SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wskaźnik PMI Polski wzrósł do poziomu 53,8 pkt w sierpniu

Wskaźnik Menadżerów Logistyki Markit PMI polskiego sektora przemysłowego wzrósł o 1,7 pkt wobec lipca i wyniósł w sierpniu 53,8 pkt, pozostając powyżej neutralnego poziomu 50,0 dziesiąty miesiąc z rzędu, poinformowała w środowym komunikacie firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych.

"W sierpniu wskaźnik PMI wzrósł z najniższej od sześciu miesięcy wartości 52,1 odnotowanej w lipcu, do 53,8. Najnowszy odczyt wskaźnika stanowi najwyższą wartość od lipca 2007 roku i sygnalizuje wyraźny wzrost. Przez ostatnich dziesięć miesięcy wskaźnik odnotowuje wartość powyżej 50,0" - głosi komunikat.

Markit podkreśla, że w sierpniu wzrost ilości nowych zamówień w polskim sektorze przemysłowym zdecydowanie się umocnił. Tempo tego wzrostu wyrównało dotychczasowy rekord, który odnotowano w listopadzie 2009 roku i pozostało zdecydowanie powyżej średniej z badań długoterminowych. Popyt krajowy był kluczowym czynnikiem wpływającym na wzrost nowych zamówień w sierpniu, natomiast wzrost ilości nowych zamówień eksportowych był najsłabszy od października ubiegłego roku.

"Produkcja napędzana szybszym wzrostem liczby nowych zamówień umocniła się w najszybszym tempie od marca 2007 roku. Produkcja w polskim sektorze przemysłowym wzrasta nieprzerwanie od sierpnia 2009 roku. Wyraźny wzrost liczby nowych zamówień wpłynął także na narastanie zaległości produkcyjnych" - czytamy dalej w komunikacie.

Analitycy uważają, że znaczna poprawa warunków gospodarczych w polskim sektorze przemysłowym w sierpniu była częściowo wynikiem wzrostu zatrudnienia w sektorze. Poziom zatrudnienia w sierpniu wzrósł po raz trzeci od maja 2008 roku, aczkolwiek tempo tworzenia nowych miejsc pracy było niewielkie.

„„Dobrą wiadomością jest to, że wzrost był przede wszystkim wynikiem lepszego popytu krajowego. Wzrost liczby zamówień eksportowych osłabił się w sierpniu, między innym w wyniku większej konkurencji wśród regionalnych eksporterów. Szczególnie na Węgrzech, dane odnośnie eksportu były bardzo optymistyczne. Do spadku liczby zamówień eksportowych mogła także przyczynić się aprecjacja złotego. Głównym czynnikiem, dzięki któremu Polska uniknęła recesji w 2009 roku, była konsumpcja krajowa oraz dobra sytuacja na rynku pracy (także, jeżeli weźmiemy pod uwagę wahania sezonowe), a dwucyfrowy wzrost produkcji przemysłowej potwierdza, że kolejny rok polska gospodarka jest najlepszą w regionie” – powiedział ekonomista HSBC Kubilay Ozturk, cytowany w komunikacie.

Ozturk dodał, że jeżeli chodzi o inflację, w sierpniu ponownie przenoszono wyższe koszty na klientów, a ceny wyrobów gotowych wzrastają nieprzerwanie od kwietnia. Według niego, stanowi to uzasadnienie koncentracji Rady Polityki Pieniężnej NBP na zagrożeniach inflacyjnych. Postawa „czekajmy i przyglądajmy się” nadal zdaje się dominować wśród osób odpowiedzialnych za podejmowanie decyzji o wysokości stóp procentowych w Polsce.

Dołącz do dyskusji: Wskaźnik PMI Polski wzrósł do poziomu 53,8 pkt w sierpniu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl