do książki przeprowadził Michał Fajbusiewicz, który ze wszystkim pisarzami przeprowadził rozmowy. Oprócz Katarzyny Bondy i Wojciecha Chmielarza są to: Igor Brejdygant, Marta Guzowska, Małgorzata i Michał Kuźmińscy oraz Katarzyna Puzyńska. Wydawcą książki jest Kompania Mediowa.

Ponadto platforma Storytel we współpracy z A+E Networks przygotowała serię audiobooków, które są dostępne w ofercie serwisu. Opowiadania czytają: Borys Szyc, Piotr Stramowski, Olga Bołądź, Przemysław Bluszcz, Szymon Bobrowski i Mariusz Bonaszewski.

- „Łaska” Katarzyna Bonda - czyta Piotr Stramowski
- „Portret kobiety nad brzegiem morza” Wojciech Chmielarz - czyta Szymon Bobrowski
- „Morderstwo na dziesiątym piętrze” Katarzyna Puzyńska - czyta Olga Bołądź
- „Ludzie w autobusie” Małgorzata i Michał Kuźmińscy - czyta Mariusz Bonaszewski
- „Dwa kasztany w kieszeni” Marta Guzowska - czyta Przemysław Bluszcz
- „Sasquatch” Igor Brejdygant - czyta Borys Szyc

Kolejne premierowe odcinki cyklu „Opowiem ci o zbrodni” w telewizji Crime+Investigation Polsat pojawiać się będą w środy o godz. 22.00.

Wojciech Chmielarz pracował jako dziennikarz, publikował między innymi dla „Pulsu Biznesu”, „Polityki” czy „Nowej Fantastyki”. Był też specjalistą do spraw białego wywiadu i analizy gospodarczej, zajmował się m.in. szarą strefą i wyłudzeniami VAT. Obecnie jest pisarzem i autorem książek o komisarzu Jakubie Mortce: "Podpalacz", "Farma lalek", "Przejęcie", "Osiedle marzeń" i "Cienie", cyklu gliwickiego: "Wampir" i "Zombie" oraz thrillera psychologicznego "Żmijowisko". W 2013 i 2014 roku był nominowany do Nagrody Wielkiego Kalibru, a w 2015 roku został jej laureatem za powieść "Przejęcie". Trwają prace nad ekranizacją jego książek.

Dołącz do dyskusji: Wojciech Chmielarz o programie CI Polsat: intrygujący projekt i ogromna przygoda (fragment odcinka)

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Caitlin Sutton
Zacznij zarabiać już teraz .... Uzyskaj więcej czasu dla swojej rodziny, wykonując zadania, które wymagają tylko posiadania komputera i dostępu do Internetu i możesz mieć to w domu. Zacznij zarabiać od 8216 $ do 10358 $ na tydzień. Nie mogę uwierzyć, jak łatwo było, gdy go wypróbowałem. Oto, co robię. Kliknij na to przejdź do zakładki tech, aby uzyskać więcej szczegółów ...

.......... ❥❥❥ ❥❥ ❥❥❥ www.CashPay40.Com
odpowiedź
User
Ewa
Książki W. Chmielarza czyta się jednym tchem. Są świetne.
odpowiedź
User
Hayley Peter
Zacznij zarabiać już teraz .... Uzyskaj więcej czasu dla swojej rodziny, wykonując zadania, które wymagają tylko posiadania komputera i dostępu do Internetu i możesz mieć to w domu. Zacznij zarabiać od 8216 $ do 10358 $ na tydzień. Nie mogę uwierzyć, jak łatw0 było, gdy go wypróbowałem. Oto, co robię. Kliknij na to przejdź do zakładki tech, aby uzyskać więcej szczegółów ...

.......... ❥❥❥ ❥❥ ❥❥❥ www.CashPay40.Com
odpowiedź