SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Yanosik: częstsze wyjazdy w długi weekend czerwcowy, mniej wypadków, więcej kontroli policji

Ten rok przyniósł znacznie większe zainteresowanie wyjazdem na długi weekend czerwcowy, zwłaszcza że obostrzenia dotyczące COVID-19 zostały zniesione - wynika z danych pochodzących z aplikacji Yanosik.

fot. Shutterstock.comArticle

"Zweryfikowaliśmy liczbę kilometrów przejechanych przez użytkowników Yanosika w okresie długiego weekendu czerwcowego w tym roku i porównaliśmy ją z poprzednim rokiem. Już w środę poprzedzającą urzędowy dzień wolny odnotowaliśmy 33% wzrost liczby przejechanych kilometrów w stosunku do ubiegłego roku. W czwartek 16 czerwca, w który przypadło święto Bożego Ciała, liczba przejechanych kilometrów spadła, lecz wciąż była wyższa o 15% niż w ubiegłym roku. Ponowny wzrost nastąpił już w piątek (+28%), w sobotę (+35%) oraz w niedzielę (+24%). Te dane potwierdzają, że Polacy chętniej wyjeżdżali w tym roku na długi weekend czerwcowy. Część z nich wyruszyła już w środę, a część w piątek po Bożym Ciele." – informuje Julia Langa, przedstawicielka Yanosika.

W trakcie długiego weekendu czerwcowego w tym roku odnotowano przyrost unikatowych użytkowników Yanosika. W środę przed Bożym Ciałem o 21% więcej kierowców niż w ubiegłym roku uruchomiło aplikację na trasie. Największy przyrost odnotowano w sobotę - o 26%.

"Sprawdziliśmy stosunek przyjazdów do wyjazdów z wybranych powiatów w Polsce w czasie tegorocznego długiego weekendu czerwcowego. Okazuje się, że największy przyrost przyjazdów w odniesieniu do wyjazdów odnotował powiat jeleniogórski z wynikiem 1000%. Niewiele mniej uzyskał powiat tatrzański (883%) oraz kamieński w zachodniopomorskim (742%). W naszym zestawieniu przeważa przyrost przyjazdów do powiatów znajdujących się w obszarach górskich, aniżeli nadmorskich" – komentuje Langa.

Polacy chętniej wybrali się w tym roku na górskie szlaki, ale nie zabrakło również entuzjastów plażowania i kąpieli morskich. Największym zainteresowaniem tych drugich cieszyło się województwo zachodniopomorskie i powiaty w nim się znajdujące.


Skąd z kolei najchętniej wyjeżdżali Polacy na tegoroczną czerwcówkę? Według danych twórców Yanosika, były to w kolejności miasta: Warszawa, Kraków, Poznań, Łódź, Lublin, Białystok, Bydgoszcz, Rzeszów, Wrocław, Szczecin.

"Sprawdziliśmy w naszym systemie procentowy stosunek zgłoszeń kontroli policji w trakcie długiego weekendu czerwcowego w odniesieniu do ubiegłorocznego. Odnotowaliśmy wzrost zgłoszeń w piątek (4%) oraz w sobotę (6%). Z kolei w środę, poprzedzającą urzędowy dzień wolny, liczba zgłoszeń była mniejsza o 16% w porównaniu do tej z 2021 roku." – mówi Langa.

Zgodnie ze statystykami polskiej policji, w czasie tegorocznej czerwcówki doszło do 358 wypadków drogowych, w których zginęło 31 osób, a 389 zostało rannych. W ubiegłym roku odnotowano 385 wypadków drogowych, 39 ofiar śmiertelnych i 421 rannych. Mniejszą liczbę wypadków na drogach potwierdzają również dane Yanosika, a dokładniej mniejsza liczba zgłoszeń wypadków w aplikacji w tym roku, w porównaniu do poprzedniego.

Dołącz do dyskusji: Yanosik: częstsze wyjazdy w długi weekend czerwcowy, mniej wypadków, więcej kontroli policji

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl