SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Xelion chce licencję maklerską, liczy na zysk netto w 2010 r.

Spółka Xelion.Doradcy Finansowi zamierza ubiegać się o licencję maklerską, aby poszerzyć zakres świadczonych usług. Ten rok powinien zakończyć się zyskiem netto, powiedział w rozmowie z agencją ISB prezes Adam Niewiński.

W I półroczu Xelion zanotował prawie 0,5 mln zł zysku netto i jest to trzeci z rzędu dodatni kwartalny wynik. Od 2003 r., kiedy to rozpoczęła działalność spółka była na minusie.

„Nasz zysk jest pochodną aktywów. Mamy stałą bazę kosztową i to jest w zasadzie niezmienne. Jeśli do tego rynek będzie nam sprzyjał, to jest szansa, że na koniec roku ten wynik będzie znacznie lepszy”- powiedział Niewiński.

W ofercie Xeliona znajduje się 61 funduszy inwestycyjnych krajowych i 167 funduszy zagranicznych, 8 strategii typu asset management oraz 9 produktów typu linked ze 130 ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi.

Prezes poinformował, że Xelion zamierza poszerzyć spektrum usług i produktów i planuje ubiegać się o licencję maklerską. Decyzja w tej sprawie powinna zapaść do końca tego roku.

„Naturalnym krokiem jest uzyskanie licencji maklerskiej. Bardzo poważnie o tym myślimy. Mamy ambicję, aby zostać liderem wśród firm zarządzania aktywami. To jest ostatni element układanki”- podkreślił.

Dodał jednak, że decyzja zależy od akcjonariuszy: banku Pekao SA  oraz UniCredit S.p.A. - właściciela UniCredit Xelion Banca we Włoszech, do których należy po 50% udziałów Xeliona.

 Niewiński podkreślił, że spółka jest  w stanie pokryć wszystkie koszty związane z uruchomieniem działalności  maklerskiej, w tym koszt systemu IT za kilka mln zł i nie potrzebuje dodatkowego kapitału.

Aktywa pod zarządzaniem Xeliona wyniosły  1,4 mld zł na koniec czerwca i od początku roku zanotowały ponad 15-procentową dynamikę wzrostu.

„W każdym miesiącu mamy pozytywną sprzedaż netto produktów inwestycyjnych. W czerwcu rynek poszedł w dół, a my urośliśmy o 20 mln zł. To jest dalekie od idealnych poziomów, ale trend jest wyraźnie pozytywny” - powiedział prezes.

Obecnie Xelion zatrudnia ponad 200 doradców finansowych. W ocenie prezesa zapotrzebowanie rynku jest znacznie większe i sięga co najmniej 500 osób, ale brakuje profesjonalistów z obszaru zarządzania majątkiem, którzy spełnialiby kryteria Xelion. Dodatkowo liczba osób zamożnych i bogatych stale się zwiększa i sięga obecnie ok. 500 tys.  osób.

Obecnie klientami Xeliona jest ponad 10 tys. osób, które posiadają co najmniej 100 tys. zł wolnych środków. Średnia wielkość aktywów klienta spółki wynosi ok. 200 tys. zł.

Dołącz do dyskusji: Xelion chce licencję maklerską, liczy na zysk netto w 2010 r.

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl