SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Wydatki na parkowanie auta w koszta firmy?

Przedsiębiorcy oraz ich pracownicy w licznych przypadkach wykorzystują prywatne auta w prowadzonej działalności gospodarczej.

Wydatki na parkowanie auta w koszta firmy?

 Rozliczanie kosztów związanych z ich wykorzystaniem odbywa się na podstawie ewidencji przebiegu pojazdu prowadzonej przez użytkownika danego pojazdu.  Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z faktu, że limit wynikający z kilometrówki odnosi się nie tylko do zwrotu kosztów z tytułu eksploatacji auta. 

Zgodnie z ustawą o PIT (art. 23 ust. 1 pkt 46) do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się wydatków z tytułu używania niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu osobowego w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za 1 km przebiegu, określonej w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra.

Ustawodawca jednak nigdzie nie precyzuje co należy rozumieć przez wydatki z tytułu używania samochodu osobowego. Bez wątpienia należą do nich wydatki na paliwo, naprawy auta czy jego ubezpieczenie. Jednak w praktyce okazuje się, że katalog wydatków rozumianych jako wydatki z tytułu używania auta jest dużo szerszy, a co za tym idzie stanowią one koszt podatkowy jedynie do określonego ustawowo limitu.

Wydatki na parking limitowane
Użytkowanie prywatnego auta dla celów firmowych wymaga czasami ponoszenia dodatkowych wydatków w postaci np. opłat parkingowych. Mimo, że ponoszenie tych kosztów jest udokumentowane odrębnymi rachunkami, nie podlegają one rozliczeniu poza limitem wynikającym z prowadzonej ewidencji przebiegu pojazdu. Tak więc nie ma znaczenia czy przedsiębiorca ponosi kilka razy dziennie koszty parkingów, czy zdarza to mu się raz w miesiącu. W przypadku prywatnych samochodów osobowych będą one rozliczane w ramach limitu przewidzianego ustawowo.

Potwierdzają to interpretacje podatkowe
Stanowisko to jest potwierdzone w licznych interpretacjach podatkowych. I tak przykładowo dyrektor izby skarbowej w Łodzi w interpretacji z dnia 22.06.2011 r. stwierdza, że przedsiębiorca będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów zwrócone pracownikom odbywającym podróż służbową prywatnymi samochodami osobowymi wydatki za przejazd autostradą i opłaty za parkingi – pod warunkiem właściwego ich udokumentowania oraz prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu, jednak do wysokości nie wyższej niż kwota wynikająca z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu dla celów podatnika oraz stawki za jeden kilometr przebiegu, określonej w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra.


Adam Bujalski, księgowy Tax Care
Jerzy Toczyński, Tax Care

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wydatki na parkowanie auta w koszta firmy?

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl