SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Wzrost gospodarczy w Polsce ma się dobrze

PKB wzrósł w 3. kwartale 2017 r. o 4,7 proc. r/r, a PKB wyrównany sezonowo w stosunku do poprzedniego kwartału wzrósł o 1,1 proc. – podał GUS prezentując szybki szacunek PKB.

PKB niewyrównany sezonowo (w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego) wzrósł w III kwartale realnie o 4,7 proc. w porównaniu z tym samym okresem roku poprzedniego - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny w tzw. szybkim szacunku.

W II kwartale 2017 r. PKB wzrósł o 3,9 proc. rdr w porównaniu ze wzrostem o 4 proc. rdr w I kwartale br.

GUS podał też, że w III kwartale 2017 r. PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2010) zwiększył się realnie o 1,1 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 5,0 proc.

Komentarz dr Małgorzaty Starczewskiej- Krzysztoszek, głównej ekonomistki Konfederacji Lewiatan

Wzrost gospodarczy ma się dobrze. Pytanie, czy  gospodarka ma się dobrze, czy struktura wzrostu PKB daje szanse na dalszy rozwój, na utrzymanie dynamiki PKB na poziomie co najmniej 4 proc. w kolejnych kwartałach i latach. Ekscytujemy się wysokim tempem wzrostu gospodarczego, a  to nie dynamika, a struktura wzrostu gospodarczego daje odpowiedź na to pytanie. Z punktu widzenia wzrostu gospodarczego w średnim i długim okresie ważne jest bowiem to, czy inwestujemy, a nie to czy dużo konsumowaliśmy w przeszłości.

To co bez danych o strukturze wzrostu PKB można powiedzieć o wzroście polskiej gospodarki w 3. kwartale br., to że był on porównywalny do wzrostu w dwóch poprzednich kwartałach 2017 r. Wskazują na to dane wyrównane sezonowo w ujęciu kwartalnym. W 1. kwartale PKB wzrósł o1,1 proc. q/q, w 2. kwartale o 0,9 proc., w trzecim ponownie 1,1 proc.

Dane kwartalne wskazują zatem, że w 3. kwartale br. na pewno skorzystaliśmy na efekcie niskiej bazy i wzrost PKB o 4,7 proc. r/r jest na pewno w części efektem statystycznym. W jakiej części jest efektem przyspieszenia gospodarki, i to przyspieszenia mającego charakter rozwojowy, dowiemy się w końcu listopada, gdy GUS opublikuje pełne dane dotyczące wzrostu PKB.

Wszystko wskazuje jednak na to, że tak jak w poprzednich kwartałach to konsumpcja (indywidulana i publiczna) zbudowała wzrost gospodarczy. Dane dotyczące obrotów  z zagranicą wskazują, że w 3. kwartale br. także eksport netto wsparł wzrost PKB (po silnym negatywnym wpływie w 2. kwartale br., gdy eksport netto obniżył wzrost PKB o 1,5 proc.).

Miejmy nadzieję, że przyczyniły się do niego także inwestycje. I to w stopniu większym niż w ciągu pierwszego półrocza br., gdy wzrosły jedynie o 0,3 proc. (po spadku w 2016 r. o prawie 8 proc.) dodając 0,1 punkt procentowy do wzrostu PKB. Nie byłabym wielką optymistką jeśli chodzi o inwestycje publiczne. Patrząc na to, jak kolejne przetargi na realizację inwestycji finansowanych ze środków publicznych (unijnych i krajowych) kończą się fiaskiem ze względu na brak ofert ze strony potencjalnych wykonawców, trudno być optymistą. Jednak informacje płynące z przedsiębiorstw wskazują, że ich skłonność do inwestowania rośnie. Jeśli zobaczymy to w danych GUS dotyczących przedsiębiorstw 50+, które na dodatek pokażą, że firmy inwestują więcej niż przeciętnie w maszyny i urządzenia, to będziemy mieć powody do optymizmu. Będzie to wskazywać, że firmy zaczynają widzieć inne rozwiązania niż podkupowanie sobie pracowników i podnoszenie wynagrodzeń w oderwaniu od wzrostu wydajności pracy,  otwierające im drogę do rozwoju.

To, czego potrzebuje nasza gospodarka, to inwestycje. Bez nich nie zaspokoimy rosnącego w wyniku wzrostu zatrudnienia i dochodów rozporządzalnych popytu konsumpcyjnego, nie będziemy zdolni do utrzymania dynamiki eksportu na dotychczasowym poziomie. I osłabimy szanse polskiej gospodarki na rozwój w kolejnych latach.

Dołącz do dyskusji: Wzrost gospodarczy w Polsce ma się dobrze

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl