SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wycena Wirtualnej Polski przekroczyła 2 mld zł, rekordowa cena akcji w historii spółki

Grupa Wirtualna Polska Holding pojawiła się na giełdzie w maju 2015 roku, a ponad cztery lata po debiucie cena jednej akcji osiągnęła rekordową wartość 69 złotych. Dało to łączną kapitalizację biznesu na ponad 2 miliardy złotych.

Jacek Świderski, prezes Wirtualna Polska HoldingArticle

We wtorek, 1 października br. przed południem cena jednej akcji Wirtualnej Polski Holding wyniosła 69 zł. Dało to łączną wartość grupy na poziomie 2 mld złotych, co stanowi dwa razy więcej niż w chwili debiutu na warszawskim giełdzie – w maju 2015 roku kapitalizacja WP nie przekraczała miliarda.

W ciągu ostatniego roku notowania spółki na GPW wzrosły o ponad 30 proc., a w ostatnim miesiącu – niemal 10 proc. Spółka notowała spadki w drugiej połowie 2017 roku (cena za akcję oscylowała wokół 40 zł), co było związane ze stratami generowanymi przez Telewizję WP.

We wtorek, 1 października w chwili zamknięcia sesji kurs akcji wynosił 66,80 zł.

Jacek Świderski, prezes Wirtualna Polska Holding ocenia, że „wspólne odkupienie najstarszej polskiej marki internetowej i przywrócenie jej dawnej świetności to sukces wszystkich”. - Sześć lat temu było nas sześciuset, dziś już prawie dwa tysiące. Każdy z nas, niezależnie od zajmowanego stanowiska i spółki w grupie, może sobie ten sukces przypisać - podkreśla.

Akcje Wirtualnej Polski do indeksu średnich spółek mWIG40 na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie dołączyły 24 kwietnia 2018 roku.

Orange Polska sprzedało Wirtualną Polskę w 2014

Wirtualna Polska została wykupiona przez Grupę o2 oraz fundusz Innova Capital od Orange Polska w 2014 roku za 383 mln zł.

Wirtualna Polska zadebiutowała na warszawskiej giełdzie na początku maja 2015 roku. Sprzedała swoje akcje za 294,15 mln zł (cenę za akcję ustalono na 32 zł), z czego 187,28 mln zł zainkasowali jej akcjonariusze Innova Capital i MCI, a 187,28 mln zł trafiło do spółki.

Według badania Gemius/PBI w lipcu br. strony i aplikacje internetowe Grupy Wirtualna Polska zanotowały 20,86 mln realnych użytkowników, a sam portal WP.pl miał 15,98 mln użytkowników i 1,87 mld odsłon.

W minionym półroczu Wirtualna Polska Holding osiągnęła wzrost wpływów sprzedażowych o 34,2 proc. do 335,51 mln zł i zysku EBITDA o 22,6 proc. do 89,59 mln zł oraz spadek zysku netto z 27,73 do 22,84 mln zł. Firma zdecydowaną większość działalności prowadzi w internecie - zanotowała tam 325,88 mln zł przychodów (po wzroście o 34 proc. w skali roku) i 92,67 mln zł zysku EBITDA.

Natomiast Telewizja WP miała 9,63 mln zł przychodów sprzedażowych i 3,08 mln zł straty EBITDA, wobec 6,92 mln zł wpływów i 4,46 mln zł straty rok wcześniej.

Obecnie 39,06 proc. kapitału dające 56,13 proc. głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy należy do Jacka Świderskiego, Michała Brańskiego i Krzysztofa Sieroty.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wycena Wirtualnej Polski przekroczyła 2 mld zł, rekordowa cena akcji w historii spółki

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Obywatel
W zwiazku z sukcesami na polu finansowym pewnie będą podwyżki... W zwiazku z sukcesami na polu finansowym pewnie będą podwyżki... W zwiazku z sukcesami na polu finansowym pewnie będą podwyżki... warto sobie wmawiać.
odpowiedź
User
Obywatelka
A pracownicy, nie licząc kadry zarządzającej, warunki pracy i zatrudnienia mają coraz gorsze. Brawo, prawdziwy sukces.
odpowiedź
User
Obywatelski
Pracownicy? Chyba niewolnicy. Na szczęście mogą odejść, co jest solidną zmianą. I dużo lepszą niż narzekanie tutaj. Nie podoba się? Idź do konkurencji, będzie lepiej :)))
odpowiedź