SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury pokazuje na spowolnienie gospodarki

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce, we wrześniu 2011 roku spadł o ponad 2 punkty w stosunku do notowań z ubiegłego miesiąca i jest to najpoważniejszy jednorazowy spadek od lutego 2009 r., wynika z raportu Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury pokazuje na spowolnienie gospodarki

"Zagrożenie ponowną falą kryzysu, niepewność co do sposobu i skuteczności rozwiązania problemów gospodarek nadmiernie zadłużonych i wprowadzanych za oceanem kolejnych zastrzyków pieniężnych w coraz większym stopniu dotykają polską gospodarkę. Dodatkowo, wysoka inflacja i wolniejszy wzrost zatrudnienia ograniczają popyt krajowy. Wysokie ceny producentów świadczą o rosnących kosztach produkcji i redukują plany inwestycyjne" - czytamy w raporcie.

Spośród ośmiu składowych wskaźnika trzy poprawiły się w stosunku do poprzedniego miesiąca, jedna nie uległa zmianie zaś cztery uległy pogorszeniu.

"Do spadku wskaźnika w największym stopniu przyczyniły niepokoje na światowych rynkach papierów wartościowych, które nie ominęły warszawskiej giełdy. W sierpniu WIG stracił blisko 15% swej wartości" - czytamy dalej.

Analitycy zauważają, że kolejna składowa obniżająca wartość wskaźnika związana jest ze spadkiem tempa zadłużania się gospodarstw domowych z tytułu kredytów. Lipcowe dane nt. stanu zadłużenia z tytułu kredytów konsumpcyjnych wskazywały na ich nadzwyczajny wzrost, co było konsekwencją spadku wartości złotego w relacji do franka i wzrostem złotowej wartości kredytów udzielonych w walutach obcych. W sierpniu dynamika kredytowa uległa istotnemu ograniczeniu częściowo z powodu znacznie mniejszego wpływu tego czynnika.

"Obecnie banki wycofują się z udzielania kredytów w walutach obcych, co wpłynie stabilizująco na sytuację kredytobiorców w przyszłości. W najbliższym czasie nie należy liczyć na wzrost zainteresowania kredytami ze strony gospodarstw domowych. Perspektywa wyraźnego spowolnienia gospodarczego a w związku z tym brak stabilności zatrudnienia i wysokości wynagrodzeń nie będą skłaniały konsumentów do tej formy finansowania wydatków. Stosunkowo wysoka inflacja i realne zagrożenie dalszego jej wzrostu również nie sprzyjają zaciąganiu kredytów" - oceniają analitycy BIEC.

Według Biura, spośród składowych, które przyczyniły się do obniżenia wartości wskaźnika, najbardziej niepokoi pogłębiający się spadek tempa napływu nowych zamówień. Kurczy się on od początku roku. W ostatnich dwóch miesiącach proces ten ulegał pogłębieniu. Spadek zamówień dotyczy w równym stopniu zamówień realizowanych na rynek krajowy i kierowanych na eksport. W niektórych branżach wyraźnie widać wpływ światowej dekoniunktury na zmniejszający się portfel zamówień.

"Należą do nich m.in. producenci żywności, gdzie zamówienia eksportowe skurczyły się w ostatnich miesiącach znacznie bardziej niż zamówienia realizowane na rynek krajowy. Niepokoi również spadek tempa zamówień w branżach produkujących dobra inwestycyjne. To wyraźny sygnał spadku zainteresowania inwestycjami" - napisali analitycy BIEC.

Pogarszają się oceny menedżerów firm na temat ogólnej sytuacji gospodarczej kraju. Zarówno sytuacja w firmach, jak i informacje napływające z otoczenia nie napawają przedsiębiorców optymizmem. Znacznie mniej pogorszyły się natomiast oceny menedżerów firm na temat sytuacji finansowej przedsiębiorstw.

"Przedsiębiorcy ograniczali koszty w ostatnim czasie, między innymi redukując zalegające w magazynach zapasy. Od kwietnia zapasy wyrobów gotowych w magazynach przedsiębiorstw ulegały systematycznemu spadkowi. Przedsiębiorcy redukują w ten sposób koszty a poziom zapasów dostosowują do słabnącej aktywności gospodarczej. Nie mniej jednak rosnące w ostatnich miesiącach ceny producentów świadczą o tym, że wpływ przedsiębiorców na redukcję kosztów jest dość ograniczony" - konkluduje BIEC.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury pokazuje na spowolnienie gospodarki

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl