SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wskaźnik PMI Polski wzrósł do poziomu 53,3 pkt w czerwcu

Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI polskiego sektora przemysłowego wzrósł o 1,1 pkt wobec maja i wyniósł w czerwcu 53,3 pkt, pozostając powyżej neutralnego poziomu 50,0 ósmy miesiąc z rzędu, poinformowała w czwartkowym komunikacie firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych.

"Dane HSBC dotyczące kondycji polskiego sektora przemysłowego za czerwiec wskazały na największą poprawę warunków w tym sektorze od prawie trzech lat, co było wynikiem głównie wzrostu popytu eksportowego. Tytułowy wskaźnik HSBC PMI Polskiego Sektora Przemysłowego wzrósł z majowego poziomu 52,2 do 53,3, pozostając powyżej neutralnego poziomu 50,0 ósmy miesiąc z rzędu. Najnowszy odczyt wskaźnika sygnalizuje najszybszą poprawę warunków w sektorze od sierpnia 2007 r." - głosi komunikat.

Markit podkreśla, że największy wpływ na wzrost wskaźnika w czerwcu miał szybszy wzrost liczby nowych zamówień.

"Liczba nowych zamówień wzrasta co miesiąc od października 2009 roku, a tempo tego wzrostu było w najnowszym okresie badań większe niż średnia z badań długoterminowych. Na szczególną uwagę zasługuje wzrost liczby nowych zamówień eksportowych, najszybszy od grudnia 2005 roku" - podkreśla Markit.

W ocenie autorów raportu, większa liczba otrzymanych nowych zamówień wspierała wzrost produkcji w czerwcu. Obecny okres wzrostu wielkości produkcji wydłużył się do jedenastu miesięcy, a tempo tego wzrostu w najnowszym okresie badań było najszybsze od trzech miesięcy. Ponadto zaległości produkcyjne ponownie spadły, z uwagi na zwiększenie zdolności produkcyjnych.

Poprawę zauważa także, cytowany w komunikacie ekonomista banku HSBC Kubilay Ozturk, który ocenił, że tempo wzrostu produkcji w polskim sektorze przemysłowym w czerwcu ponownie przyspieszyło, w wyniku poprawy popytu zarówno z rynku krajowego, jak i z rynków eksportowych.

"Większa liczba nowych zamówień eksportowych była prawdopodobnie wspierana przez osłabienie złotego, które rozpoczęło się w połowie kwietnia oraz silnego dolara na świecie, co jest korzystne dla wzrostu konkurencyjności w krajach strefy euro - głównego celu polskiego eksportu" - powiedział Ozturk, cytowany w komunikacie.

Raport podkreśla jednak, że zatrudnienie w polskim sektorze przemysłowym wzrosło w czerwcu w niewielkim stopniu. Wcześniej liczba miejsc pracy w sektorze spadała co miesiąc od maja 2008 roku, z wyjątkiem niewielkiego wzrostu odnotowanego w grudniu ubiegłego roku. Respondenci badania łączyli wzrost zatrudnienia z większą produkcją oraz lepszymi prognozami gospodarczymi na przyszłość.

"Ogólnie w czerwcu korzystna sytuacja w gospodarce pozostała niezakłócona, co wskazuje na dalszy wzrost PKB w II kwartale 2010 roku po 3-procentowym wzroście rok do roku w poprzednim kwartale" - podsumował Ozturk.

Dołącz do dyskusji: Wskaźnik PMI Polski wzrósł do poziomu 53,3 pkt w czerwcu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl