SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Wyniki finansowe Nokia

Pierwszy kwartał roku 2003 w porównaniu z pierwszym kwartałem roku 2002

Pierwszy kwartał roku 2003 w porównaniu z pierwszym kwartałem roku 2002:

 • Obroty netto wyniosły 6 773 mln euro (7 014 mln euro w 1 kw. 2002) - spadek o 3%
 • Zysk operacyjny pro forma wyniósł 1 187 mln euro (1 286 mln euro), spadek o 8%. Obejmuje on zysk w wysokości 56 mln euro uzyskany w 1 kw. 2003 r. ze sprzedaży pozostałych udziałów Nokian Tyres. Marża operacyjna pro forma wyniosła 17,5% (18,3%).
 • Korekty pro forma dla 1 kw. 2003 roku wyniosły 183 mln euro i składały się z:
 • amortyzacji wartości firmy w wysokości 43 mln euro
 • wprowadzenia dodatniej korekty w wysokości 226 mln euro do kwoty obciążającej z tytułu finansowania klienta z 3 kw. 2002 r. (MobilCom)
 • Zysk netto pro forma wyniósł 860 mln euro (915 mln euro) - spadek o 6%
 • Zysk pro forma na jedną akcję (w przeliczeniu na wszystkie akcje) wyniósł 0,18 euro (0,19 euro). Sprzedaż udziałów Nokian Tyres dała około 0,01 euro.
 • Zgłoszony zysk operacyjny wzrósł o 11%, do 1 370 mln euro (1 234 mln euro)
 • Zgłoszony zysk netto wzrósł o 13%, do 977 mln euro (863 mln euro), a zgłoszony zysk na jedną akcję (w przeliczeniu na wszystkie akcje) wzrósł do 0,20 euro (0,18 euro)
 • Operacyjne przepływy pieniężne w pierwszym kwartale utrzymywały się na wysokości 1,4 mld euro

  JORMA OLLILA, PREZES I DYREKTOR GENERALNY:

  W pierwszym kwartale 2003 r. z przyjemnością odnotowaliśmy, już czwarty rok z rzędu, wzrost liczby sprzedanych na rynku telefonów komórkowych, liczony rok do roku. Przyrost dla całego rynku wyniósł 10%, a poziom sprzedaży osiągnął 98 milionów sztuk aparatów. Ilość telefonów sprzedanych przez samą spółkę Nokia wzrosła o 13%, do około 38 mln sztuk, co oznacza wzrost szybszy niż tempo rozwoju całego rynku. Także nasze wyniki w sektorze telefonów komórkowych są lepsze od oczekiwanych - wzrost wyniósł tu 9%, przy bardzo dobrej marży, wynoszącej 24%. Dzięki tak dobrym wynikom na rynku telefonów komórkowych udało nam się znacznie zmniejszyć negatywne skutki trudnych warunków działalności w sektorze infrastruktury i w efekcie możemy zaprezentować solidne ogólne wyniki za pierwszy kwartał.

  W mobilności tkwi wielki potencjał. Wraz z naszymi klientami-operatorami dostarczamy klientom indywidualnym i firmom coraz bogatszą ofertę produktów podnoszących atrakcyjność i tak już bogatego świata łączności komórkowej. Od początku roku 2003 jesteśmy świadkami coraz większego wpływu koloru i multimediów na rynek telefonów komórkowych. Ze względu na to, że rynek sieci nadal jest trudny, zapowiedzieliśmy wprowadzenie w dziale produktów sieciowych zdecydowanych środków zaradczych, których celem będzie obniżenie kosztów i podniesienie sprawności i rentowności działań.

  Redukcja personelu zawsze jest trudną decyzją dla całej organizacji, a w szczególności dla ludzi, których bezpośrednio dotyczy. Tym niemniej działania, które podejmujemy, są konieczne dla zbudowania zdrowej firmy, zdolnej do rozwoju na rynku sieci komórkowych. W drugim kwartale zamierzamy ponieść koszty, których negatywny wpływ na zysk operacyjny pro forma i zgłoszony wyniesie, według obecnych szacunków, od 350 do 400 mln euro.

  W pierwszym kwartale wzmocniliśmy naszą ofertę produktów, wzbogacając ją o 17 nowych telefonów komórkowych. W szczególności w obu Amerykach wprowadziliśmy siedem nowych telefonów CDMA, których dostawy w większości rozpoczną się w tym kwartale. Zaprezentowaliśmy także nasze pierwsze kolorowe modele TDMA oraz kilka nowych modeli GSM, dopasowanych do wymagań rynków amerykańskich.

  Rozpoczęły się globalne dostawy telefonu Nokia 3650. Może on nagrywać i odtwarzać pliki wideo. Aparat ten został doskonale przyjęty przez operatorów i konsumentów na wszystkich najważniejszych rynkach. Jako masowy telefon z wbudowanym cyfrowym aparatem fotograficznym ma on dla nas szczególne, strategiczne znaczenie, gdyż udostępnia możliwości multimedialne szerszej grupie konsumentów.

  Entuzjastyczne opinie zebrały także nasze coraz liczniejsze telefony z kolorowymi wyświetlaczami, a należący do tej grupy model Nokia 3510i zajmuje obecnie w naszej ofercie drugie miejsce pod względem wielkości sprzedaży. Wyraźnie wskazuje to na ostateczne odejście od czerni i bieli ku kolorowi w świecie łączności komórkowej.

  W lutym br. zainaugurowaliśmy działalność w branży gier, wprowadzając na rynek naszą pierwszą mobilną konsolę do gier - Nokia N-Gage. To urządzenie, przeznaczone specjalnie dla miłośników gier, wyposażone w duży kolorowy wyświetlacz i przyciski sterujące zoptymalizowane pod kątem korzystania z gier, jest tylko jednym z wielu nowatorskich modeli w naszej ofercie produktów. Nokia N-Gage i inne nowe, kolejno wprowadzane urządzenia takie jak telefon muzyczny Nokia 3300 i Nokia 6800, zbudowana z myślą o łączności MMS i SMS, ilustrują siłę naszych innowacyjnych konstrukcji, podkreślają naszą czołową rolę w branży i pokazują, w jaki sposób zmieniamy wyobrażenia ludzi o tym, czym jest telefon komórkowy.
 • Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

  Dołącz do dyskusji: Wyniki finansowe Nokia

  0 komentarze
  Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl