SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kidawa-Błońska ogłasza program KO: likwidacja abonamentu rtv i RMN, darmowy internet dla młodych i głosowanie przez sieć

Małgorzata Kidawa-Błońska podczas konwencji Koalicji Obywatelskiej ogłosiła założenia programowe na wybory parlamentarne. Najważniejsze postulaty dotyczące mediów to likwidacja abonamentu radiowo-telewizyjnego i Rady Mediów Narodowych, naprawa mediów publicznych, darmowy internet dla osób do 24. roku życia oraz głosowanie przez sieć w wyborach. Hasło główne ugrupowania brzmi: „Jutro może być lepsze”.

Małgorzata Kidawa-Błońska podczas konwencji Koalicji Obywatelskiej, fot. POArticle

Podczas wtorkowej konferencji prasowej Koalicji Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, lider Platformy Obywatelskiej poinformował, że jeśli KO wygra w nadchodzących wyborach parlamentarnych to jej kandydatką na premiera będzie Małgorzata Kidawa-Błońska, a nie on sam.

W piątek Kidawa-Błońska przedstawiła program formacji w oparciu o tzw. Szóstkę Schetyny. Zakłada ona: wprowadzenie akt odnowy demokracji, naprawę służby zdrowia - kolejki do lekarza maksymalnie do 21 dni, przywrócenie nocnych dyżurów, zmniejszenie umieralności chorych na raka w oparciu o pieniądze z Unii Europejskiej, odciążenie lekarzy poprzez zmniejszenie biurokracji; zmiana podejścia do środowiska naturalnego i nacisk na ekologię; dbanie o prawa obywatelskie, prawa kobiet i osób niepełnosprawnych; walka z przemocą domową i wprowadzenie związków partnerskich; wprowadzenie opieki domowej nad seniorami; pakiet dla przedsiębiorców.

Kidawa-Błońska zapowiada media prawdziwie publiczne

W swoim wystąpieniu Małgorzata Kidawa-Błońska mówiła też o kulturze i mediach. - Niektórzy uznali, że nienawiść się opłaca. To cały system: szpiegujące drony, farmy trolli, media. Skrajne emocje są skrajnie rozbudzane. Tylko po co? Spirala złości wydaje się nie do zatrzymania. Musimy znaleźć w sobie siłę, aby to przerwać – stwierdziła.

Wśród obietnic wyborczych znalazł się darmowy internet dla osób do 24. roku życia, co ma zapobiec „wykluczeniu cyfrowemu” młodych.

Odnosząc się do kwestii mediów publicznych, kandydatka KO na premiera zapowiedziała także brak cenzury, przejrzystość wsparcia dla twórców i system stypendialny. Inne postulaty to naprawa mediów publicznych oraz likwidacja abonamentu radiowo-telewizyjnego.

Wśród obietnic padła także możliwość odpisania 50 proc. kosztów uzyskania przychodów dla twórców. Taki mechanizm mogą stosować określone zawody, m.in. dotyczące architektury, literatury pięknej, sztuk plastycznych, muzyki, fotografiki, twórczości audiowizualnej, programów komputerowych, dziennikarstwa, sztuki aktorskiej i estradowej, publicystyki. Z początkiem ub.r. limit odpisów na koszty uzyskania przychodów poniesiono już został podwyższony z 42,8 do 85,5 tys. zł.

Hasłem wyborczym Koalicji Obywatelskiej jest „Jutro może być lepsze”.

Rada Mediów Narodowych do likwidacji, mniej reklam w mediach publicznych

W lipcu br. odbyło się forum programowe Koalicji Obywatelskiej, podczas którego mówiono m.in. o konieczności reformy mediów publicznych. Propozycje te zakładały stworzenie holdingu radiowo-telewizyjnego, likwidację abonamentu RTV i Rady Mediów Narodowych oraz finansowanie TVP i Polskiego Radia z budżetu państwa.

Według tamtego założenia system finansowania mediów publicznych miałby być oparty o dotację z budżetu państwa w wysokości od 1 mld do 2 mld zł rocznie. Przerwano by również kadencję obecnego składu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (zaplanowanej do połowy 2022 roku).

Według nowych zasad członkowie KRRiT mają być powoływani na kadencje różnej długości: dwu-, cztero- i sześcioletnie, co miałoby spowodować, że aktualnie rządzący nie mieliby wskazywać pełnego składu KRRiT. Dodatkowo Rada Mediów Narodowych zostałaby zlikwidowana.

W pełnym programie wyborczym Koalicji Obywatelskiej podkreślono, że wolność „jest najważniejszym, konstytucyjnym prawem każdego człowieka, fundamentem demokracji i państwa prawa”.

- Wolność to m.in. wolność słowa oraz prawo do rzetelnej i wiarygodnej informacji. Media publiczne nie mogą być - jak przez ostatnie cztery lata - ograniczane do funkcji propagandowych na rzecz rządzącej formacji. Dlatego zapewnienie wolnych i niezależnych mediów oraz rzetelnego dziennikarstwa to jedno z najważniejszych zadań Koalicji Obywatelskiej - stwierdzono. - Uzdrawianie publicznych mediów zrealizujemy w oparciu o trzy fundamentalne zasady, wynikające z „Paktu dla mediów” podpisanego przez demokratyczną opozycję w 2016 r. Media będą: obywatelskie, niezależne politycznie i stabilne finansowo - wylicza Koalicja Obywatelska.

Zapowiada, że zlikwiduje utworzoną w połowie 2016 roku Radę Mediów Narodowych, która przejęła od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji powoływanie i odwoływanie władz firm mediów publicznych. Te uprawnienia mają wrócić do KRRiT, której członkowie będą mianowani na różne okresy: sześć, cztery i dwa lata.

- Media publiczne muszą pełnić swoją obywatelską misję: rzetelną, bezstronną i wiarygodną. Dlatego ograniczymy emisję reklam i równocześnie zlikwidujemy abonament - czytamy w programie KO.

Sporo ma zmienić się w regionalnych oddziałach TVP i stacjach regionalnych Polskiego Radia. - Wierzymy, że Polska regionalna jest równie ważna jak Polska centralna. Dlatego kontrolę nad regionalnymi ośrodkami mediów publicznych będą sprawować samorządy wojewódzkie. A ich program w zdecydowanej większości będzie poświęcony sprawom lokalnym, najbliższym obywatelom - opisuje ugrupowanie Grzegorza Schetyny.

„365 gigabajtów w roku”, głosowanie przez internet

Z kolei darmowy internet ma być dostępny dla uczniów, studentów i pracujących osób w wieku do 24 lat. - 1 gigabajt dziennie. 365 gigabajtów w roku. To stały dostęp do sieci. Dzięki temu każdy młody człowiek będzie mógł godzinami słuchać, czytać, oglądać, nagrywać, programować i uczyć się w sieci - wyliczono w programie Koalicji Obywatelskiej.

Zapowiedziano, że wprowadzona zostanie możliwość głosowania przez internet. Według Koalicji Obywatelskiej stworzy to „warunki dla zwiększenia frekwencji, szczególnie wśród młodych ludzi” oraz ułatwi „w jeszcze większym stopniu udział w wyborach grup zagrożonych wykluczeniem, w tym osób niepełnosprawnych”.

Ugrupowanie planuje też po przejęciu władzy zinformatyzować policyjne procedury, m.in. wprowadzić opcję elektronicznego zawiadamiania o przestępstwie. - Umożliwi to zgłaszanie spraw bez wielogodzinnego oczekiwania na komisariacie. Proponowane zmiany nabierają szczególnego znaczenia w kontekście wzrostu liczby cyberprzestępstw, których ofiarami pada coraz większa część społeczeństwa (np. kradzieże tożsamości, wyłudzenia, włamania na konta) - stwierdzono.

- Wewnątrz policji rozbudujemy służbę odpowiedzialną za zwalczanie cyberprzestępczości. Wdrożymy również specjalny program ochrony dzieci w internecie - zapowiada Koalicja Obywatelska.

Koniec abonamentu rtv zapowiada też PiS

Pomysł finansowania mediów publicznych z budżetu nie jest tylko propozycją KO - media publiczne w kolejnej kadencji miałyby być w ten sposób zasilane również według obietnic PiS.

W mijającym tygodniu podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju zapowiedział to wiceszef Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Paweł Lewandowski. Wcześniej do sprawy odnosił się już przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański. Do tej pory - mimo zapowiedzi - partia rządząca nie zmieniła systemu finansowania TVP, Polskiego Radia i ośrodków regionalnych PR.

Dołącz do dyskusji: Kidawa-Błońska ogłasza program KO: likwidacja abonamentu rtv i RMN, darmowy internet dla młodych i głosowanie przez sieć

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Kudłaty
"darmowy internet dla młodych" Serio ?
odpowiedź
User
Gosc
Juz wole mieć "gorsze jutro" niż ich rozkradanie Polski sprzedaż pknorlen PZU warty banku śląskiego telekomunikacji prasaksiazkaruch za 5 procent rzeczywistej wartości #EkonomiaPO
odpowiedź
User
yki
Darmowy Internet już jest, i to nie tylko dla młodych, a dla wszystkich - Aero2 BDI.
odpowiedź