SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

„Wydarzenia” i Polsat z najwyższym współczynnikiem multiscreeningu

W czasie oglądania głównych programów informacyjnych widzowie często korzystają z wielu ekranów. Najczęściej robią to, gdy śledzą „Wydarzenia” Polsatu. Ta stacja ma również najwyższy współczynnik multiscreeningu - wynika z badania Instytutu Łączności w ramach Programu Telemetria Polska.

Article

W ramach badania dotyczącego multiscreeningu (jednoczesnego oglądania/czytania treści w jednym czasie za pośrednictwem wielu ekranów) Instytut Łączności sprawdził, jak widzowie oglądają „Fakty” TVN, „Wiadomości” TVP i „Wydarzenia” Polsatu.

W okresie od 1 stycznia do 8 marca 2021 roku za pomocą TePanelu (eksperymentalnego panelu Instytutu Łączności) sprawdzono, jak widzowie oglądają główne programy informacyjne w trzech stacjach telewizyjnych, jednocześnie korzystając z kilku ekranów.

Z danych zaprezentowanych przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji (współpracuje ona z IŁ w ramach programu Telemetria Polska) wynika, że najwyższy współczynnik multiscreeningu występuje podczas oglądania „Wydarzeń” Polsatu – 14,1 proc. respondentów korzystało wtedy z kilku ekranów (np. jednocześnie z laptopa czy smartfona przy włączonym telewizorze), 11,3 proc. – w przypadku „Wiadomości” TVP, a 11,1 proc. – „Faktów” TVN.

- Uzyskane wyniki te pozwalają określić pozycje bardziej i mniej angażujące, które mogą może też wpłynąć na modyfikację cenników reklamowych albo na modyfikację treści. Widoczne jest, że w weekendy poświęcamy mniej czasu na sprawdzanie tego, co się dzieje na telefonie, a jesteśmy bardziej skupieni na treściach prezentowanych przez programy informacyjne – komentuje Małgorzata Wołejko, główny specjalista zespołu pracującego nad TePanelem w ramach programu Telemetria Polska.

Polsat z najwyższym współczynnikiem multiscreeningu

Między 1 stycznia a 28 lutego 2021 roku badano także w Instytucie Łączności pod kierownictwem Andrzeja Olszewskiego odsetek czasu poświęcanego na multiscreening dla kanałów emitujących główne programy informacyjne w Polsce.

Był on najwyższy w przypadku Polsatu – wyniósł 12,3 proc., a najniższy dla TVP1 – 10,7 proc. TN zanotował średnią na poziomie 11,9 proc. współczynnika multiscreeningu podczas oglądania tej stacji.

- Byliśmy szczególnie zainteresowani poziomem multiscreeningu dla głównych programów informacyjnych, dlatego dzisiaj prezentujemy tylko trzy wybrane stacje. Jednak nasze całościowe badania są o tyle ważne, że mogą w przyszłości przewartościować cenniki reklam. Te, stacje, które cieszą się większym zaangażowaniem widzów, a co za tym idzie większym skupieniem uwagi na podawanych w nich treściach, zapewne będą drożej sprzedawały reklamy – uważa Andrzej Olszewski, ekspert Programu Telemetria Polska, szef badań TePanelu Instytutu Łączności.

Kolejny etap prac badawczych ma obejmować dane dotyczące widzów oraz analizę konkretnych pozycji programowych.

Badanie odbyło się przy użyciu TePanelu, który obecnie liczy 1000 urządzeń i bazuje na trzech metodach pomiaru: CATI, CAWI i CAPI, co ma umożliwić ocenę jakości próby daną metodą i ewentualne wyrównanie braków za pomocą innej metody. Badani zgodzili się na pomiar wszystkich mediów, z którymi się stykają - radia, telewizji, internetu oraz internetu w smartfonie.

Prace nad eksperymentalnym panelem Instytutu Łączności - TePanelem prowadzone są na zlecenie KRRiT w ramach Programu Telemetria Polska.

W 2020 roku „Fakty” TVN i TVN24 BiS oglądało średnio 2,99 mln widzów, co zapewniło tym stacjom 23,68 proc. udziału w rynku telewizyjnym i dało pozycję lidera wśród programów informacyjnych. W porównaniu do poprzedniego roku serwis zyskał 2,52 proc. widzów, czyli 74 tys. oglądających, a jego udział wzrósł z 23,06 proc. - wynika z danych Nielsen Audience Measurement, opracowanych przez portal Wirtualnemedia.pl.

Dołącz do dyskusji: „Wydarzenia” i Polsat z najwyższym współczynnikiem multiscreeningu

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Klubowicz
Badania multiscreeningu są być może nawet ważniejsze niż te dotyczące samej oglądalności. Bardzo dobra wiadomość, że ktoś to w końcu porządnie robi. Być może dzięki temu będzie wiadomo ile trzeba kupować reklam w tv a ile w necie. I za ile.
odpowiedź
User
Zdziwiony
Co to TePanel ? to jednak nie zostało zaorane ?
odpowiedź
User
michał
Krótko mówiąc - Wydarzenia są najmniej angażującym, być może najbardziej nudnym programem.
odpowiedź