SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Wskaźnik koniunktury spadł w większości branż usługowych w maju

Większość badanych grup przedsiębiorstw usługowych koniunkturę w maju br. ocenia koniunkturę w swojej branży gorzej niż przed miesiącem. Nie dotyczy to tylko jednostek z sekcji zakwaterowanie i gastronomia, w której nadal panuje optymizm, podał w piątek Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Wskaźnik koniunktury spadł w większości branż usługowych w maju

W maju wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa kształtuje się na poziomie plus 32 (w kwietniu plus 33). Poprawę koniunktury odnotowuje 38% badanych firm, a jej pogorszenie - 6% (w kwietniu odpowiednio 40% i 7%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Mimo że oceny bieżącego popytu i sprzedaży są mniej optymistyczne niż w kwietniu, bieżąca sytuacja finansowa poprawia się nieco szybciej niż przed miesiącem. Korzystne prognozy popytu i sprzedaży są ostrożniejsze, przewidywania w zakresie sytuacji finansowej pozostają na poziomie optymistycznych prognoz formułowanych w kwietniu. Sygnalizowany jest nieco szybszy niż w kwietniu wzrost zarówno bieżących jak i przyszłych cen" - głosi komunikat.

Wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji informacja i komunikacja kształtuje się na poziomie plus 13 (w kwietniu plus 22). Poprawę koniunktury odnotowuje 22% badanych firm, a jej pogorszenie - 9% (w kwietniu odpowiednio 28% i 6%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Na takie oceny koniunktury wpływają dużo mniej optymistyczne przewidywania popytu, sprzedaży oraz sytuacji finansowej. Również odpowiednie oceny bieżące są mniej korzystne od zgłaszanych w kwietniu. Sygnalizowany jest mniejszy spadek zarówno bieżących jak i przewidywanych cen" - napisał GUS.

W maju wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w sekcji zakwaterowanie i gastronomia kształtuje się na poziomie plus 8 (w kwietniu plus 4). Poprawę koniunktury odnotowuje 23% badanych firm, a jej pogorszenie - 15% (w kwietniu odpowiednio 20% i 16%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie

"Poprawa ta wynika z bardziej optymistycznych prognoz popytu, sprzedaży oraz sytuacji finansowej. Odpowiednie oceny bieżące są pesymistyczne, jedynie bieżąca sytuacja finansowa jest oceniana mniej negatywnie niż w kwietniu. Sygnalizowany jest niewielki wzrost bieżących i przewidywanych cen" - czytamy dalej.

W maju wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji transport i gospodarka magazynowa kształtuje się na poziomie minus 6 (w kwietniu minus 1). Poprawę koniunktury odnotowuje 15% badanych firm, a jej pogorszenie - 21% (w kwietniu odpowiednio 18% i 19%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Na takie oceny koniunktury wpływają mniej optymistyczne prognozy popytu i sprzedaży oraz negatywne sytuacji finansowej, przy utrzymujących się pesymistycznych odpowiednich ocenach bieżących. Dyrektorzy jednostek sygnalizują nieco wolniejszy niż przed miesiącem spadek zarówno bieżących jak i przyszłych cen" - napisano także w komunikacie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wskaźnik koniunktury spadł w większości branż usługowych w maju

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl