SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Joanna Lichocka i Rafał Bochenek wśród „jedynek” wyborczych PiS

Wśród polityków, którzy w wyborach parlamentarnych wystartują z pierwszych miejsc na listach Prawa i Sprawiedliwości, są obecna posłanka i członkini Rady Mediów Narodowych Joanna Lichocka oraz były rzecznik rządu Rafał Bochenek.

Joanna Lichocka i Rafał BochenekArticle

Joanna Lichocka będzie startować z pierwszego miejsca w okręgu sieradzkim. Lichocka jest posłanką od początku bieżącej kadencji, uzyskała mandat w okręgu kaliskim, gdzie zagłosowało na nią 24 122 osób. W nadchodzących wyborach „jedynką” PiS w Kaliszu będzie Jan Dziedziczak, poseł i były wiceminister spraw zagranicznych.

Od połowy 2016 roku Joanna Lichocka jest członkinią utworzonej wtedy Rady Mediów Narodowych, która odpowiada za powoływanie i odwoływanie władz mediów publicznych. W maju br. startowała w wyborach do Parlamentu Europejskiego - była na trzecim miejscu na liście PiS w okręgu wielkopolskim, dostała 72 769 i nie uzyskała mandatu (z tego okręgu z listy PiS zostali wybrani Zdzisław Krasnodębski i Andżelika Możdżanowska).

Wcześniej przez wiele lat Joanna Lichocka pracowała jako dziennikarka, m.in. w „Tygodniku Solidarność”, „Życiu”, „Rzeczpospolitej”, TV Puls i Telewizji Polskiej, a w bieżącej dekadzie w „Gazecie Polskiej” i Telewizji Republika. Z „GP” i TV Republika współpracuje także po przejściu do polityki, w stacji przez ostatnie dwa lata prowadziła wspólnie z Marcinem Bąkiem cotygodniowy program „Pod przykryciem”.

Z kolei Rafał Bochenek został kandydatem nr 1 na liście PiS w Chrzanowie. Bochenek od stycznia 2016 do grudnia 2017 był rzecznikiem rządu Beaty Szydło. W połowie 2017 roku został powołany na podsekretarza stanu w kancelarii premiera, pozostał na tym stanowisku do wiosny ub.r. Na początku ub.r. został wiceprzewodniczącym utworzonego wtedy Komitetu Społecznego Rady Ministrów kierowanego przez Beatę Szydło. W ub.r. Bochenek był też pełnomocnikiem ministra środowiska ds. szczytu ONZ, który odbył się w grudniu w Katowicach.

Natomiast wiosną br. Rafał Bochenek został zatrudniony jako dyrektor marketingu w państwowej spółce PGNiG.

W 2015 roku Bochenek jako konferansjer prowadził wyborcze konwencje Andrzeja Dudy i PiS-u. Wcześniej był m.in. prezenterem pogody w TVP Kraków. Z wykształcenia jest prawnikiem.

Wśród „jedynek” PiS wielu ministrów, Kaczyński jako nr 1 w Warszawie

Pełny wykaz „jedynek” PiS w 41 okręgach w wyborach do parlamentu podał w sobotę prezes partii Jarosław Kaczyński. Z list tego ugrupowania będą też startować osoby z Solidarnej Partii i Porozumienia, które wspólnie z PiS tworzą Zjednoczoną Prawicę.

Na pierwszych miejscach znalazło się wielu członków rządu, na czele z premierem Mateuszem Morawieckim, który będzie kandydatem w okręgu katowickim. Inne rządowe „jedynki” PiS to:
- minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Ardanowski w Toruniu,
- szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin w Chełmie,
- minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński w Łodzi,
- minister zdrowia Łukasz Szumowski w Płocku,
- szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski w Radomiu,
- minister energii Krzysztof Tchórzewski w Siedlcach,
- minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski w Białymstoku,
- minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak z Warszawy (w drugim okręgu stołecznym),
- minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa w Gliwicach,
- minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro w Kielcach,
- minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz w Poznaniu,
- minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk ze Szczecina.

Do tego dochodzi kilku wiceministrów, m.in. wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin (startuje w Gdańsku), wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed (w Bielsko-Białej), wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker (w Koszalinie).

Prezes PiS Jarosław Kaczyński będzie na pierwszym miejscu listy partii w Warszawie, szef komitetu wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski w Rzeszowie. a marszałek Sejmu Marek Kuchciński w Krośnie.

 

Wybory parlamentarne odbędą się najprawdopodobniej w drugiej połowie października lub pierwszej połowie listopada, dokładny termin zostanie wyznaczony w najbliższym czasie przez prezydenta.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Joanna Lichocka i Rafał Bochenek wśród „jedynek” wyborczych PiS

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gość X
A Czabański?
odpowiedź
User
mes que un club
A Czabański?
leci na Marsa szukać wody ... hahahhahaha!!!
odpowiedź
User
Ford
Czabanski jedzie paść zebry do afryki
odpowiedź