SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Wojciech Cieśla i grupa europejskich dziennikarzy pozwała Parlament Europejski. „Brak dostępu do informacji publicznej”

Do Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu wpłynął pozew przeciwko Parlamentowi Europejskiemu, w którym 29 dziennikarzy z krajów Unii Europejskiej pozwało tę instytucję za odmowę dostępu do informacji publicznej o wydatkach europosłów - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Polskę w tym gronie reprezentuje Wojciech Cieśla z tygodnika „Newsweek”.

fot. Shutterstock.com Article

Inicjatorką i koordynatorką akcji jest dziennikarka śledcza Anuška Delić ze Słowenii, która w pierwszym półroczu br. zwróciła się do Parlamentu Europejskiego o udostępnienie informacji na temat wydatków słoweńskich europosłów. Po otrzymaniu odpowiedzi odmownej Delić zainteresowała sprawą dziennikarzy z innych krajów należących do Unii Europejskiej. Do Wojciecha Cieśli dotarła poprzez organizację Global Investigative Journalism Network, w której reporter „Newsweeka” udziela się od kilku lat.

Po zebraniu 29-osobowej grupy w czerwcu br. dziennikarze złożyli w siedzibie PE jednakowe pisma, w których poprosili o udostępnienie informacji na temat wydatków europosłów ze swoich krajów za ostatnie cztery lata. Chodziło m.in. o koszty utrzymania biur poselskich i podróży posłów oraz ich wydatki na wykonywanie mandatu. Każdy z pytających po kilku tygodniach otrzymał odmowę. Dziennikarze w sierpniu ponownie złożyli wnioski o podanie kosztów utrzymania europarlamentarzystów, rozszerzając pisma o odpowiednie argumenty prawne z unijnej dyrektywy o dostępie do informacji publicznej.

- Miesiąc później do wszystkich ponownie dotarła odpowiedź odmowna, a argumentacja była taka sama: ochrona danych osobowych i za dużo danych do przetworzenia. Jednocześnie w tych samych dokumentach PE przyznaje, że nie przekaże informacji o wydatkach europosłów, ponieważ ich nie monitoruje - wyjaśnia w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Wojciech Cieśla.

Dziennikarze spotkali się w październiku na Międzynarodowej Konferencji Dziennikarzy Śledczych w norweskim Lillehammer, gdzie ustalili, że złożą pozew przeciwko Parlamentowi Europejskiemu do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu. Reprezentuje ich słoweńska prawniczka Nataša Pirc Musar, która otrzymała już 29 pełnomocnictw, a pozew w imieniu grupy dziennikarzy do ECJ (European Court of Justice) złożyła 13 listopada. Grupa przewiduje, że postępowanie przed Trybunałem Sprawiedliwości może potrwać od 1,5 do 2 lat.

- Żyjemy w czasach, gdzie przetwarzanie dokumentów jest bardzo ważne i jeśli ktoś wydaje publiczne pieniądze to powinien powiedzieć obywatelom, jak one są wydawane - podkreśla Cieśla, który o postępach swojego dziennikarskiego śledztwa będzie pisał na łamach „Newsweeka”.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wojciech Cieśla i grupa europejskich dziennikarzy pozwała Parlament Europejski. „Brak dostępu do informacji publicznej”

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Deuteronom
Zgadzam sie z dziennikarzami, że OBYWATELE powinini mieć dostep do informacji publicznej n.t. zarobkow europosłow. To skandal, że np. europoseł z Polski zarabia- podobno - 50- 70 tysiecy złotych , to jakas totalna aberracja jest !!!! . Z takiego powodu taka cała Unia Europejska upadanie, i już sie na to zanosi. Brawo Panie Wojciechu Cieśła!!! Chwała Panu za to !!!
26 10
odpowiedź
User
"dziennikarze" tuby politykierów !
"dziennikarze" toczą boje o dostęp do informacji - A TO CIEKAWE :D
Ciekawe kiedy ci SAMI "dziennikarze" będą UCZCIWIE i OBIEKTYWNIE przekazywać informacje społeczeństwu ?
Kiedy i czy w ogóle "dziennikarze" przejdą na stronę NORMALNOŚCI i będą uczciwymi , normalnymi DZIENNIKARZAMI ?!
15 13
odpowiedź
User
Hipolit Smutniak
Ciekaw jestem czy ilu dziennikarzy weźmie w tym roku udział w tzw Balu Charytatwynym na Politechnice Warszawskiej - klinicznym i wręcz perwersyjnym przykładzie zblatowania prasy z politykami ????? Obrzydlistwo etyczno- moralne :-)
14 10
odpowiedź
User
Jan Paweł II
Błogosławieństwo.
8 8
odpowiedź
User
Sarga
Brak dostępu wiąże się z tym że jeśli ja dopracuję mój dron UFO (bez grawitacji) ale z takimi osiągnięciami jak ten pojazd to nie będę go mógł wam przedstawić. Ogranicza wolność, a chcę za dwa lata taki pojazd wam przedstawić. Wybierajcie.
8 8
odpowiedź