SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wydawca „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” ze spadkiem wpływów i zysku, przyczynami wojna i skok cen papieru

W pierwszym kwartale br. Gremi Media, wydawca m.in. „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”, zanotował spadek skonsolidowanych przychodów sprzedażowych o 5,2 proc. do 20,69 mln zł i zysku netto z 2,03 mln zł do 681 tys. zł.

Tomasz Jażdżyński, prezes Gremi MediaArticle

Wpływy gotówkowe Gremi Media zmalały z 19,84 do 19,01 mln zł, a przychody barterowe - z 1,98 do 1,68 mln zł. - Spadki przychodów są spowodowane przede wszystkim znacznym ograniczeniem aktywności marketingowej partnerów handlowych Spółki po wybuchu wojny Rosji z Ukrainą - zaznaczono w sprawozdaniu firmy.

Za to koszty własne sprzedaży zwiększyły się z 11,06 do 11,21 mln zł, a koszty ogólnego zarządu - z 3,21 do 3,35 mln zł.

W konsekwencji skorygowany zysk EBITDA firmy spadł z 4,24 do 3,01 mln zł, zysk operacyjny - z 2,49 do 1,05 mln zł, a zysk netto - z 2,03 mln zł do 681 tys. zł. - Spadek rentowności, poza niższymi przychodami, jest związany z wzrostem kosztów działalności wynikających przede wszystkim z inflacji i skokowych podwyżek cen papieru - opisano.

Gremi Media przede wszystkim wydaje dzienniki „Rzeczpospolita”, „Parkiet” i „Sport”, miesięcznik „Uważam Rze Historia” oraz ich serwisy internetowe. Pod koniec ub.r. podwyższono ceny egzemplarzowe „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”, tak samo jak wielu innych tytułów prasowych.

Do firmy należy też 78,15 proc. akcji handlującego głównie prasą cyfrową E-Kiosku, który w zeszłym kwartale osiągnął wzrost przychodów o 3,8 proc. do 3,24 mln zł i zysku netto z 959 do 996 tys. zł.

W połowie grudnia ub.r. kontrolowane przez Grzegorza Hajdarowicza KCI podpisało umowę sprzedaży holenderskiej spółce Pluralis 691,3 tys. akcji Gremi Media stanowiących 40 proc. kapitału spółki i dających 37,6 proc. głosów na walnym zgromadzeniu. Transakcję podzielono na dwie transakcje, z których drugą zrealizowano na początku br., łączna cena wyniosła 96,78 mln zł.

Dołącz do dyskusji: Wydawca „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” ze spadkiem wpływów i zysku, przyczynami wojna i skok cen papieru

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Look
Cóż popieranie Banderalandu kosztujePs będzie tylko gorzej
odpowiedź
User
OLO
Myślę, że przyczyną jest coraz niższy poziom rzepy, ludzie nie chcą czytać takich bzdur
odpowiedź
User
Sowa
To już nie ta jakość dziennikarstwa po odejściu kilku bardzo dobrych dziennikarzy.
odpowiedź