SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Czeska KRRiT upomniała polskojęzyczny kanał. Poszło o słowo „J***ć”

Czeska Rada pro rozhlasové a televizní vysílání na wniosek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zajmowała się skargą na Comedy Central Polska. Powodem był zwiastun z wulgaryzmem, emitowany popołudniu. Václav Mencl, przewodniczący RRTV informuje Wirtualnemedia.pl, że nadawca polskojęzycznej stacji został upomniany za naruszenie przepisów. 

Zapowiedź serialu „Zgrzyt” w Comedy CentralArticle

„Zgrzyt” to amerykański serial komediowy o puszystej dziewczynie, która chce zmienić swoje życie, ale ciała już nie. O wszczęciu postępowania wyjaśniającego przez czeskiego regulatora informowaliśmy w lutym. - W sprawie zapowiedzi serialu „Zgrzyt” (emisja w programie Comedy Central, 8 stycznia 2023 r., ok. godz. 14:40) wpłynęła jedna skarga. Zarzut dotyczył treści, które mogły zagrażać małoletnim widzom (tj. scena seksu oraz wulgarne zwroty) - informowała wówczas Wirtualnemedia.pl Teresa Brykczyńska, rzecznik prasowy KRRiT. Stacja komediowa Paramount Global nadaje na podstawie czeskiej koncesji, dlatego polski regulator skierował skargę do Pragi.

Złamano czeską ustawę o radiofonii i telewizji

RRTV wystąpiła o nagranie z anteny Comedy Central, a następnie zajęła się jego tłumaczeniem. Przewodniczący Václav Mencl wyjaśnia w stanowisku przesłanym portalowi Wirtualnemedia.pl, że skarga została szybko rozpatrzona. Doszło do tego już na piątym posiedzeniu regulatora w 2023 roku, czyli 21 marca.

- Rada zauważyła, że emisja zwiastuna naruszyła artykuł 32 ustawy o funkcjonowaniu radiofonii i telewizji. RRTV podjęła decyzję o upomnieniu ViacomCBS Networks International Czech w związku z naruszeniem przepisu, którego się dopuściła firma, emitując zwiastun serialu „Zgrzyt” w programie Comedy Central Polska w dniu 8 stycznia 2023 roku o godzinie 14.40. Zawierał on wulgaryzm „j***ć”, odpowiednik angielskiego „fuck” lub czeskiego „poslat do prdele“, „vysrat se na”. Naruszony został tym samym zakaz umieszczania w programach i reklam wulgaryzmów za wyjątkiem „dzieł sztuki”, w których jest to konieczne. Takie utwory mogą być jednak emitowane tylko między godziną 22.00 a 6.00 rano – tłumaczy  szef RRTV Václav Mencl.

KRRiT walczy z wulgaryzmami

Polska KRRiT dość surowo podchodzi do emisji treści, które mogą uderzać w rozwój nieletnich przed godziną 23. Na przykład w połowie grudnia przewodniczący KRRiT Maciej Świrski nałożył na nadawcę kanału Stopklatka 20 tys. zł grzywny za emisję filmu sensacyjnego „Psy” o godzinie 20. Regulator poinformował, że doszło do naruszenia artykułu 18 ustawy o radiofonii i telewizji dotyczącego m.in. kwalifikowania audycji lub innych przekazów mogących mieć negatywny wpływ na prawidłowy fizyczny, psychiczny lub moralny rozwój małoletnich. Ostatnio wszystkie kanały grupy Kino Polska TV wyciszają wulgaryzmy podczas wieczornych emisji kultowych filmów typu „Kiler”, „Psy” czy „Poranek kojota”.

Wiele polskojęzycznych kanałów posiada koncesje w Czechach, Hiszpanii czy Holandii. Skargi na treści tam emitowane zdarzały już w przeszłości. - W ciągu ostatnich pięciu lat, poza wspomnianą skargą, Rada otrzymała od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji,  tylko jedno zastrzeżenie do emitowanego na antenie HBO serialu „Euforia” w związku z możliwym zagrożeniem dla dzieci. Nie stwierdzono jednak naruszenia prawa – wyjaśniał kilka miesięcy temu przewodniczący RRTV. „Euforia” to amerykański dramat młodzieżowy o uczniach szkoły średniej, którzy muszą radzić sobie z przemocą, narkotykami  i seksem.

Odpowiednik KRRiT w Madrycie kilka lat temu zajmował się  kwestią obrazy uczuć religijnych w polskiej wersji stacji Fox Comedy. Miało do niej dojść w animacji dla dorosłych „Family Guy”, której bohaterzy żartowali m.in. z Jezusa. Hiszpański regulator nie zdecydował się na ukaranie nadawcy za sceny z amerykańskiego serialu. Tłumaczył to w uzasadnieniu m.in. wolnością słowa.

Dołącz do dyskusji: Czeska KRRiT upomniała polskojęzyczny kanał. Poszło o słowo „J***ć”

13 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Lolik
Czesi załatwiają wszystko szybko i rozsądnie.A nasze wszczynają postępowania i mielą je wiele lat bo zamiast zająć się sprawą merytorycznie urządzają sobie polityczne polowania na krytyków rządu.A gdy sądy umarzają kary przez nich wymierzone to zaczynają grzebać w tekstach disco polo szukając dziury w całym, aby podreperować budżet państwa. Wstyd
odpowiedź
User
Jożin
"J***ć" po czesku to żadne tam wysr... się na albo mieć kogoś w de. Na to mają takie słowo:"szukać".
odpowiedź
User
nbt
A wczoraj w TVP1 leciał odcinek Rancza, gdzie padło dość słynne, tu cytat: "K***a, granaty mają". Było to między 18 a 19 i co na to KRRiT? Pewnie nic, bo to TVP, oni mogą.
Tym też, streaming dla mnie wygrywa z telewizją, bo filmy są różne, słownictwo w nich używane też i czasami ma to sens. W telewizji przed 23 albo leci lektor typu "terefere, ty też terefere", albo też wypikują, w streamingu wiem, że włączając film 16+ mogę spodziewać się bardzo brunatnego języka i się na to godzę i nie muszę czekać do pory, kiedy normalnie śpię.
odpowiedź