SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wydawca „Vogue’a” i „New Yorkera” zapłaci praktykantom 5,8 mln dol. zaległych pensji

Wydawnictwo Condѐ Nast, właściciel m.in. „Vogue’a”, „Vanity Fair”, „Glamour”, „New Yorkera” i „Wired”, musi zapłacić zaległe wynagrodzenie ponad 7,5 tys. praktykantom pracującym w jego redakcjach.

Article

Kwota, która zostanie wypłacona praktykantom to efekt pozasądowej ugody, którą Condѐ Nast postanowiło podpisać, by uniknąć rozprawy przed sądem federalnym w Nowym Jorku.

Pozew zbiorowy przeciwko wydawnictwu został złożony w czerwcu 2013 r. z inicjatywy dwojga studentów - Matthew Leiba i Lauren Ballinger, którzy w okresie wakacyjnym odbywali praktyki w tytułach należących do Condѐ Nast. Leib przez dwa sezony pracował w „New Yorkerze", za co dostał w sumie 800 dol., natomiast przyjęta do magazynu modowego „W” Ballinger jako praktykantka otrzymywała 1 dol. za godzinę. Oboje uznali te zarobki za skandaliczne i pozwali wydawnictwo do sądu, domagając się wypłacenia im ustalonych w USA stawek minimalnych. Do pozwu dołączyli stopniowo także inni praktykanci, którzy pracowali w Condѐ Nast od czerwca 2007 r.

W myśl ugody każdy z ponad 7,5 tys. praktykantów wydawnictwa otrzyma kwotę od 700 do 1 900  dol. za czas przepracowany w tytułach Condѐ Nast. - To sprawiedliwy wyrok - powiedziała agencji Reuters Rachel Bien, adwokatka jednego z powodów.

Jeszcze w 2013 r., po wniesieniu wspomnianego pozwu Condѐ Nast., zawiesiło program praktyk dla studentów. Po ogłoszeniu ugody Chuck Townsend, dyrektor generalny wydawnictwa, stwierdził w e-mailu skierowanym do pracowników, że w jego opinii system praktyk stosowany przez firmę w poprzednich latach należał do najlepszych na rynku medialnym w USA. - Zawarcie ugody było z naszej strony właściwym posunięciem - napisał Townsend. - Teraz będziemy poszukiwali nowych sposobów na to, by wspierać naszym doświadczeniem przyszłe dziennikarskie talenty - dodał.

W przeszłości w podobnych sprawach związanych z niedostatecznym wynagradzaniem praktykantów pozwane były także inne firmy, między innymi wydawnictwo Hearst czy wytwórnia Warner Music Group. W październiku br. stacja NBC Universal zgodziła się zapłacić swoim praktykantom zaległe wynagrodzenia na łączną kwotę 6,4 mln dol.

Dołącz do dyskusji: Wydawca „Vogue’a” i „New Yorkera” zapłaci praktykantom 5,8 mln dol. zaległych pensji

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Marlena
Brawo!!! Precz z wyzyskiem i bezczelnym złodziejstwem!!!!!
odpowiedź
User
pwck
A co z praktykantami, którzy pracowali za darmo w TVP w Telewizyjnej Agencji Informacyjnej na Placu Powstańców w Warszawie?
odpowiedź
User
Kadrowy
Kiedy pierwszy pozew w Polsce? TVN? TVP? Agora? Któreś wydawnictwo należące do Niepokornych Prawdziwych Polaków, które nie ma jednak żadnych problemów patriotycznych z wykorzystywaniem młodych Polaków na bezpłatnych stażach?
odpowiedź