SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wojciech Czuchnowski oskarżony o znieważenie gestem żandarma nie przyznaje się do winy. „Krytykowałem Macierewicza”

Dziennikarz „Gazety Wyborczej”, Wojciech Czuchnowski, został oskarżony przez warszawską prokuraturę o „znieważenie gestem” funkcjonariusza Żandarmerii Wojskowej. Czuchnowski nie przyznaje się do winy i komentuje: Krytykowałem Macierewicza i tych, którzy wykonują jego rozkazy, ale nie wykonywałem żadnych gestów.

Wojciech Czuchnowski, fot. AgoraArticle

W marcu 2017 roku Wojciech Czuchnowski miał wjechać na skrzyżowanie przy Placu Unii Lubelskiej i ul. Tadeusza Boya-Żeleńskiego w Warszawie i nie ustąpić miejsca kolumnie aut Żandarmerii Wojskowej, która jechała na sygnale. - Ponieważ nie były to pojazdy ratujące życie lub jadące z interwencją uznałem, że przekraczają swoje uprawnienia i odmówiłem ustąpienia, zwłaszcza, że wymagałoby to wjechania na przejście dla pieszych, na którym byli ludzie - mówi dziennikarz dla portalu Onet.pl.

Do auta reportera „GW” podbiegł jeden z żandarmów, nakazując, by przepuścił kolumnę. Wywiązała się sprzeczka, zakończona wyzwiskami, kierowanymi przez Czuchnowskiego pod adresem żandarma, a także (jak wynika z notatki tego ostatniego) - pokazaniem żołnierzowi środkowego palca. Sprawa trafia na policję, a w maju ub.r. otrzymała inną klasyfikację prawną: z początkowego „wykroczenia drogowego” na przestępstwo z art. 226 Kodeksu karnego (znieważenie funkcjonariusza publicznego). Grozi za to do roku więzienia. Dziennikarz - jak donosi Onet.pl - zeznawał już w tej sprawie w grudniu ub.r.

Agora nie odpowiedziała na nasze pytania, natomiast serwis Wyborcza.pl w czwartek po południu zamieścił tekst na ten temat. Wypowiada się w nim Wojciech Czuchnowski. - Byłem przygotowany na przedstawienie mi zarzutów, ale gdy je przeczytałem, mocno się zdziwiłem. Myślałem, że będą one dotyczyć samego faktu blokowania albo tego, co powiedziałem do żandarma - mówi.

W zarzutach napisano, że „podejrzany znieważył gestem uznanym powszechnie za obelżywy żołnierza Żandarmerii Wojskowej podczas i w związku z pełnieniem przez niego obowiązków służbowych”. – Nie zgadzam się z tym i nie przyznałem się do winy. Pamiętam, co mówiłem podczas sprzeczki. Krytykowałem Macierewicza i tych, którzy wykonują jego rozkazy, ale nie wykonywałem żadnych gestów - deklaruje dziennikarz.

Czuchnowski: Używałem wulgarnego języka, ubolewam

W czwartek wieczorem Wojciech Czuchnowski przesłał portalowi Wirtualnemedia.pl oświadczenie, w którym przyznaje, że nie ustąpił miejsca kolumnie aut żandarmerii i szeroko wyjaśnia, dlaczego tak postąpił.

- Postępowanie moje wynikało z dwóch przyczyn: 1) był to akt obywatelskiego sprzeciwu wobec nagminnych w tamtym okresie przypadków nadużywania uprawnień pojazdów uprzywilejowanych w kolumnach rządowych, zwłaszcza MON i osobiście Antoniego Macierewicza. Był to również akt sprzeciwu wobec samego Antoniego Macierewicza, osoby pełniącej obowiązki Ministra Obrony Narodowej. W świetle znanych mi faktów A.Macierewicz nie powinien sprawować takiej funkcji (ani żadnej innej funkcji publicznej) z uwagi na wieloletnią szkodliwą dla państwa polskiego działalność, w tym zdradę tajemnic polskich służb specjalnych, narażenie na niebezpieczeństwo polskich żołnierzy oraz liczne kłamstwa i pomówienia, których dopuścił się pełniąc funkcje publiczne - argumentuje dziennikarz.

Dalej dziennikarz pisze, że wspomniana kolumna „poruszała się w sposób zagrażający bezpieczeństwu ruchu, pojazdy w niej uczestniczące nie ratowały życia i nie prowadziły interwencji”. - Ustąpienie tej kolumnie pierwszeństwa na skrzyżowaniu, gdzie doszło do zdarzenia, oznaczałoby, że mój samochód musiałby wjechać na przejście dla pieszych, co stwarzało bezpośrednie zagrożenie dla przechodniów. W mojej ocenie polecenie ustąpienia pierwszeństwa nie mogło być wykonane w sposób bezpieczny. Podczas interwencji oficera ŻW bardzo krytycznie i emocjonalnie oceniałem rząd, A. Macierewicza oraz nadużywanie praw pojazdów uprzywilejowanych. Z tego co pamiętam mogłem w emocjach użyć wobec oficera ŻW wulgarnego języka. Ubolewam nad tym, bo nie powinno mieć to miejsca. Za użycie nieparlamentarnych słów wobec oficera ŻW wyraziłem publicznie ubolewanie i teraz jestem gotów za to przeprosić oraz złożyć mu stosowne zadośćuczynienie. Wykonywał on swoje obowiązki a krytyczne uwagi dotyczyły nie jego lecz A. Macierewicza oraz obecnego rządu - tłumaczy Czuchnowski.

Według badania ZKDP w listopadzie ub.r. średnia sprzedaż ogółem „GW” wynosiła 103 316 egz.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wojciech Czuchnowski oskarżony o znieważenie gestem żandarma nie przyznaje się do winy. „Krytykowałem Macierewicza”

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
!
Pjongjang!
odpowiedź
User
szofer
MINISTER OBRONY NARODOWEJ oraz PROKURATOR GENERALNY niech publicznie wyjaśnią postępowania prowadzone w sprawie nielegalnych podsłuchów Żandarmerii Wojskowej wobec kadry 16 batalionu dowodzenia w Elblągu i odpowiedzą na pytania: Dlaczego prokurator Mackiewicz umorzył postępowanie wobec ppor. NS z 16 bdow ,mimo że nikt na tego oficera nie doniósł i nikt nie wnosił o jego ściganie Dlaczego nie zabezpieczono urządzeń podsłuchowych wskazanych przez pokrzywdzonego. Dlaczego umorzono sprawy bez zapoznania się z materiałami operacyjnymi ŻW w Elblągu i ich nie zabezpieczono Dlaczego prokurator TOMASZ MACKIEWICZ z Wojskowej Prokuratury Garnizonowej w Elbląg zataił dane chor. Grzegorza. K. z ŻW i dlaczego nie poniósł za ten czyn konsekwencji. Dlaczego szef prokuratury garnizonowej w Elblągu JAROSŁAW ŻELAZEK po otrzymaniu ponownego wniosku o wszczęcie postępowania w sprawie nielegalnych podsłuchów w 2008r nie wykonał czynności sprawdzających . Dlaczego prokurator Karol Kopczyk mimo iż potwierdził w aktach sprawy fakt zatajenia informacji przez Mackiewicza nie postawił mu zarzutów Dlaczego tylko pokrzywdzony był przesłuchiwany, żandarmi byli tylko rozpytani bez pouczenia o karalności składania fałszywych zeznań Czy istnieje związek między pierwszym doniesieniem z lipca 2007w sprawie nielegalnie stosowanym podsłuchem , a wypowiedzeniem złożonym przez chor. Grzegorza K w lipcu 2007r A MACIEREWICZ lub Komendant Żandarmerii niech ujawni i poda do publicznej wiadomości zakres i wyniki kontroli przeprowadzonej dn.31.01.2008r w oddziale elbląskim ŻW dotyczącej nielegalnego stosowania podsłuchów. Dlaczego pokrzywdzony nie otrzymał informacji mimo upływu 8 lat na temat zakresu i wyników kontroli. Dlaczego Komendant Żandarmerii woli pisac bezskuteczne doniesienia do prokuratury rejonowej w sprawie znieważania funkcjonariuszy żandarmerii zamiast publicznie odpowiedzieć na pytania.
odpowiedź
User
wlad
to nie była ręka Czuchnowskiego !
odpowiedź