SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Po wyborach euforia na akcjach Agory. Zyskują też banki i Orlen, umocnił się złoty

Na początku poniedziałkowej sesji giełdowej akcje Agory drożały nawet o 10 proc. przy wysokich obrotach. Mocno zyskiwały też główne indeksy i banki, a już po publikacji sondażowych wyników wyborów znacząco umocnił się kurs złotego.

Fot. Jacek Kowalski Fot. Jacek Kowalski

Akcje Agory zaraz po otwarciu poniedziałkowej sesji giełdowej drożały nawet o nieco ponad 10 proc. O godz. 9:20 wzrost wynosił 7,8 proc. (czyli o 64 grosze do 9,32 zł). W ciągu 20 minut handlu obroty na walorach spółki przekroczyły 900 tys. zł, a o godz. 10:00 wynosiły już ponad 1,2 mln zł.

Ostatni raz wyższe były 18 sierpnia, w dniu publikacji sprawozdania finansowego firmy za drugi kwartał br. W ciągu całej sesji wyniosły1,86 mln zł.

Poprzednio za akcję Agory powyżej 9 zł płacono w sierpniu 2021 roku. Potem kurs systematycznie tracił, na przełomie listopada i grudnia ub.r. wynosił zaledwie 4,3-4,4 zł. Natomiast od początku br., licząc w prawie 8-proc. wzrostem z początku poniedziałkowej sesji, zyskał 88 proc.

W mediach Agory od objęcia władzy przez Zjednoczoną Prawicę prawie w ogóle nie reklamowały się państwowe spółki i instytucje. Jeśli chodzi o prasę, bardzo intensywnie promowały się za to w Sieciach”, „Gazecie Polskiej”, „Do Rzeczy” i dziennikach wydawnictwa Polska Press (przejętego na początku 2021 roku przez Orlen), co pokazują szczegółowo coroczne analizy przygotowywane przez prof. UW Tadeusza Kowalskiego na podstawie monitoringu Kantar Media.

Ponadto odmowna decyzja prezesa UOKiK opóźniła o dwa lata przejęcie przez Agorę kontrolnego pakietu udziałów Eurozetu. Transakcję sfinalizowano pod koniec lutego br., zaraz po prawomocnym uchyleniu przez Sąd Apelacyjny decyzji szefa UOKiK.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Po włączeniu Eurozetu do jej bilansu przychody reklamowe stanowią ponad połowę łącznych wpływów grupy Agora. W drugim kwartale br. poszły w górę o 40,2 proc. do 181,8 mln zł, podczas gdy całkowite przychody zwiększyły się o 24,9 proc. do 326,9 mln zł.

Wirtualna Polska i wydawca „Rzeczpospolitej” z mniejszymi wzrostami

Indeks WIG Media, w którym Agora ma ok. 9 proc. udziału, głównie dzięki dynamice jej kursu zyskiwał nieco ponad 2 proc. O godz. 9:30 stanowiąca ponad połowę tego indeksu Wirtualna Polska Holding rosła o 2,2 proc., a Grupa Pracuj (o 1,5 proc.).

Powyżej dynamiki indeksu WIG Media drożały też akcje Gremi Media, wydawcy m.in. „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” - o 3,8 proc.

Z kolei kurs Cyfrowego Polsatu, który jako właściciel Plusa większość działalności prowadzi w branży telekomunikacyjnej, a od ub.r. działa też w zielonej energetyce i nieruchomościach, zaczął sesję od niewielkich wzrostów, ale o godz. 9:43 tracił już 0,4 proc.

Obejmujący Agorę indeks sWIG 80 o godz. 9:43 zyskiwał jedynie 0,6 proc. Kurs żadnej ze spółek oprócz wydawcy „Gazety Wyborczej” nie rósł o ponad 5 proc.

Banki i Orlen w górę, mocniejszy złoty

Poniedziałkowa sesja zaczęła się od wzrostów na całym rynku: o 9:48 indeks całego rynku głównego WIG zyskiwał 2,2 proc., a obejmujący największe spółki WIG20 - 2,9 proc.

Wśród największych graczy najmocniej rosły podmioty państwowe: Bank Pekao o 7,9 proc., PKO BP o 6,2 proc., a Orlen o 5,7 proc. Kontrolowane przez Skarb Państwa banki ciągnęły w górę indeks wszystkich banków, który zyskiwał 4,8 proc. Akcje Santander Banku Polskiego drożały o 5,6 proc., a mBanku i Banku Millennium - o 3,7 proc.

Zaraz po ogłoszeniu pierwszych sondażowych wyników wyborów (exit poll) kurs złotego znacząco umocnił się wobec dolara amerykańskiego i euro.

o umocnieniu w reakcji na sondażowe wyniki wyborów, złoty może utrzymać aktualne poziomy 4,45-4,47/ euro. Z kolei notowania papierów skarbowych mogą być bardziej wrażliwe na czynniki globalne - sytuację na Bliskim Wschodzie i komunikację głównych banków centralnych - oceniają analitycy.

"W pierwszej reakcji na wyniki wyborów złoty zyskał ok. 1,3 proc. – EUR/PLN, dziś wcześnie rano był blisko 4,45-4,46 w oczekiwaniu na poprawę relacji z UE, zwiększenie prawdopodobieństwa napływu środków unijnych, poprawę siły instytucjonalnej kraju, mniejsze szanse na dalsze wyraźne obniżki stóp procentowych. Jeśli faktyczne wyniki głosowania nie zmienią zasadniczo wniosków, to złoty może w najbliższych dniach utrzymać się na aktualnych poziomach" - oceniają w porannym raporcie ekonomiści Santandera.

"PiS wychodzi z wyborów jako najmocniejsza partia i może rościć sobie prawo do pierwszeństwa w sformowaniu rządu. Ale dopóki Koalicja Obywatelska będzie trzymać się razem nie ma powodu, żeby rynek walutowy przestał wyceniać dzisiejszą euforyczną reakcję na kursie PLN" - napisali w porannym raporcie analitycy Commerzbanku.

Także w ocenie strategów PKO BP, zgodnie z zasadą „kupuj plotki, sprzedawaj fakty”, po powyborczym teście przez kurs EUR/PLN okolic 4,45-4,47, możliwość dalszej aprecjacji PLN względem euro powinna w krótkim terminie wyczerpać się.

Według badania late poll, Prawo i Sprawiedliwość zdobyło najwięcej głosów w wyborach parlamentarnych z wynikiem 36,6 proc., co daje mu 198 mandatów w Sejmie. Koalicja Obywatelska może liczyć na 31 proc. głosów, co da jej 161 mandatów. Trzecia Droga otrzymała 13,5 proc. głosów (57 mandatów), Lewica 8,6 proc. (30 mandatów), a Konfederacja 6,4 proc. (14 mandatów).

Dołącz do dyskusji: Po wyborach euforia na akcjach Agory. Zyskują też banki i Orlen, umocnił się złoty

28 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Teleman
Takie to wolne media, inwestorzy wiedzą, że za wchodzenie w dude Tusków, mogą posypać się fundusze na reklamę od SPolek skarbu panstwa
odpowiedź
User
POdwyżka wieku emerytalnego
Naiwniacy uwierzyli lokajowi Junkera w 4 dniowy system pracy a teraz będą musieli iść do pracy w niedzielę handlową ....brawo sługusy Berlina 👏 mota co chceta
odpowiedź
User
mix
Śmieliście się z ilości subskrypcji Wyborczej? To zobaczymy ile teraz subskrypcji będzie sprzedawać GPC, GaPol czy Sieci. Mam nadzieję że utrzymane zostanie rozwiązanie które popieraliście- czyli zero reklam spółek skarbu państwa w mediach opozycyjnych.
odpowiedź