SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zysk PKO BP w III kwartale br. wyniósł 712 mln zł

Zysk grupy kapitałowej PKO BP w trzecim kwartale tego roku wyniósł 712 mln zł wobec 1 229 mln zł w tym samym okresie 2019 r. - poinformował w środę bank.

Article

Skonsolidowany zysk netto grupy kapitałowej PKO BP uzyskany w okresie trzech kwartałów 2020 r. wyniósł 2 018 mln zł i był o 1 290 mln zł (-39 proc.) niższy w analogicznym okresie 2019 r." - napisano w raporcie grupy kapitałowej PKO BP za III kw. 2020 r.

Bank wyjaśnił, że spadek zysku po III kwartałach br. był determinowany przez m.in. pogorszenie o 1 mld 299 mln zł wyniku z tytułu odpisów i utraty wartości m.in. w efekcie ujęcia odpisów z tytułu COVID-19 i odpisów aktywów niefinansowych w wysokości 675 mln zł oraz wyższych kosztów ryzyka prawnego kredytów hipotecznych o 530 mln zł.

Spadek zysku po III kwartałach br. nastąpił też ze względu na wzrost o 69 mln zł kosztów działania, w tym wzrost o 190 mln zł kosztów regulacyjnych, przy spadku o 121 mln zł kosztów świadczeń pracowniczych.

Dodatkowo, po III kwartałach 2020 r. odnotowano pogorszenie wyniku na działalności biznesowej o 125 mln zł, głównie w efekcie m.in. wyższych o 202 mln zł zwrotów prowizji z tytułu przedterminowej spłaty kredytu, które obciążyły wynik odsetkowy i pozostałe przychody i koszty operacyjne netto.

Bank podał, że zysk grupy PKO BP w trzecim kwartale 2020 roku spadł do 712 mln zł z 1 mld 229 mln zł rok wcześniej.

"Grupa kapitałowa banku kontynuuje działania związane z przeciwdziałaniem społeczno-gospodarczym skutkom pandemii COVID-19 oraz z dostosowaniem działalności (...) do nowych warunków wynikających z funkcjonowania w okresie zagrożenia i trwania pandemii" - napisano w raporcie.

Zaznaczono, że bank w kolejnych miesiącach będzie kontynuował monitorowanie wpływu sytuacji makroekonomicznej, w tym działanie rządowej tarczy antykryzysowej, na sytuację klientów, i w zależności od oceny dostosowywał narzędzia i techniki zarządzania ryzykiem kredytowym.

PKO Bank Polski jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając 18,4 proc. udziałów w rynku oszczędności, kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiada ponad 9,46 mln kart płatniczych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Zysk PKO BP w III kwartale br. wyniósł 712 mln zł

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl