SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wydawca „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” zwiększa do 3,9 mln zł odpis na nieściągalne należności od Ruchu

Gremi Media, wydawca m.in. dzienników „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”, zwiększył z 2,45 do 3,92 mln zł odpis na należności od Ruchu zagrożonych nieściągalnością. Powodem jest zmiana propozycji układowych Ruchu na gorsze dla wierzycieli.

Tomasz Jażdżyński, prezes Gremi MediaArticle

- Wysokość odpisu aktualizującego została zwiększona z kwoty 50 proc. należności przeterminowanych do kwoty 80 proc. tj. 3,92 mln zł co oznacza zwiększenie odpisu aktualizacyjnego o kwotę 1,47 mln zł - poinformowało Gremi Media w komunikacie giełdowym.

Firma w połowie listopada ub.r. podała, że jej przeterminowane należności od Ruchu, zagrożone prawdopodobieństwem nieściągalności wynoszą 4,9 mln zł. Jednocześnie zdecydowała się dokonać odpisu w wysokości 50 proc. tej kwoty, czyli 2,45 mln zł.

W komunikacie we wtorek zarząd Gremi Media podkreślił, że „nadal podejmuje kolejne zdecydowane i przewidziane prawem działania w celu odzyskania należnych płatności”. Firma zaznaczyła, że zwiększenie odpisu może mieć negatywny wpływ na jej wynik finansowy.

W ub.r. średnia sprzedaż ogółem „Rzeczpospolitej” wynosiła 45 055 egz., a „Parkietu” - 3 823 egz. (według danych ZKDP). W pierwszych trzech kwartałach ub.r. grupa kapitałowa Gremi Media zanotowała 74,47 mln zł wpływów sprzedażowych i 5,79 mln zł zysku netto, wobec 71,95 mln zł wpływów i 344 tys. zł zysku rok wcześniej.

Odpis na należności od Ruchu zwiększyła też Agora

We wrześniu ub.r. zaczęło się przyspieszone postępowanie układowe Ruchu, który ma bardzo duże zobowiązania - głównie wobec wydawców prasy i kredytującego go Alior Banku. Początkowo spółka zaproponowała, że układ obejmie wierzycieli, wobec których ma po minimum 1 mln zł należności, i że umorzonych zostanie 50 proc.

Potem zmieniły się władze Ruchu, a we wsparcie firmy przed upadłością oprócz Alior Banku włączyły się Orlen (ma kupić jej sieć kiosków) oraz Poczta Polska (ma przejęć część dystrybucyjną). Jednocześnie Ruch przekazał zmienione propozycje układu: największym wierzycielom ma spłacić tylko 20-25 proc. zobowiązań, a tym pozostałym - 50 proc.

Odpis na należności od Ruchu, których prawdopodobnie nie uda się odzyskać, zwiększyła też Agora. W lipcu ub.r. odpisała z tego tytułu 13,6 mln zł. Natomiast w zeszłym tygodniu podała, że w czwartym kwartale ub.r. jej wynik netto zmaleje z tego względu jeszcze o 3,3 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Wydawca „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” zwiększa do 3,9 mln zł odpis na nieściągalne należności od Ruchu

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
dobre
to bąku nieźle zamiatał pod dywan...
odpowiedź