SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Robert Kwiatkowski, Andrzej Rozenek i Dorota Olko wśród „jedynek” Lewicy do Sejmu

Z pierwszych miejsc na listach Lewicy do Sejmu będą startowali m.in. były prezes TVP i członek KRRiT Robert Kwiatkowski, dziennikarz „Nie” Andrzej Rozenek i rzeczniczka prasowa Razem Dorota Olko. Szefem sztabu ugrupowania został lider Wiosny Robert Biedroń.

Robert Kwiatkowski jako kandydat Lewicy, fot. twitter.com/KwiatkowskiRobArticle

Kandydatów Lewicy z pierwszych miejsce na listach do Sejmu we wszystkich okręgach wyborczych zaprezentowano w niedzielę na konferencji nieopodal siedziby parlamentu.

Kwiatkowski startuje z Torunia, krytykuje to lokalne SLD

Robert Kwiatkowski jest „jedynką” na liście w okręgu nr 5 obejmującym Toruń, Bydgoszcz i Grudziądz. Przyznano mu to miejsce wbrew rekomendacji lokalnych struktur SLD, zdaniem których z pierwszego miejsca powinien startować Marek Jopp, działacz tej partii z Torunia. Jopp zarzucił Kwiatkowskiemu, że nie ma żadnych związków z tym miastem, i zapowiedział, że w obecnej sytuacji nie będzie startował z listy Lewicy do Sejmu.

Kwiatkowski w ostatnim dziesięcioleciu doradzał w sprawach medialnych Grzegorzowi Napieralskiemu, kiedy ten w latach 2008-2011 był szefem SLD. W 2012 roku zaczął współpracę z Ruchem Palikota (potem przemianowanym na Twój Ruch), początkowo został członkiem rady programowej think tanku utworzonego przez partię, a jesienią 2013 roku wszedł do zarządu Twojego Ruchu. Współtworzył też powołane wtedy stowarzyszenie Europa Plus, w 2014 roku bez powodzenia startował do Parlamentu Europejskiego w listy ugrupowania Europa Plus Twój Ruch (nie osiągnęło progu wyborczego). W styczniu 2015 roku Kwiatkowski ogłosił odejście z Twojego Ruchu.

Wcześniej przez ponad dekadę Robert Kwiatkowski pracował w branży mediów i marketingu Przede wszystkim w latach 1996-1998 był członkiem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, a potem do lutego 2004 roku prezesem Telewizji Polskiej. W 2003 roku był przesłuchiwany jako świadek w śledztwie dotyczącym afery Rywina, członkowie zajmującej się nią komisji sejmowej bez powodzenia wnioskowali, żeby zawiesił pełnienie funkcji prezesa TVP.

W latach 1992–1996 Kwiatkowski był dyrektorem, a także współwłaścicielem polskiego oddziału agencji reklamowej E/B/D Interpartners, w 1993 roku został członkiem rady nadzorczej Polskiego Radia. W 1995 roku pracował w sztabie wyborczym Aleksandra Kwaśniewskiego w czasie kampanii przed wyborami prezydenckimi. Natomiast w latach 2009-2011 był prezesem spółki telekomunikacyjnej Hawe.

Rozenek „jedynką” pod Warszawą, Olko w Siedlcach

Andrzej Rozenek znalazł się na pierwszym miejscu listy Lewicy w drugim okręgu warszawskim, który obejmuje przede wszystkim peryferyjne dzielnice i miejscowości pod Warszawą.

Rozenek był już posłem w latach 2011-2015, należał wtedy do Ruchu Palikota (Twojego Ruchu), był przez pewien okres rzecznikiem i członkiem zarządu partii. Został wybrany w okręgu katowickim, uzyskując 15,8 tys. głosów. Rozstał się z Twoim Ruchem wiosną 2015 roku, uzasadniając to niepłaceniem przez partię składek ZUS dla swoich pracowników.

W ostatnich dwóch wyborach samorządowych Andrzej Rozenek bezskutecznie startował na prezydenta Warszawy. W 2014 roku jako kandydat Twojego Ruchu dostał 14,2 tys. głosów (2,3 proc. ogółu), a przed drugą turą przekazał poparcie Hannie Gronkiewicz-Waltz. W ub.r., popierany przez koalicję SLD Lewica Razem, uzyskał 13,4 tys. głosów (1,5 proc.), a w wyborach do rady Warszawy - 5,1 tys. głosów i nie zdobył mandatu radnego.

Do Sejmu startował już bez powodzenia w 1993 roku z listy SLD.

Andrzej Rozenek od 1997 roku jest związany z tygodnikiem „Nie”, w latach 2006-2011 był w nim zastępcą redaktora naczelnego. Zajmuje się dziennikarstwem śledczym, w br. opisywał m.in. wysuwane przez byłego agenta CBA Wojciecha J. zarzuty, że tuszowano sprawę korzystania prze jednego z polityków PiS z agencji towarzystkich na Podkarpaciu.

Z kolei Dorota Olko jest kandydatem na pierwszym miejscu listy Lewicy w okręgu nr 18 w Siedlcach. Olko jest rzeczniczką prasową i członkiem zarządu partii Razem, w 2015 roku bez powodzenia startowała z jej listy w wyborach parlamentarnych, a w br. z listy Lewicy Razem w wyborach do europarlamentu (w obu przypadkach ugrupowanie nie osiągnęło progu wyborczego).

Dorota Olko ukończyła studia z socjologii i dziennikarstwa, obecnie pisze doktorat i prowadzi zajęcia w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Zandberg na czele listy w Warszawie, Czarzasty w Sosnowcu, Biedroń szefem sztabu

Z polityków partii Razem na pierwszych miejscach list Lewicy znaleźli się również Adrian Zandberg (startuje w Warszawie), Marcelina Zawisza (w Opolu), Paulina Matysiak (w Sieradzu), Paulina Nowak (w Koninie) i Maciej Konieczny (w Katowicach).

Szef SLD Włodzimierz Czarzasty jest na pierwszym miejscu listy w Sosnowcu. Z tej partii wywodzą się też inne „jedynki” Lewicy, m.in. Joanna Senyszyn (startuje w Gdyni), Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska (w Legnicy), Marek Dyduch (w Wałbrzychu) i Tomasz Trela (w Łodzi).

Natomiast spośród polityków Wiosny na pierwszych miejscach list Lewicy są m.in. Krzysztof Śmiszek (we Wrocławiu), Krzysztof Gawkowski (w Bydgoszczy), Wanda Nowicka (w Gliwicach) i Maciej Gdula (w Krakowie).

Szefem sztabu ugrupowania został lider Wiosny Robert Biedroń, który w maju br. został wybrany do Parlamentu Europejskiego. Na konferencji w niedzielę zapowiedział, że w najbliższą sobotę w Warszawie odbędzie się konwencja programowa Lewicy.

- Będzie to dobry program, wrażliwy społecznie, program, który będzie opowiadał o budownictwie mieszkaniowym, o tym, jak przystopować i doprowadzić do tego, że będziemy odpowiadali na zmiany klimatyczne, o dobrej polityce społecznej, o dobrej polityce zdrowotnej, o równouprawnieniu - o tych wszystkich kwestiach, o których lewica mówi, a których w polskiej polityce brakuje - opisał Biedroń. Podkreślił, że nacisk zostanie położony na kwestie zdrowotne.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Robert Kwiatkowski, Andrzej Rozenek i Dorota Olko wśród „jedynek” Lewicy do Sejmu

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
tolo
koszmar
odpowiedź
User
Grzesiu S.
Życzę mocnego wyniku 4,99%!
odpowiedź
User
Ariadna
Nie kumam obecności tego tematu na WM?
Wchodzicie w politykę?
odpowiedź