SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

W 2020 roku wysokość abonamentu RTV bez zmian. "Potrzebna nowelizacja ustawy"

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyjęła rozporządzenie w sprawie opłat za abonament RTV w 2020 roku. Ich wysokość pozostaje bez zmian. Jednocześnie organ ocenia, że "wysokość wpływów abonamentowych niewystarczająca" i "potrzebna jest nowelizacja ustawy o opłatach abonamentowych".

fot. Shutterstock.comArticle

W związku z przyjętym pod koniec maja rozporządzeniem w sprawie wysokości opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiowych i telewizyjnych Krajowa Rada przypomina, że w przyszłym roku opłaty za abonament RTV pozostają takie same, jak do tej pory.

Oznacza to, że za używanie odbiornika telewizyjnego lub radia i telewizji wynosi 22,70 zł za miesiąc, a za używanie jedynie radia - 7 zł za miesiąc.
 
Rozporządzenie zakłada również, że na tym samym poziomie pozostają zniżki dla płacących abonament z góry (za okres dłuższy niż miesiąc). To odpowiednio kwota 44,05 zł za dwa miesiące; 65,35 zł za trzy miesiące; 129,40 zł za sześć miesięcy oraz 245,15 zł za rok, za abonament radiowo-telewizyjny. Opłata za radio po zniżce wynosi 13,60 zł za dwa miesiące; 20,15 zł za trzy miesiące; 39,90 zł za sześć miesięcy i 75,60 zł za rok kalendarzowy.

KRRiT: Potrzebna nowelizacja ustawy o abonamencie

Jednocześnie KRRiT zwróciła uwagę, że wysokość wpływów za abonament RTV „nie jest wystarczająca do wywiązania się przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji z obowiązków ustawowych pełnienia misji publicznej”.

- W związku z tym KRRiT uznaje, że aby spółki mogły realizować zadania misyjne niezbędna jest nowelizacja ustawy o opłatach abonamentowych. Konieczne jest też zapisanie stałej kwoty w budżecie, która równoważyłaby utracone wpływy z abonamentu z tytułu różnego rodzaju zwolnień - stwierdzono w stanowisku regulatora.

Tylko milion Polaków płaci abonament RTV

Ze sprawozdania z działalności KRRiT za 2018 rok wynika, że 13,6 mln gospodarstw domowych w Polsce 96,4 proc. posiada odbiorniki telewizyjne, a tylko połowa gospodarstw je zarejestrowała. Spośród nich 3 689 310 (tj. 55,7 proc.) abonentów było zwolnionych z wnoszenia opłat. Na koniec 2018 roku opłaty uregulowało jedynie 994 637 zobowiązanych, co stanowiło tylko ponad 31 proc. uprawnionych.

W Polsce istnieje ustawowy obowiązek płacenia abonamentu, w związku z posiadaniem odbiornika telewizyjnego i/lub radiowego. Fakt ten należy zgłosić na poczcie.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: W 2020 roku wysokość abonamentu RTV bez zmian. "Potrzebna nowelizacja ustawy"

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Piotr
Byłem wytrwały, płaciłem... ale za ten ściek, który serwują media publiczne - więcej nie zapłacę. W grudniu wyrejestruję odbiorniki.
odpowiedź
User
jl
Ale wiesz o tym ,że i tak będziesz płacił?Po wyrejestrowaniu odbiornika przestaniesz tylko płacić podwójnie.
odpowiedź