SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Współpraca firmy Thales i Alcatel

Firmy Thales i Alcatel tworzą specjalistyczne laboratorium badawcze

Wspólne laboratorium Alcatel-Thales III-V Lab będzie prowadziło badaniami w dziedzinie optoelektroniki
i mikroelektroniki

Warszawa, 8 lipca 2004 r. - Firmy Thales i Alcatel poinformowały o utworzeniu wspólnego laboratorium badawczego, gdzie będą prowadzone prace nad technologiami półprzewodnikowymi oraz ich zastosowaniami w takich dziedzinach, jak telekomunikacja, obrona, loty kosmiczne i bezpieczeństwo. Laboratorium działając pod nazwą Alcatel-Thales III-V Lab, będzie się zajmowało opracowywaniem nowych technologii związanych z elementami optoelektronicznymi i mikroelektronicznymi opartymi na materiałach III-V. Materiały III-V to związki o charakterze półprzewodników złożone z pierwiastków o 3 lub 5 elektronach na ostatniej powłoce elektronowej. Ich zastosowanie otwiera nowe możliwości w dziedzinie transmisji.

Zarządzanie Alcatel-Thales III-V Lab przejmie konsorcjum (Groupement d'Interet Economique), w którym obie firmy zachowają taki sam poziom udziałów. Firma Alcatel wnosi do nowego przedsięwzięcia bogate doświadczenia związane z zastosowaniem elementów optoelektronicznych w telekomunikacji, natomiast firma Thales to europejski lider w pracach badawczo-rozwojowych w dziedzinie optoelektroniki i mikroelektroniki hiperwysokich częstotliwości przeznaczonej dla celów obronnych.

Główne cele powołania do życia Alcatel-Thales III-V Lab to:
· opracowanie strategicznych technologii zapewniających obu firmom konkurencyjność i niezależność;
· zwiększenie potencjału badawczo-rozwojowego obu firm i lepsza ocena wpływu nowych technologii na opracowywane w przyszłości systemy.
· nawiązanie współpracy naukowej i przemysłowej z partnerami;
· zapewnienie przepływu fachowej wiedzy do firm macierzystych, partnerów branżowych oraz małych i średnich przedsiębiorstw z branży zaawansowanych technologii.

Laboratorium, które zatrudnia około 100 pracowników naukowych, jest jednym z najważniejszych europejskich ośrodków badawczych w dziedzinie materiałów III-V. Jest zlokalizowane w sercu francuskiej "doliny optycznej" w departamencie Essonne i składa się z dwóch obiektów: jednego w Marcoussis na terenie francuskiego ośrodka badawczego firmy Alcatel i drugiego w Palaiseau, w kampusie Instytutu Politechnicznego, gdzie w przyszłości powstanie centrum badawcze firmy Thales. Głównymi przedmiotami badań laboratorium są: elementy optoelektroniczne i mikroelektroniczne do transmisji światłowodowej (obwody InP HBT, laserowe źródła światła, modulatory i fotodetektory), tranzystory i obwody wysokiej częstotliwości oraz dużej mocy oparte na GaN (azotek galu), fotodetektory pracujące w podczerwieni wykorzystywane do wizualizacji,
a także diody laserowe dużej mocy.

Przemysłowe wdrożenie wyników badań będzie realizowane przez firmy Alcatel i Thales oraz ich partnerów branżowych. Laboratorium może także przekazywać umiejętności technologiczne i wiedzę innym przedsiębiorstwom. Jeśli chodzi o badania podstawowe w zakresie techniki, laboratorium będzie korzystać z istniejących porozumień partnerskich, a zwłaszcza z CNRS i następujących jego laboratoriów: LPN-CNRS (Laboratoire de Photonique et Nanotechnologies - laboratorium fotoniki i nanotechnologii) w Marcoussis, IEMN (Institut Electronique en Micro et Nanotechnologies - instytut mikro- i nanotechnologii elektronicznych) w Lille, IRCOM (Institut de Recherche en Communications Optiques et Microondes - instytut badawczy telekomunikacji optycznej i mikrofalowej) w Limoges, IOTA-CNRS (Institut d'Optique et de Technologies Avancées - instytut optyki i zaawansowanych technologii) oraz Instytut Politechniczny w Palaiseau.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Współpraca firmy Thales i Alcatel

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl