SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Aplikacja Word Translator wykrada hasła do banków polskich użytkowników

Mobilna aplikacja Word Translator służąca do tłumaczeń wykrada dane logowania do banków polskich użytkowników - wynika z ustaleń ekspertów z firmy Eset. Aplikacja była dostępna w sklepie Google Play. Oprócz Polaków, zagrożeni są także użytkownicy z Czech i Włoch.

 

Article

Jak wskazują eksperci z Eset aplikacja Word Translator została pobrana ze sklepu Google Play ponad 10 tys. razy. Połowę tej wartości wygenerowali mieszkańcy Czech, kolejne 40 proc. mieszkańcy Polski, 5 proc. Włosi, a kolejne 5 proc. mieszkańcy Meksyku i Australii.

Aplikacja jest wykrywana przez Eset i rozwiązania tej firmy jako złośliwe oprogramowanie Trojan.Android/Spy.Banker.AKT. Tuż po pobraniu Word Translator sprawdzał, czy w telefonie znajdują się aplikacje, służące do logowania do bankowości mobilnej i pobierał specjalny dodatek, dzięki któremu jego działanie pozostawało niezauważalne dla użytkownika.

Całość działała w ten sposób, że w momencie logowania się do swojego rachunku bankowego, aplikacja wyświetlała niewidoczne okno, rejestrujące login i hasło użytkownika. Android/Spy.Banker.AKT przechwytywał również wiadomości SMS, zawierające jednorazowe kody poświadczające transakcje internetowe, dając cybeprzestępcy możliwość przelania pieniędzy na dowolne konto bankowe bez wiedzy użytkownika.  

Schemat działania szkodliwego kodu powtarza się i jest identyczny jak w przypadku wykrytego we wrześniu ub.r. zagrożenia znajdującego się w aplikacji do nagrywania rozmów QRecorder. Wówczas narzędzie zostało pobrane także ponad 10 tys. razy i swoim szkodliwym zasięgiem objęło Czechów oraz Polaków. Word Translator został już usunięty z Google Play, może jednak nadal funkcjonować w smartfonach wielu użytkowników.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Aplikacja Word Translator wykrada hasła do banków polskich użytkowników

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
lol
WORD nie world
6 4
odpowiedź