SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Wystartowały zgłoszenia kandydatów do tegorocznej Nagrody Dziennikarskiej "Ślad" im. bp. Jana Chrapka

Ruszają zgłoszenia kandydatów do tegorocznej edycji Nagrody Dziennikarskiej "Ślad" im. bp. Jana Chrapka. Jej główną ideą jest uhonorowanie osób, których działalność w mediach służy "prawdzie dobru i pięknu oraz przyczynia się w sposób wybitny do budowania kultury prawdy, porozumienia i dialogu".

Article

"Ślad" to nagroda dziennikarzy dla dziennikarzy i innych ludzi mediów. Jej główną ideą jest uhonorowanie i promowanie osób, których działalność w mediach służy "prawdzie, dobru i pięknu oraz przyczynia się w sposób wybitny do budowania kultury prawdy, porozumienia i dialogu". Taka postawa była szczególnie bliska bp. Janowi Chrapkowi, którego życie "wierne duchowi ewangelicznej prostoty, przepojone było troską o budowanie pomostów między ludźmi i środowiskami".

Zgłoszenia wraz z pisemnym uzasadnieniem można przesyłać od 1 maja do 12 czerwca br. na adres: sekretariat@nagrodaslad.pl. Prawo do wysuwania kandydatur przysługuje członkom Kapituły oraz redakcjom prasowym, radiowym, telewizyjnym i internetowym. Uroczystą galę wręczenia nagrody zaplanowano jesienią w Warszawie.

Nagroda "Ślad" przyznawana jest od 2002 r. Laureatami dotychczasowych edycji zostali: Ewa K. Czaczkowska, Grzegorz Polak, Stefan Wilkanowicz, ks. Jerzy Szymik, Marek Zając, Szymon Hołownia, ks. Marek Gancarczyk, ks. Kazimierz Sowa, Anna Gruszecka, Tomasz Królak, Jacek Moskwa, Krzysztof Ziemiec, ks. Jan Kaczkowski, Piotr Żyłka, Tomasz Rożek, Alina Petrowa-Wasilewicz, Brygida Grysiak, ks. Andrzej Draguła, Tomasz Krzyżak, Tomasz Terlikowski i Paulina Guzik.

Patronem nagrody jest bp Jan Chrapek (1948–2001), człowiek mediów i przyjaciel środowiska dziennikarskiego. Był członkiem zgromadzenia księży michalitów, doktorem teologii, duszpasterzem i znanym naukowcem w zakresie współczesnych mediów. Studiował w Lublinie i Louvain. W latach 1983–1986 był redaktorem naczelnym miesięcznika "Powściągliwość i Praca", w okresie 1986–1992 - przełożonym generalnym zgromadzenia księży michalitów.

Autor licznych publikacji z zakresu teologii pastoralnej, zwłaszcza środków społecznego przekazu m.in. "Recepcja programów TV przez młodzież" i "Kościół a media". Przez wiele lat wykładał na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1992 do 1994 r. był biskupem pomocniczym drohiczyńskim, w latach 1994–1999 - biskupem pomocniczym toruńskim. Od 1999 r. do tragicznej śmierci w wypadku samochodowym – biskup radomski.

W skład Kapituły Nagrody "Ślad" wchodzą obecnie: s. Barbara Chrapek CSSMA, Ewa K. Czaczkowska, ks. Andrzej Draguła, ks. Mieczysław Gładysz CSMA, Andrzej Grajewski, Brygida Grysiak, Katarzyna Kolenda-Zaleska, Tomasz Krzyżak (przewodniczący), ks. Grzegorz Michalczyk, Krystyna Mokrosińska, Zbigniew Nosowski, Jerzy Olędzki, Alina Petrowa-Wasilewicz, Grzegorz Polak, Tomasz Rożek, ks. Kazimierz Sowa (sekretarz), Jarosław Szczepański, Jan Turnau, Marek Zając, Krzysztof Ziemiec.

Szersze informacje na temat nagrody, jej historii i patrona można znaleźć na stronie internetowej www.nagrodaslad.pl.

Dołącz do dyskusji: Wystartowały zgłoszenia kandydatów do tegorocznej Nagrody Dziennikarskiej "Ślad" im. bp. Jana Chrapka

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl