SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wyższe składki ZUS od nowego roku

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia dotknie także osoby, które dopiero rozpoczynają działalność gospodarczą i mają w związku z tym prawo do niższych składek ZUS. Od stycznia przyszłego roku płacone przez nich składki będą wyższe o prawie 122 zł rocznie.

Wyższe składki ZUS od nowego roku

Wzrost płacy minimalnej rodzi szereg konsekwencji finansowych po stronie przedsiębiorcy, szczególnie wtedy gdy ten zatrudnia pracowników. Powoduje to przede wszystkim wzrost kosztów zatrudnienia. Trzeba jednak pamiętać, że konsekwencje wzrostu płacy minimalnej poniesie także ten przedsiębiorca, który nie posiada zatrudnienia. W jego przypadku – jeśli korzysta z preferencyjnego ZUS-u – nastąpi podwyżka wysokości składek.

Preferencje dla początkujących
Początkujący przedsiębiorcy mają przez dwa lata od rozpoczęcia działalności prawo do preferencyjnych składek ZUS – płacą niższe składki na ubezpieczenia społeczne, są także zwolnieni z wpłat na Fundusz Pracy. Jedynie ubezpieczenie zdrowotne płacą w takiej samej wysokości, jak pozostali przedsiębiorcy.

Podstawa ZUS uzależniona od minimalnego wynagrodzenia
Dla rozpoczynających działalność podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne (z chorobowym) stanowi kwota nie niższa niż 30% minimalnego wynagrodzenia. W tym roku minimalne wynagrodzenie wynosi 1386 zł, a zatem podstawą wymiaru jest kwota 415,80 złotych. W efekcie składka na ubezpieczenie społeczne dla początkującego przedsiębiorcy wynosi obecnie 123,24 zł miesięcznie.

Wzrost składki o 122zł rocznie
Po podwyżce minimalne wynagrodzenie wzrośnie do 1500 zł, zatem podstawą wymiaru tychże składek będzie kwota 450 złotych. A to oznacza, że miesięczne składki na ubezpieczenia społeczne wzrosną ze 123,24 zł do ponad 133 złotych. Tym samym obciążenia początkującego przedsiębiorcy wobec ZUS (ubezpieczenia społeczne z chorobowym) będą wyższe o 10,15 zł miesięcznie, czyli prawie o 122 zł rocznie.

Ubezpieczenie społeczne dla rozpoczynających działalność gospodarczą
 

Rodzaj ubezpieczenia

Stawka (%)

Podstawa wymiaru (2011r.)

Podstawa wymiaru (2012r.)

 

 

415,80

450

Emerytalne

19,52

81,16

87,84

Rentowe

6

24,95

27

Chorobowe

2,45

10,19

11,03

wypadkowe

1,67

6,94

7,52

Razem

123,24

133,39


Agata Szymborska-Sutton, analityk Tax Care

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wyższe składki ZUS od nowego roku

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ekspert
zus do złodziejstwo
odpowiedź