SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wygrywa Cimoszewicz i PO-PIS

Włodzimierz Cimoszewicz w cuglach wygrywa i pierwszą, i drugą turę wyborów prezydenckich. Do sejmu walka między PO a PiS.

Władzą podzieli się z koalicją PO-PiS, która zdobywa w Sejmie aż 272 mandaty - to wyniki nowego "Sondażu Gazety Wyborczej" przygotowanego przez PBS.

Według sondażu przeprowadzonego 2-3 lipca na reprezentatywnej próbie dorosłej ludności Polski (980 osób) wyniki I tury wyborów prezydenckich byłyby następujące: Włodzimierz Cimoszewicz 29 proc. głosów, Lech Kaczyński 18 proc., Zbigniew Religa 14 proc., Donald Tusk 12 proc.,Andrzej Lepper 10 proc., Marek Borowski 5 proc., Maciej Giertych 3 proc., Jarosław Kalinowski 3 proc.

Po deklaracji Cimoszewicza o starcie w wyborach prezydenckich najbardziej stracił drugi kandydat lewicy - Marek Borowski: w dwa tygodnie (poprzedni sondaż przeprowadzono 18-19 czerwca) jego notowania spadły aż o 12 punktów proc.! Lider SdPl wypadł tym samym z grona kandydatów z szansami na drugą turę.

Także Zbigniew Religa traci z powodu startu Cimoszewicza. Choć jego notowania spadły "tylko" o 4 punkty proc., to dziś ma już niewielkie szanse na drugą turę. A jeszcze dwa tygodnie temu wchodził do niej i wygrywał z Lechem Kaczyńskim 53 proc. do 46 proc.

Kaczyński również stracił 4 proc. Być może jednak w większym stopniu przyczynił się do tego przegrany z Mieczysławem Wachowskim proces o zniesławienie niż sam start lewicowego Cimoszewicza. Nadal jednak to kandydat PiS-u ma największe szanse zmierzyć się z Cimoszewiczem w drugiej turze.

Kandydaci nieuwzględnieni na wykresie "GW" (m.in. Lech Wałęsa, Henryka Bochniarz, Janusz Korwin-Mikke czy Stanisław Tymniński) uzyskali 2 proc. lub mniej.

W drugiej turze wyborów prezydenckich W. Cimoszewicz uzyskałby 56 proc. głosów a L. Kaczyński 44 proc.

W wyborach do Sejmu ,według najnowszego sondażu "GW" wyniki byłyby następujące: PiS 25 proc. głosów, PO 22 proc., Samoobrona 17 proc., LPR 11 proc., SLD 8 proc., PSL 4 proc., SdPl-UP 3 proc., PD 3 proc.

W wyborach do Sejmu na trzecią siłę - po walczących o pozycję lidera PiS i PO - coraz wyraźniej wyrasta Samoobrona. Miesiąc temu miała 12 proc., dwa tygodnie temu 15 proc., dziś już 17 proc. Może to wynik intensywnej kampanii, jaką jej działacze prowadzą "w terenie"?

Start Cimoszewicza nie wpłynął na notowania SLD. Poparcie dla Sojuszu jest stabilne: od początku maja waha się między 5 i 7 proc.

Natomiast SdPl na wejściu w koalicję z UP traci. W maju - jeszcze osobno - obie partie miały w sumie 9 proc. Dwa tygodnie temu - już razem, ale przed startem Cimoszewicza - 6 proc. Dziś już tylko 3 proc.

Także notowania PD i PSL są złe: już od maja nie przekraczają one 5-procentowego progu wyborczego.

Do Sejmu wchodzi zatem tylko pięć partii, które dzielą między siebie mandaty: - PiS bierze 140, - PO 132, - Samoobrona 92, - LPR 53, a - SLD 43.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wygrywa Cimoszewicz i PO-PIS

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl