SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Sąd uchylił decyzję prezesa UKE ws. naziemnej telewizji. Prywatni nadawcy bliżej odszkodowań?

Choć od zmiany standardu naziemnej telewizji cyfrowej większości multipleksów minęły dwa lata, to sprawa może jeszcze długo być przedmiotem sporu prawnego. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał korzystne dla Telewizji Polsat rozstrzygnięcie. Z informacji Wirtualnemedia.pl wynika, że przybliża to nadawców do uzyskania odszkodowań. 

Od końca marca do końca czerwca 2022 roku MUX-1,  MUX-2, MUX-3 i MUX-4 naziemnej telewizji cyfrowej miały zmienić standard na DVB-T2/HEVC. Ówczesny minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński zwrócił się do prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej Jacka Oko o przesunięcie tego terminu w przypadku trzeciego multipleksu z głównymi kanałami Telewizji Polskiej (m.in. TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info). Tłumaczył to wojną na Ukrainie. MUX-3 towarzyszy Regionalny System Ostrzegania. Szef UKE zgodził się na to, żeby na trzy miesiące zawiesić zmianę standardu trzeciego multipleksu, a następnie wydał decyzję, która pozwała MUX-3 nadawać w starym standardzie aż do końca 2023 roku.

Z danych Krajowego Instytutu Mediów wynikało wówczas, że 1,7 mln gospodarstw domowych z naziemną telewizją cyfrową, nie posiada telewizorów lub tunerów kompatybilnych z DVB-T2/HEVC. Kilka milionów ich mieszkańców straciło więc dostęp do stacji: TVN, TVN7, TTV, Polsat, Super Polsat, TV4, TV Puls, Puls 2, TV Trwam, Antena HD, Stopklatka, Fokus TV, Eska TV i Polo TV.  

Nadawcy prywatni twierdzili, że TVP przed wyborami parlamentarnymi znalazła się w uprzywilejowanej pozycji. Jej zasięg nie uległ zmianie, a stacji prywatnych już tak. Oszacowali, że z powodu mniejszej oglądalności stracili setki milionów złotych potencjalnych przychodów reklamowych. Zapowiedzieli, że będą domagać się rekompensat od Skarbu Państwa, kiedy MUX-3 ostatecznie zmieni standard i będą mogli dokładnie policzyć straty. MUX-3 przeszedł na DVB-T2/HEVC dopiero w grudniu ub.r.

Niekorzystne orzeczenie dla UKE

Nadawcy w ostatnich miesiącach nie chcieli głośno mówić o krokach prawnych, które podjęli. Takowych nie brakowało jednak w przypadku Grupy Polsat Plus. - Wyrokiem z dnia 8 kwietnia 2024 roku, Sąd uchylił zaskarżoną przez Telewizję Polsat Sp. z o.o. decyzję Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z dnia 24 marca 2022 r. nr DC.WRT.514.17.2022.20 wydaną w przedmiocie zmiany rezerwacji częstotliwości. Na dzień dzisiejszy uzasadnienie wyroku nie zostało sporządzone – informuje Wirtualnemedia.pl sędzia WSA Małgorzata Jarecka, przewodnicząca Wydziału Informacji Sądowej Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Pytania o pozew przeciwko UKE padły podczas czwartkowej telekonferencji Grupy Polsat Plus. Menadżerowie nie chcieli zdradzić skali roszczeń. – Nie komentujemy tematów prawnych. Jak będą jakieś decyzje czy orzeczenia, to oczywiście Państwa poinformujemy, ale po wszystkim – mówił p.o. prezes Telewizji Polsat Piotr Żak. Po więcej szczegółów odesłał do rzecznika firmy, ale ten nie odpowiedział na nasze pytania. - Czekamy na pisemne uzasadnienie orzeczenia - tak sprawę komentuje z kolei p.o. rzecznik prasowy UKE Witold Tomaszewski.

Na mocy decyzji DC.WRT.514.17.2022.20 z 24 marca 2022 roku, TVP jako jedyny nadawca posiadający rezerwację częstotliwości na multipleksie objętym procesem refarmingu (MUX-3) uzyskał możliwość kontynuowania nadawania swoich kanałów w standardzie DVB-T do dnia 29 czerwca 2022 roku, z czego skorzystał. Możliwość taką uzyskał 4 dni przed terminem wdrożenia pierwszych przełączeń na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej.

Sąd rozpatrzy kolejne skargi

W piątek 24 maja Wojewódzki Sąd Administracyjny zajmie się kolejną sprawą dotyczącą zmiany standardu naziemnej telewizji cyfrowej. - Sprawa ta dotyczy decyzji Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej z dnia 20 czerwca 2022 r. (nr DC.WRT.514.55.2022.11) - wyjaśnia sędzia Jarecka.  To decyzja prezesa UKE z 20 czerwca 2022 roku, która pozwalała MUX-3 przejść na DVB-T2 nie później niż 1 stycznia 2024 roku.

Wiele wskazuje na to, że nie tylko Telewizja Polsat będzie domagała się odszkodowań. - Ostateczny sposób realizacji refarmingu i przeprowadzona w ostatniej chwili zmiana szczegółowo zaplanowanego wcześniej procesu z pewnością nie były korzystne dla odbiorców. Uważamy, że rynek i nadawcy ponieśli w rezultacie straty. Kwestia stosownej rekompensaty jest dla nas nadal otwarta - informuje Wirtualnemedia.pl biuro prasowe TVN Warner Bros. Discovery.

Dołącz do dyskusji: Sąd uchylił decyzję prezesa UKE ws. naziemnej telewizji. Prywatni nadawcy bliżej odszkodowań?

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
O
Niech Kaczor i PiS płacą odszkodowania i nie skarb państwa z naszych podatków.
Zatrzymanie migracji MUX3 do DVB-T2 było decyzją stricte polityczną i podyktowaną wyborami.
Argumentacja o RSO to zwykła ściema.
25 11
odpowiedź
User
Ściema RSO
Żeby RSO działał, to trzeba mieć np. NA STAŁE włączone napisy DVB czy na stałe włączoną telegazetę.
Ile osób tak ma?
"w przypadku wystąpienia szczególnie istotnych zagrożeń komunikaty pojawiają się także na ekranie telewizora w formie napisów."
Niestety napisy same nie włączą się.

Większość osób i tak korzysta z RSO w postaci SMSów, a nie przez TV.
15 4
odpowiedź
User
Rozliczenia
Decyzja UKE przyklepująca pozostawienie TVP w starym standardzie była motywowana politycznie.
Kiedyś ten Pan będzie musiał za nią odpowiedzieć.
21 6
odpowiedź