SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

„Wprost” przeprasza Jana Hartmana i płaci kilkanaście tys. zł za okładkę „Kazirodztwo jest OK”

Wydawca „Wprost” w nowym numerze tygodnika przeprasza prof. Jana Hartmana za publikację okładki z nim trzymającym młodą dziewczynę i napisem „Prof. Hartman: Kazirodztwo jest OK”. Firma przekaże też publicyście kilkanaście tys. zł kosztów prawnych i dodatkowej zapłaty.

fot. facebook Article

Profesor Jan Hartman był na okładce numeru „Wprost” dostępnego w sprzedaży na początku października 2014 roku. W fotomontażu przedstawiono go trzymającego na kolanach młodą dziewczynę, a obok znalazły się napisy „Prof. Hartman: Kazirodztwo jest OK” i „Prof. Hartman propaguje seks z rodziną”.

Okładka zapowiadała tekst opisujący m.in. kontrowersyjny wpis prof. Hartmana na blogu w serwisie Polityka.pl. Publicysta zachęcał tam do dyskusji o legalizacji związków kazirodczych. Redakcja „Polityki” po dobie od zamieszczenia usunęła tekst, „ z powodu istotnie odmiennego poglądu” na tę sprawę.

Zaraz po ukazaniu się wydania „Wprost” z nim na okładce prof. Jan Hartman zapowiedział pozwanie wydawcy tygodnika. - Okładka jest przykładem wyjątkowej nierzetelności dziennikarskiej, rujnującej poziom publicznej dyskusji. „Wprost” nie po raz pierwszy zresztą pokazało, że zamiast służby społecznej debacie, wybiera szokowanie i jątrzenie kosztem prawdy - uzasadnił.

W nowym numerze „Wprost” zamieszczono przeprosiny wydawcy tygodnika skierowane do prof. Hartmana za naruszenie jego dobrego imienia i wizerunku poprzez tę okładkę. Firma zaznacza, że redaktorem naczelnym pisma był wtedy Sylwester Latkowski, który przestał pełnić tę funkcję w marcu ub.r., po serii artykułów zarzucających Kamilowi Durczokowi mobbing w redakcji „Faktów” i pobyt w mieszkaniu znajomej, w którym znaleziono treści pornograficzne i ślady białego proszku (za ten ostatni tekst sąd pierwszej instancji w czerwcu br. przyznał Durczokowi 500 tys. zł zadośćuczynienia i nakazał wydawcy „Wprost” publikację przeprosin na okładce tygodnika i trzech kolejnych stronach numeru).

Jak mówi portalowi Wirtualnemedia.pl prof. Jan Hartman, publikacja przeprosin to efekt ugody sądowej. - Zanim założyłem sprawę, zaproponowałem taką ugodę, ale zostało to odrzucone. Natomiast przed ostatnią rozprawą to wydawca „Wprost” zaoferował ugodę, na którą się zgodziłem - opisuje. - Jestem zadowolony, ugoda pokazuje, że strona pozwana przyznaje się do przewinienia i przeprasza szczerzej niż w przypadku wyroku sądowego - ocenia.

W ramach ugody wydawca „Wprost” przekaże też prof. Hartmanowi kilkanaście tys. zł, z czego większość to zwrot jego kosztów prawnych, kilka tys. zł to dodatkowa zapłata dla niego, a tysiąc zł to zapłata na cel społeczny.

Według danych ZKDP w pierwszej połowie br. średnia sprzedaż ogółem „Wprost” wynosiła 26 124 egz., o 40,6 proc. mniej niż rok wcześniej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: „Wprost” przeprasza Jana Hartmana i płaci kilkanaście tys. zł za okładkę „Kazirodztwo jest OK”

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
POlak
A z perspektywy czasu powiem, że upadł nie salon, ale właśnie Wprost. Amen.
43 19
odpowiedź
User
conf
Uff a już się bałem że sądy znormalnieją ale " jest ok";) niedlugo trzeba będzie płacić zadośćuczynienia za cytaty "elyt", bo przecinku będzie brakować;)
15 34
odpowiedź
User
Tadek
Czas "rządów" Latkowskiego jest i będzie kosztowny dla Wprost. Może jakiś regres wobec SL?
26 14
odpowiedź
User
jadek
Sądy pełne komuchow pochwalajacyxh kazirodztwo to co się dziwić. Jak GW nazywa państwo pis mafią to ok jak wprost cytuje mosze hartschmanna to nie ok. Wot PRL bis☺
25 43
odpowiedź
User
Leszek
Wprost się nie wypłaci z tymi wszystkimi karami.
29 11
odpowiedź