SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Wzrost PKB spowolnił do 2,9% r/r w II kw.

Wzrost gospodarczy Polski spowolnił do 2,9% r/r w II kw. br. z 3,5% odnotowanych w I kw, szacują ekonomiści Ministerstwa Gospodarki. Według nich, wzrost PKB w całym I półr. wyniósł 3,2%. Prognoza na cały rok nadal wynosi 3,0%.

Wzrost PKB spowolnił do 2,9% r/r w II kw.

"Według szacunków DSA MG, w I połowie 2012 roku PKB wzrósł o 3,2%. Zarówno konsumpcja, jak i inwestycje wykazały się dodatnim wkładem we wzrost PKB" - czytamy w raporcie Departamentu Strategii i Analiz resortu.

Według analityków resortu, spożycie ogółem wzrosło w I półr. o 1,3% i zwiększy się o 1,2% w całym roku (wobec wzrostu o 2,1% w 2011 r.), zaś spożycie indywidualne zwiększyło się o 2,1% i wzroście o 2,0% w całym roku (wobec +3,1% w 2011 r.). Wzrost nakładów brutto na środki trwałe w I półr. szacowany jest na 5,3%, zaś w całym roku powinien wynieść 3,5% (wobec 8,1% w 2011 r.).

Wcześniej przedstawiciele ministerstwa szacowali, że wzrost PKB w II kw. wyniesie poniżej 3,0%. Z kolei prezes Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) Janusz Witkowski mówił, że wzrost gospodarczy w II kw. br. na poziomie 3,0% r/r - na jaki liczył prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Marek Belka - będzie można uznać za bardzo satysfakcjonujący.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Wzrost PKB spowolnił do 2,9% r/r w II kw.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl