SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Wzrośnie podatek od nieruchomości za garaż. Zapłacimy nawet więcej o dziesięć razy

Ponad 7 zł za metr kwadratowy – tyle będzie wynosić nowa stawka podatku od nieruchomości za garaż, jeśli wejdą w życie zmiany proponowane przez resort administracji i cyfryzacji. Projekt przepisów przewiduje, że do garaży nie będzie można stosować stawek niższych niż przewidziane dla budynków mieszkalnych.

Wzrośnie podatek od nieruchomości za garaż. Zapłacimy nawet więcej o dziesięć razy

Projekt Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji zakłada zmiany w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych.

 – Szykuje się duża zmiana dotycząca rozszerzenia zakresu opodatkowania garaży. Były one co prawda opodatkowane cały czas, natomiast wyraźnie wzrośnie stawka podatkowa – mówi Mariusz Unisk, dyrektor generalny ds. doradztwa podatkowego w ISP Modzelewski i Wspólnicy.

Resort chce, by wszyscy posiadacze parkingów i miejsc postojowych płacili ujednoliconą, ale wyższą stawkę. W niektórych przypadkach będzie to nawet dziesięciokrotny wzrost opłaty. Dotyczy to garaży, które znajdują się w bryle budynku i do których w związku z tym dziś stosowana jest niższa stawka niż za mieszkanie (w tym roku max. 74 grosze za m2). Więcej zapłacą też mieszkańcy bloków, którzy mają wykupione miejsca parkingowe w podziemiach.

 – Za chwilę za takie garaże będziemy płacić 7 zł za metr, dlatego że to nie będzie traktowane tylko jako część budynku mieszkalnego, ale jako oddzielny lokal przy zdecydowanie wyższych stawkach podatku – wyjaśnia Unisk.

To jednak nie koniec zmian.

 – W tej chwili zasadą jest, że osoba fizyczna płaci podatek w czterech ratach, natomiast od przyszłego roku, jeżeli wymiar podatku nie przekroczy stu złotych, będziemy płacić ten podatek jednorazowo – wyjaśnia ekspert ISP.

Planowane zmiany dotkną również przedsiębiorców. Projekt MAC wprowadza nowe podejście do pojęcia budowli w podatku od nieruchomości.

 – To temat, który od lat jest przedmiotem wielu sporów podatników z organami podatkowymi. Stan prawny dziś pozwala na dosyć elastyczną interpretację, w jedną czy w drugą stronę – zaznacza Unisk.

Założeniem jest stworzenie zamkniętego katalogu obiektów, które są budowlami, co pozwoli na ustalenie, od czego dany przedsiębiorca będzie płacić podatek.

 – Przy tworzeniu tej listy pewnie jeszcze dużo będzie się działo, bo to wymaga ogromnej pracy. Chodzi o to, żeby zachować jakiś bieżący wpływ budżetowy dla gmin, którym ten podatek ma służyć, a z drugiej strony, aby nie wprowadzić nowych obciążeń fiskalnych dla firm i przedsiębiorców – przewiduje Mariusz Unisk.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wzrośnie podatek od nieruchomości za garaż. Zapłacimy nawet więcej o dziesięć razy

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
mecmar
Jak można "zapłacić więcej O dziesięć razy"?
9 9
odpowiedź
User
miki
Jak widać, według MAiC zawsze z mieszkania można przeprowadzić się do garażu.... i tam mieszkać... Czy ktoś jeszcze kontroluje co się u nas dzieje?
10 8
odpowiedź
User
misza
dla przykładu, metraż garażu wolnostojącego murowanego wynosi 25m/2 czynsz za ten garaż wynosi 150zł. 25x7zł=175zł plus 150zł daje kwotę 325zł ( :oops: CHORE !!!!!).
Za to wzrośnie popyt na blaszaki i dzierżawę terenu
11 8
odpowiedź
User
Kwinto
Chore - dalej pod blokami będą na każdym skrawku ziemi stawać, bo w podziemnym się nie będzie opłacać - nie dość, że trzeba kupić, to jeszcze płacić nieadekwatną daninę. Głupota.
11 8
odpowiedź
User
Marek
ZŁODZIEJE OKRADAJĄ RODAKÓW!!! KIEDY TO CHAMSTWO SIĘ SKOŃCZY???
12 8
odpowiedź