SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Publicysta „W Sieci” i „Gościa Niedzielnego” Wojciech Wencel z tytułem Zasłużony dla Polszczyzny od prezydenta

Wojciech Wencel, poeta i publicysta m.in. tygodników „W Sieci” i „Gość Niedzielny”, został nagrodzony przez prezydenta Andrzeja Dudę tytułem Zasłużony dla Polszczyzny. Część członków kapituły tej nagrody zgłosiła zdanie odrębne od tej decyzji.

Wojciech Wencel i prezydent Andrzej DudaArticle

- W tym roku, za co ogromnie dziękuję kapitule nagrody, również rozpatrywano kandydatury i również byli wśród nich profesorowie, ale był wśród nich także i przedstawiciel sztuki, był wśród nich także i artysta, był wśród nich także i poeta. I wobec bardzo wyrównanej konkurencji, bo taki był werdykt kapituły, jako Prezydent Rzeczypospolitej zdecydowałem, że to właśnie ów poeta tę nagrodę, ten prezydencki laur Zasłużonego dla Polszczyzny w tym roku otrzyma - obecny tutaj obywatel Rzeczypospolitej i Trójmiasta pan Wojciech Wencel - powiedział Andrzej Duda podczas uroczystego wręczenia nagrody Wenclowi.

- Jest znany z jednej strony ze swojej poezji, z drugiej strony - z esejów, które pisze w „Gościu Niedzielnym”, które są także publikowane w internecie. I co jest dla mnie jako niespecjalisty, niejęzykoznawcy niezwykle interesujące? Że z jednej strony te wiersze są często dosyć trudne w tym znaczeniu, że jest to właśnie język niezwykle bogaty, taki mocny, można w jakimś sensie powiedzieć, że skłębiony treściowo. Ale z drugiej strony w prozie, w esejach, które pan Wojciech pisze, ten język bardzo często jest niezwykle lekki, łatwy, sympatyczny, bardzo przystępny dla każdego czytelnika i bardzo doskonale zrozumiały. W wierszach niezwykle widoczny jest romantyzm. W jednym z esejów pan Wojciech wprawdzie pisał, że zaczyna się zastanawiać, czy rzeczywiście jest romantykiem. Ale ja Pana przekonuję, że jest Pan romantykiem – taka jest moja opinia na ten temat - dodał prezydent.

Wojciech Wencel pisze felietony nie tylko do „Gościa Niedzielnego”, lecz także do „W Sieci”. Wcześniej współpracował jako publicysta m.in. z pismami „Nowe Państwo” (w latach 1999-2004), „Ozon” (2005-2006) i „Wprost” (2006-2008), pracował też w redakcjach pism „Fronda” i „44 / Czterdzieści i Cztery”.

We wtorek zdanie odrębne do przyznania Wenclowi tytułu Zasłużony dla Polszczyzny ogłosiła część członków kapituły tej nagrody: Jerzy Bralczyk, Katarzyna Kłosińska i Andrzej Markowski, Jerzy Bartmiński, Jan Miodek, Walery Pisarek oraz Jadwiga Puzynina. Stwierdzili, że w październiku ub.r. wybrali w tajnym głosowaniu trzy kandydatury do nagrody, m.in. Wojciecha Wencla, ale dopiero potem mogli zapoznać się z jego twórczością. - Wnioski płynące z analizy jego tekstów uniemożliwiają nam rekomendowanie go do nagrody - uważają.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Publicysta „W Sieci” i „Gościa Niedzielnego” Wojciech Wencel z tytułem Zasłużony dla Polszczyzny od prezydenta

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jan Miodek
Szkoda bo obstawiałem Pietrzaka, ewentualnie Jastrzębowskiego.
odpowiedź
User
hd
"zdanie odrębne do przyznania Wenclowi tytułu Zasłużony dla Polszczyzny ogłosiła część członków kapituły tej nagrody: Jerzy Bralczyk, Katarzyna Kłosińska i Andrzej Markowski, Jerzy Bartmiński, Jan Miodek, Walery Pisarek oraz Jadwiga Puzynina."

To kto właściwie był za? Pewnie prezes PiS?
odpowiedź
User
PYTANIE
"zdanie odrębne do przyznania Wenclowi tytułu Zasłużony dla Polszczyzny ogłosiła część członków kapituły tej nagrody: Jerzy Bralczyk, Katarzyna Kłosińska i Andrzej Markowski, Jerzy Bartmiński, Jan Miodek, Walery Pisarek oraz Jadwiga Puzynina."

To kto właściwie był za? Pewnie prezes PiS?


A komu prezydent wszystkich Polaków najbardziej ufa, kogo najbardziej ceni i najbardziej podziwia?
odpowiedź