SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Za 200 mln euro właściciel Play i UPC kupuje historyczny hotel Lambert w Paryżu

Xavier Niel, francuski miliarder i właściciel grupy Iliad kupił położony w Paryżu hotel Lambert, związany między innymi z historią Polski. Transakcja o wartości 200 mln euro należy do największych w segmencie nieruchomości w stolicy Francji. Niel nie zamierza mieszkać w budynku, ma on być siedzibą fundacji kulturalnej.

Article

Xavier Niel to jeden z najbogatszych Europejczyków, wartość jego majątku jest szacowana na ok. 7 mld euro. Miliarder jest właścicielem grupy telekomunikacyjnej Iliad, która w 2020 r. stała się właścicielem polskiej sieci Play, a później, za pośrednictwem tego telekomu przejęła operatora kablowego UPC.

Hotel Lambert z nowym właścicielem

Jak poinformował Bloomberg, Xavier Niel za kwotę 200 mln euro kupił położony w Paryżu, na Wyspie Świętego Ludwika historyczny hotel Lambert.

Czytaj także: UPC Polska ze wzrostem wpływów i zysku w 2021 roku, ma 1,57 mln klientów

Rezydencja została zbudowana w 1640 r. przez Louisa Le Vau, królewskiego architekta, który pomagał w budowie pałacu wersalskiego. Budynek mieści m.in. galerię obrazów Charlesa Le Bruna, dekoratora wersalskiej Sali Lustrzanej.

W przeszłości hotel Lambert był związany z historią Polski. W latach 1843–1975 hotel Lambert należał do książąt Czartoryskich, był głównym ośrodkiem Wielkiej Emigracji i emigracyjnego obozu politycznego Hotel Lambert. Mieszkali w nim m.in. Fryderyk Chopin, Juliusz Kossak, Juliusz Słowacki i Adam Mickiewicz.

W hotelu Lambert odbywały się salony literackie, w których uczestniczyli Voltaire i Jean-Jacques Rousseau. W 2007 r. nieruchomość została sprzedana za ponad 60 mln euro Abdullahowi bin Khalifa al-Thani, bratu byłego emira Kataru.

Kontrowersje wywołał w 2009 r. obszerny plan Katarczyków dotyczący renowacji Lamberta, w tym zainstalowania windy samochodowej, z której później zrezygnowano. W 2013 r. pożar zmusił właściciela do przeprowadzenia kolejnej serii gruntownych remontów, których łączny koszt wyniósł 130 mln euro.

Czytaj także: Play ma umowę dot. 470 mln zł kredytu do EBI na rozwój internetu szerokopasmowego

Według Bloomberga zakup hotelu Lambert jest największą jak dotąd inwestycją Xaviera Niela w nieruchomości. Obecnie miliarder jest już właścicielem kilkunastu prestiżowych budynków w Paryżu. Transakcja ta jest jedną z największych w historii prywatnych nieruchomości w stolicy Francji, przekraczając 100 mln euro zapłacone za hotel Soyecourt w 2011 r.

Zgodnie z doniesieniami Niel nie zamierza mieszkać w tym budynku o powierzchni prawie 4 tys. metrów kwadratowych, a raczej planuje przeznaczyć nieruchomość na siedzibę fundacji kulturalnej.

Dołącz do dyskusji: Za 200 mln euro właściciel Play i UPC kupuje historyczny hotel Lambert w Paryżu

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl