SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Właściciel Play i UPC Polska przejmuje kolejnego operatora płatnej telewizji

NJJ Holding Xaviera Niela uzyskał zgodę ukraińskich regulatorów na przejęcie dostawcy telefonii stacjonarnej i płatnej telewizji Datagroup-Volia. Tym samym operator będzie należał do właściciela Play i UPC Polska.
 

Do tej pory Datagroup-Volia był w 96,13 proc. własnością amerykańskiego funduszu Horizon Capital. Jest on zarządzany na Ukrainie przez Lennę Koszarny. 3,87 proc. udziałów w przejmowanej firmie należało dotychczas do jej dyrektora generalnego Mykhaylo Shelemby. Broadband TV News informuje, że po finalizacji transakcji, NJJ będzie dążyć do połączenia Datagroup-Volia z Lifecell, trzecim co do wielkości operatorem komórkowym na Ukrainie. Należąca do Niela Illiad Group poinformowała o przejęciu tej sieci komórkowej od Turkcell na początku roku.

Niel zamierza zainwestować w rozbudowę infrastruktury stacjonarnej i mobilnej u naszego wschodniego sąsiada. Po finalizacji transakcji Horizon Capital i dyrektor generalny operatora mają zainwestować w połączony podmiot i stać się jego mniejszościowymi akcjonariuszami.

- Ukraina jest krajem imponującego sektora technologicznego z innowacjami w zakresie sztucznej inteligencji i wysokim stopniem cyfryzacji. Jesteśmy przekonani, że nasza przełomowa transakcja będzie sygnałem dla innych, że nadszedł czas na inwestycje na Ukrainie, aby wesprzeć odbudowę kraju i wykorzystać jego potencjał – powiedział Xavier Niel, założyciel NJJ Holding.

Właściciel Play i UPC Polska działa na wielu rynkach

W 2020 roku francuska Grupa Iliad za 9,6 mld zł kupiła sieć komórkową Play. Dało to firmie pozycję szóstego największego operatora telekomunikacyjnego w Europie. W kwietniu 2022 roku sfinalizowano z kolei przejęcie UPC Polska od Liberty Global za 7,013 mld zł. 31 sierpnia nastąpiło prawne połączenie spółek P4 (operator sieci Play) i UPC Polska. Zmiana nie pozwala na bezkarne rozwiązanie umowy przed okresem zobowiązania.

Niespełna rok temu UPC Polska zaczęła oferować nowym klientom pakiety telewizyjne stosowane przez Play. Nie znalazło się w nich wiele kanałów oferowanych wcześniej przez sieć kablową. Brakowało m.in. wielu stacji Telewizji Polskiej czy Eurosport 2. Przez kilkanaście miesięcy Play dołączył większość „brakujących” kanałów. Do Urzędu Konkurencji i Konsumentów wpłynęło kilkanaście skarg na fuzję Play z UPC Polska. Klienci narzekają m.in. na słabszą jakość usług internetowych. Operator zaprzecza tym zarzutom.

Głównymi rynkami dla Iliad Group są: Francja (operator Free), Polska (Play/UPC Polska), a także Włochy (Iliad). Tylko w tych trzech krajach zatrudnia prawie 18 tys. pracowników, którzy obsługują 48,5 mln aktywnych abonentów. Firma działa także m.in. w Szwecji, Irlandii i krajach bałtyckich. Jest też akcjonariuszem mniejszościowym operatorów. Na przykład belgijskiego Proximus. 

Dołącz do dyskusji: Właściciel Play i UPC Polska przejmuje kolejnego operatora płatnej telewizji

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Oooo
Ukraina zdegenerowany upadły roszczeniowy bankrut cóż od dawna nie należy do Ukraińców
4 5
odpowiedź
User
Magda
Play trzeba w Polsce podzielić ;] UOKiK się do niczego nie nadaje.
8 2
odpowiedź
User
Gosia
Ledwo dają radę a biorą się za następną firmę
6 2
odpowiedź