SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

WOŚP dumą narodową Polaków

Ideę WOŚP popiera 79 proc. dorosłych Polaków. Prawie połowa deklaruje, że oni sami lub ktoś z ich najbliższej rodziny miał okazję korzystać w szpitalu lub przychodni ze sprzętu z naklejką Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - wynika z sondażu agencji Inquiry.

Article

W tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zebrała rekordową sumę 186 133 610,66 złotych.

Agencja Inquiry zapytała Polaków o opinie na temat fundacji założonej przez Jurka Owsiaka. Z sondaży wynika, że o WOŚP słyszeli praktycznie wszyscy w Polsce. Jednocześnie ideę fundacji Jurka Owsiaka popiera 79 proc. dorosłych Polaków, przy czym 67 proc. wybrało odpowiedź „zdecydowanie popieram”. Przeciwnego zdania jest 11 proc. badanych, a 9 proc. nie ma wyrobionej opinii w tej sprawie.

Polacy murem za WOŚP

Działania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pozytywnie oceniają częściej kobiety (84 proc.) niż mężczyźni (74 proc). Wiek również ma znaczenie - nieco częściej WOŚP popierają osoby w wieku powyżej 55 lat (83 proc.), w pozostałych grupach wiekowych poparcie wynosi od 75 proc (osoby w wieku 35-44 lata) do 80 proc. (osoby w wieku 25-34 lata).

Prawie połowa badanych (48 proc.) deklaruje, że oni sami lub ktoś z ich najbliższej rodziny miał okazję korzystać w szpitalu lub przychodni ze sprzętu z naklejką WOŚP.

Zdaniem badanych Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to: „Fundacja zbierająca pieniądze na sprzęt medyczny”, „Zbiórka pieniędzy która jest przeznaczona na sprzęt”, „Pomoc dla chorych dzieci i szpitali” ale też „Wspaniała inicjatywa, aby pomagać”, „Cudowna idea, która powinna trwać w nieskończoność” czy „Światełko do nieba”. Tylko nieliczni respondenci mieli negatywne skojarzenia z WOŚP, takie jak: „Kontrowersje”, „Kiedyś spontaniczna akcja, teraz komercja pana Owsiaka”, „...jedna z wielu organizacji "charytatywnych" pozostająca poza wszelką kontrolą”.

Jak angażujemy się we wspieranie WOŚP?

W czasie 28. Finału działania fundacji najczęściej wspierane były poprzez wrzucenie pieniędzy do puszki (zadeklarowane przez 59 proc. badanych), oglądanie finału WOŚP w telewizji (37 proc.), śledzenie finału WOŚP na Facebooku (27 proc.) oraz przekazanie darowizny pieniężnej (przelewu) (20 proc.) czy działania na Facebooku przez udostępnianie postów, zmianę zdjęcia profilowego lub polubienie (18 proc.).

Tylko co piąty badany zadeklarował, że nie uczestniczył w finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w żaden sposób.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy jest ceniona przede wszystkim za ratowanie życia i zdrowia pacjentów (74 proc. wskazań), dodatkowo 69 proc. badanych jest dumnych, że taka akcja charytatywna ma miejsce w Polsce. Fundacja została uznana za najlepszą akcję charytatywną w Polsce przez 64 proc. respondentów.

WOŚP a instytucje państwowe

Agencja Inquiry zapytała też o stosunek Polaków do wsparcia WOŚP przez instytucje państwowe. 70 proc. badanych uważa, że instytucje państwowe powinny wspierać WOŚP, 17 proc. jest przeciwna takiemu wparciu (częściej to się zdarza wśród mężczyzn), natomiast 13 proc.  nie ma zdania.

- Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy cieszy się ogromnym zaangażowaniem Polaków, którzy chcą pomagać innym. Jednocześnie dzięki naklejkom na szpitalnym sprzęcie widzimy, że ta pomoc przynosi wymierny rezultat, a wielu z nas z niego skorzystało. Pod tym względem działania WOŚP stanowią wzorowy przykład komunikacji - komentuje Agnieszka Górnicka, prezes agencji badawczej Inquiry.

Badanie zostało zrealizowane w dniach 14-20 stycznia 2020 r. na reprezentatywnej próbie 500 dorosłych Polaków metodą CAWI (sondaż online na panelu YouGov).

Dołącz do dyskusji: WOŚP dumą narodową Polaków

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
BBC
Ja nie mam nic do WOŚP, ale wydaje mi się że dopóki Owsiak nie wytłumaczy się z tych 90 mln zł, powinien przekazać fundację w ręce kogoś innego.
odpowiedź
User
privat
"WOŚP dumą narodową Polaków" ?! - jak może być dumą narodową organizacja promująca antynarodowe ideologie?
odpowiedź
User
Elvis
Jak się WOŚP nie podoba to kto wam broni założyć "Wielką Polską Narodową Patriotyczną Orkiestrę Pomocy imienia Żołnierzy Wykletych?" Początki będą skromne ale już za parę lat z waszym profesjonalizmem, zapałem, uczciwością i subtelnym wsparciem TVP oraz spółek skarbu państwa możecie prześcignąć WOŚP pod względem zbieranych składek. Ale nie... lepiej siedzieć i użalać się nad sobą.
odpowiedź