SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wzrosła rentowność najmu

Średnia rentowność najmu mieszkań w największych miastach Polski wzrosła do 3,96 proc. netto (z 3,87 proc. miesiąc wcześniej) – wynika z obliczeń Open Finance, dokonanych na bazie nowych ogłoszeń zebranych przez Domiporta.pl.

Wzrosła rentowność najmu

Na wzrost liczonej przez nas średniej rentowności najmu mieszkań wpłynął czerwcowy (zanotowany po raz pierwszy w tym roku) spadek cen transakcyjnych. Stworzony przez Open Finance indeks cen mieszkań, opracowywany na bazie transakcji przeprowadzanych przez klientów Open Finance i Home Broker, w czerwcu spadł bowiem o 1,9 proc.

Z drugiej strony, do wzrostu rentowności najmu, dołożył się też wzrost stawek oferowanych potencjalnym wynajmującym przez właścicieli, co można łączyć z sezonem urlopowym i wzmożonym ruchem turystycznym. Z ofert wynajmu mieszkań w siedmiu monitorowanych miastach, zamieszczonych w czerwcu w portalu Domiporta.pl, stawki wzrosły w pięciu – w Gdyni, Łodzi i Krakowie wzrost był największy i wyniósł w granicach 3,5 – 5,5 proc., a w Warszawie i Wrocławiu nie przekroczył 1 proc. Stawki spadły w Poznaniu i Gdańsku – po ok. 1,5 proc.

Rentowność najmu mieszkań w poszczególnych miastach w czerwcu 2010 roku

Miasto

Cena m2

mieszkania

Stawka najmu

w przeliczeniu na m2

Rentowność

brutto

Rentowność

netto

Gdańsk

5574 zł

29,83 zł

4,76%

4,28%

Gdynia

5493 zł

27,41 zł

4,37%

3,92%

Kraków

6545 zł

30,81 zł

4,03%

3,61%

Łódź

4354 zł

23,30 zł

4,52%

4,04%

Poznań

5574 zł

27,71 zł

4,36%

3,92%

Warszawa

7995 zł

40,90 zł

4,47%

4,01%

Wrocław

6286 zł

31,95 zł

4,38%

3,93%

Średnia

-

-

4,41%

3,96%

Źródło: ceny transakcyjne Open Finance za czerwiec; oferty najmu z serwisu domiporta.pl z czerwca obniżone o 5 proc. Założyliśmy 10,5 miesięczny okres wynajmu mieszkania, 4 PLN za metr miesięcznego czynszu dla administracji płaconego przez właściciela (5 PLN w Krakowie i Wrocławiu oraz 6 PLN w Warszawie). Stawka podatku ryczałtowego od przychodów z wynajmu w wysokości 8,5 proc.

Właściciele mieszkań mogą więc mieć pewne powody do zadowolenia, zwłaszcza porównując kierunek zmian rentowności najmu z rentownościami możliwymi do uzyskania z innych, alternatywnych inwestycji, do których zwykliśmy ja przyrównywać, czyli depozytów bankowych i obligacji skarbowych.

Średnie oprocentowanie netto (po odliczeniu tzw. podatku Belki) rocznych lokat bankowych, obliczone dla 34 największych banków, wyniosło na początku lipca 3,91 proc. To nieco mniej niż na początku czerwca, kiedy wyniosło 3,95 proc. W ciągu miesiąca tylko jeden bank podniósł oprocentowanie takich depozytów, zaś osiem z nich zdecydowało się na obniżkę. Dodajmy, że w naszej opinii nie należy spodziewać się, żeby oferta depozytowa banków w najbliższych kilkunastu miesiącach uległa poprawie – raczej przeciwnie. (Tu należy się małe wyjaśnienie – w poprzednich takich zestawieniach posługiwaliśmy się medianą, jednak ze względu na jej gorszą – naszym zdaniem – wartość poznawczą w przypadku oprocentowania lokat, począwszy od niniejszego zestawienia będziemy posługiwać się zwykłą średnią arytmetyczną).

Tak jak we wszystkich zestawieniach dotyczących rentowności najmu (od września 2009 roku) najwyższą rentowność w kategorii bezpiecznych inwestycji dały 10-letnie obligacje skarbowe – te sprzedawane w lipcu br., począwszy od drugiego roku, dają zysk netto na poziomie 4,21 proc. Trzeba zwrócić uwagę, że podobnie jak w przypadku lokat bankowych, tu również w ostatnim miesiącu spadła rentowność – w czerwcu było to 4,53 proc. Zatem przewaga dochodowości obligacji nad konkurencyjnymi formami oszczędzania mocno stopniała.

Porównanie rentowności najmu mieszkania, lokaty bankowej i obligacji 10-letnich

Rodzaj inwestycji

Rentowność brutto

Rentowność netto

Zakup mieszkania na wynajem

4,41%

3,96%

Roczna lokata bankowa*

4,83%

3,91%

Obligacje 10-letnie**

5,20%

4,21%

*średnia dla 34 banków z 01.07.2010 r.;

**oprocentowanie po pierwszym roku życia obligacji, przy założeniu utrzymania inflacji. W pierwszym roku oprocentowanie brutto jest wyższe o 0,05 proc.

Źródło: banki, obligacjeskarbowe.pl, obliczenia Open Finance.

 

Oczywiście należy pamiętać, że z dostępnych ofert lokat bankowych uda się wybrać wyżej oprocentowane niż prezentowana średnia. Ale także rentowność najmu należy obliczyć dla konkretnego przypadku, pamiętając, że na wynik obliczeń mają nie brane tu pod uwagę czynniki takie jak okresy przestojów, koszty remontów czy wreszcie zmiana wartości samego mieszkania w czasie.


Bernard Waszczyk, Open Finance

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wzrosła rentowność najmu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl