SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wśród najemców coraz bardziej popularny ryczałt

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest fakultatywną formą opodatkowania przychodów. Warto jednak rozważyć jego wybór, jeśli prowadzimy działalność opodatkowaną niskimi stawkami, np. 3%, 5,5% albo 8,5% (przedszkola, roboty budowlane, gastronomia).

Szczególnie atrakcyjny jest dla tych, którzy wynajmują mieszkanie albo lokal użytkowy. Potwierdzeniem tego jest wzrost zainteresowania tą formą opodatkowania. W samym  2010r. nastąpił wzrost liczby podatników-najemców aż o 30% w stosunku do roku poprzedniego.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych stanowi uproszczoną formę opodatkowania opłacania podatku dochodowego. Podstawową zasadą opodatkowania tą formą jest to, że podatek jest płacony od przychodu, a nie od dochodu. Fakt ponoszenia kosztów uzyskania przychodów jest więc bez znaczenia dla celów obliczenia podatku. Mimo to jest opłacalny dla takich rodzajów działalności jak: prowadzenie przedszkola, wykonywanie robót budowlanych czy gastronomii.

Ryczałt jest fakultatywną formą opodatkowania. Podatnik jeśli chce opłacać podatek w tej formie musi w odpowiednim czasie zgłosić ten fakt naczelnikowi urzędu skarbowego.

Ryczałt dla przedsiębiorców…
Ta forma opodatkowania jest skierowana do przedsiębiorców spełniających określone warunki wymienione w ustawie (m.in. przychody roczne nie większe niż 150 tys. euro, niewykonywanie działalności w zakresie prowadzenia aptek, lombardów czy kantorów). Stawki uzależnione są od rodzaju prowadzonej działalności i wahają się od 3% do 20%.

… i podatników czerpiących dochody z najmu
Ryczałtem mogą być opodatkowane także przychody osiągane przez osoby fizyczne z najmu, przy czym najem nie może wynikać z prowadzonej działalności. W tym przypadku stawka wynosi 8,5%.

Ryczałt opłacalny przy niskich stawkach …
Przedsiębiorcy wybierają najczęściej ryczałt wtedy, gdy podatek wyliczony tym sposobem jest znacznie niższy od podatku jaki wynikać może z innych zasad opodatkowania (np. ze skali podatkowej lub podatku liniowego).
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą, w stosunku do której obowiązuje stawka 5,5%. Roczne przychody wynoszą 600 tys. zł a koszty 300 tys. zł. Jeśli podatnik zdecydowałby się na opodatkowanie podatkiem liniowym roczny podatek wyniósłby 57 tys. zł co wynika z iloczynu dochodu (300 tys., zł) i stawki 19%. Mimo tak dużych kosztów bardziej się jednak opłaca wybór ryczałtu ponieważ w tym przypadku podatek wyniesie 33 tys. zł co wynika z iloczynu przychodu (600 tys. zł) i stawki 5,5%.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Potwierdzają to statystyki Ministerstwa Finansów. Ryczałt wybierany jest głównie przez tych, którzy prowadzą działalność gospodarczą opodatkowaną stawkami: 3%, 5,5% oraz 8,5%. Opłacalność wyboru ryczałtu przy prowadzeniu działalności opodatkowanej stawkami wyższymi jest znikoma. Wtedy bardziej opłaca się raczej wybór zasad ogólnych.
 

… i w przypadku najmu
Możliwość opodatkowania najmu ryczałtem od przychodu ewidencjonowanego spowodowała znaczny wzrost zainteresowania podatników tą formą. Mimo, iż nie można uwzględniać dla celów podatkowych kosztów, niska stawka – 8,5% - rekompensuje tę stratę. Poza tym dochód z ryczałtu nie wpływa na wielkość płaconego podatku z tytułu innych dochodów opodatkowanych skalą podatkową.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Podatnik osiągnął roczny dochód z pracy w wysokości 80  tys. zł. Oprócz tego osiąga roczne dochody z najmu w wysokości 100 tys. zł.

 

 

Opodatkowanie najmu ryczałtem

Opodatkowanie najmu skalą podatkową

 

Dochód z pracy

Dochód z najmu

Dochód z pracy

Dochód z pracy

Wielkość podatku do zapłaty

80 tys. x 18% -  556,02 = 13844zł

100 tys. x 8,5% = 8,5 tys. zł

80 tys. +100 tys. = 180 tys. zł

Podatek wyniesie więc:

14839,02zł +32%(180 tys. zł – 85528zł)

suma

22344zł

45070zł


Opodatkowanie ryczałtem spowoduje, że podatek będzie dwa razy niższy w stosunku do podatku wyliczonego na podstawie skali podatkowej.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 

Lp.

Kiedy opłaca się ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

  1.  

Jeśli podatek wyliczony tym sposobem jest niższy od podatku wyliczonego przy zastosowaniu skali podatkowej lub podatku liniowego

  1.  

Przy niskich kosztach prowadzenia działalności gospodarczej

  1.  

Jeśli działalność jest opodatkowana relatywnie niskimi stawkami (od 3% do 8,5%)

  1.  

Przy relatywnie niskich obrotach (do 150 tys. euro rocznie)

)

O ile liczba przedsiębiorców opodatkowanych tą formą jest relatywnie stała, o tyle co roku następuje wzrost liczby podatników-najemców. Trend ten dotyczy także 2010r. Jak wynika z danych Ministerstwa Finansów, w 2010r. w porównaniu z rokiem 2009 prawie 30% więcej podatników zdecydowało się opodatkować najem  ryczałtem.
 
Joanna Szlęzak-Matusewicz, Tax Care

Dołącz do dyskusji: Wśród najemców coraz bardziej popularny ryczałt

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl