SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Akcjonariusz „Rzeczpospolitej” znów z zyskiem. Chwali się inwestycjami w Alwernii i Brazylii

Holding KCI, jeden z głównych akcjonariuszy spółki Gremi Media wydającej „Rzeczpospolitą” i „Parkiet”, w ub.r. przy spadku skonsolidowanych przychodów o 42,4 proc. do 62,8mln zł zanotował 18,5 mln zł zysku netto, wobec 56,2 mln zł straty rok wcześniej.

Grzegorz Hajdarowicz, członek rad nadzorczych Gremi Media i KCIGrzegorz Hajdarowicz, członek rad nadzorczych Gremi Media i KCI

W segmencie mediowym, obejmującym akcje Gremi Media, przychody grupy KCI skurczyły w ub.r. z 97,85 do 46,97 mln zł, a strata netto - z 63,55 do 6,87 mln zł. Spadek wpływów wynika z tego, że KCI w sierpniu ub.r. za 33,7 mln zł sprzedał holenderskiej spółce Pluralis, należącej do koncernu George’a Sorosa, walory stanowiące 13,43 proc. kapitału i 20,38 proc. głosów na walnym zgromadzeniu Gremi Media. Pozostały pakiet walorów wydawców należących do KCI jest klasyfikowany przez holding jako działalność zaniechana.

- Nasza firma nadal inwestuje w Next Holdings oraz w branżę mediową poprzez Grupę Gremi Media. Pomimo wyzwań, takich jak działania wojenne w Ukrainie czy wzrost kosztów, obie te inwestycje rozwijają się pomyślnie - zapewnił prezes KCI Piotr Łysek w liście do akcjonariuszy.

- Kontynuujemy projekt Alvernia Planet, który zakłada stworzenie unikatowego parku rozrywki z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii VR/AR. Gremi Media również osiągnęła swoje cele biznesowe, koncentrując się na cyfrowej transformacji swoich produktów - podkreślił.

W jaki sposób KCI jest zaangażowany w Alvernia Planet? Na początku 2018 roku firma kupiła za 110,63 mln zł 7-letnie obligacje Next Holdings, której spółka zależna realizuje ten projekt.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Z kolei pion grupy KCI obejmujący inwestycje w innych sektorach zanotował w ub.r. wzrost przychodów z 13,93 do 17,17 mln zł, a jego zysk netto zmalał z 9,53 do 5,54 mln zł. - Znaczącą inwestycją Spółki jest zaangażowanie finansowe w projekt nieruchomościowy ArtEco Estrela w Brazylii. Przedsięwzięcie to, zgodne z naszą strategią, zapewnia dywersyfikację portfela inwestycyjnego KCI S.A. w obliczu obecnej sytuacji geopolitycznej - dodał Piotr Łysek.

Rentowność grupy KCI poprawił przede wszystkim spadek wartości odpisów na inne wartości niematerialne z 56,03 do 10,37 mln zł, odpisów na wartość firmy z 18,55 mln zł do zera oraz kosztów przeszacowaniem programu motywacyjnego z 6,19 mln zł do zera.

Strata netto grupy KCI z działalności kontynuowanej zmalała z 56,2 do 2,31 mln zł. Natomiast przy uwzględnieniu 20,81 mln zł zysku z działalności zaniechanej (czyli sprzedaży pakietu akcji Gremi Media) holding zarobił na czysto 18,5 mln zł.

CZYTAJ TEŻ: Wydawca „Rzeczpospolitej” blisko 100 mln zł wpływów. E-subskrypcje mocno w górę, koszty druku obciążyły zysk

Poprzednio zysk netto osiągnął w 2020 roku - 116,84 mln zł przy 97,27 zł wpływów.

Głównymi akcjonariuszami KCI są dwa podmioty kontrolowane właścicielsko przez Grzegorza Hajdarowicza: Gremi Inwestycje (ma 33,11 proc. walorów) i Gremi International (29,62 proc.).

Przez minione 12 miesięcy kurs akcji KCI zmalał o 27 proc. Przy cenie 0,838 zł z zamknięcia sesji giełdowej w zeszły piątek kapitalizacja spółki wynosiła 57,47 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Akcjonariusz „Rzeczpospolitej” znów z zyskiem. Chwali się inwestycjami w Alwernii i Brazylii

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Karol
KCI, PCK, Gmeria, co to za jądra mola
odpowiedź
User
lolek
skoro jest tak dobrze to dlaczego z cena akcji spolki jest tak zle.... tu raczej KNF sie powinien zajac tym tematem.... bo cos tutaj jest nie tak
odpowiedź