SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Wzrost PKB przyspieszył w 2013 roku

Wzrost gospodarczy w 2013 roku, według wstępnych szacunków, wyniósł 1,6 proc. - podał GUS.

Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek

Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek

- W ubiegłym roku eksperci kilkakrotnie podwyższali prognozy wzrostu PKB, ale wstępny wynik, który podał GUS, jest jednak pozytywnym zaskoczeniem. Szczególnie, że po trzech kwartałach 2013 roku wzrost PKB osiągnął tylko 1,1 proc. Najważniejsze, że do eksportu netto, który ciągnął gospodarkę, dołączyło w bardziej zdecydowany sposób spożycie indywidualne, które po trzech kwartałach 2013 roku było wyższe o 0,4 proc, a po czterech  już o 0,8 proc. Konsumpcja odpowiada za 60 proc. PKB, dlatego jej wzrost najmocniej wpływa na tempo wzrostu gospodarczego.

W 2013 roku nie wspierały wzrostu PKB inwestycje finansowane ze środków publicznych. Natomiast, wszystko wskazuje na to, że inwestycje prywatne były niewiele, ale jednak wyższe niż w 2012 roku. Natomiast zdecydowanie niższe były zapasy (spadek o 4,6 proc.), co potwierdza, że ubiegły rok, mimo 1,6 wzrostu PKB, nie był jednak najlepszy dla przedsiębiorstw..

Jeśli popatrzeć na strukturę wzrostu PKB według sektorów, to widać, że największą pozytywną rolę we wzroście gospodarczym odegrały przemysł i transport, co należy wiązać z mocnym eksportem.

Tendencje, które zarysowały się w trzecim, a szczególnie w czwartym kwartale 2013 roku, nawet uwzględniając pozytywny wpływ na wyniki 4. kwartału niskiej bazy z czwartego kwartału 2012 roku, wskazują, że w tym roku PKB może urosnąć nawet o 3,5 proc.  Tym bardziej, że gospodarstwa domowe, ostrożnie, ale zwiększają konsumpcję, a firmy zaczynają odbudowywać zapasy i zwiększać inwestycje. Ponadto w 2014 roku będą uruchomione, tak przynajmniej zapowiada rząd, pierwsze środki europejskie z nowej perspektywy finansowej, co ożywi inwestycje publiczne. Dalej świetnie na rynkach zagranicznych powinni radzić sobie także eksporterzy – komentuje dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wzrost PKB przyspieszył w 2013 roku

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl