SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Z amerykańskiego „Newsweeka” zwolniono redaktora naczelnego i dziennikarzy, którzy opisywali kłopoty własnego wydawcy

W poniedziałek z amerykańskiego wydania „Newsweeka” zwolnieni zostali redaktor naczelny Bob Roe, redaktor prowadzący Ken Li i dziennikarka Celestine Katz. Niedawno tygodnik ujawnił, że w sprawie możliwych nieprawidłowości u jego wydawcy toczy się postępowanie prokuratorskie.

Article

Bob Roe potwierdził, że w poniedziałek został zwolniony, natomiast Ken Li i Celestine Katz skomentowali to na Twitterze. Li zażartował, że akurat takiego dnia zostawił w domu ładowarkę do telefonu, natomiast Katz podziękowała współpracownikom, „zwłaszcza za nasze ostatnie, trudnie publikacje o naszym piśmie”, dodając, że dzisiaj zostanie zwolniona i szuka nowej pracy.

Według nieoficjalnych informacji podanych przez kilka amerykańskich serwisów w poniedziałek szefowie wydawcy powiedzieli dziennikarzom, że mogą już iść do domu. Nikt jednak nie opuścił redakcji, za to niektórzy kopiowali swoje dane z komputerów służbowych. Kiedy Celestine Katz po otrzymaniu wypowiedzenia była wyprowadzana z newsroomu, dostała brawa.

Z nieoficjalnych ustaleń wynika, że w poniedziałek mieli zostać zwolnieni także dziennikarz „Newsweeka” Josh Saul oraz Josh Keefe z serwisu International Business Times (jego wydawcą jest również Newsweek Media Group). Obu zablokowano dostęp do skrzynek mailowych, a Keefe został wezwany do dyrektora personalnego (Saul jest obecnie na urlopie). Jednak zwolnieniu zapobiegł jeden z redaktorów.

Z kolei dziennikarz „Newsweeka” Matthew Cooper sam zrezygnował z dalszej pracy w piśmie. W ujawnionym przez CNN liście dołączonym do wypowiedzenia stwierdził, że nigdy jeszcze nie widział tak bezmyślnego zarządzania redakcją, zaznaczając, że nie ma na myśli Boba Roe i Kena Li. - To powołanie redaktorów, którzy bezmyślnie podążali za klikami kosztem dokładności i retweetami kosztem uczciwości, sprawiło, że jestem załamany sytuacją „Newsweeka” - stwierdził Cooper.

Rzecznik Newsweek Media Group nie potwierdził tych roszad, tłumacząc, że firma nie komentuje zmian personalnych.

Dziennikarze „Newsweeka” opisywali kłopoty swojego wydawcy

W zeszłym tygodniu Etienne Uzac, współwłaściciel i prezes Newsweek Media Group, oraz jego żona Marion Kim, która pełniła w firmie obowiązki dyrektora finansowego, zrezygnowali ze swoich stanowisk. Z kolei Dayan Candappa, dyrektor ds. treści, został wysłany na urlop po tym, jak BuzzFeed ujawnił, że z Reutersa, gdzie poprzednio pracował, musiał odejść wskutek oskarżeń o molestowanie seksualne. Newsweek Media Group wynajął zewnętrzną kancelarię prawną do przeprowadzenia w firmie postępowania w tej sprawie.

W styczniu funkcjonariusze prokuratury na Manhattanie przeszukali siedzibę wydawcy i zajęli kilkanaście serwerów. Według „New York Post” śledztwo dotyczy powiązań między byłymi już szefami spółki (Etienne Uzac i Marion Kim) a katolicką uczelnią Olivet University.

Te wydarzenia na łamach „Newsweeka” opisywali przede wszystkim Celestine Katz, Josh Saul i Josh Keefe. Natomiast BuzzFeed w zeszłym tygodniu podał, że Newsweek Media Group fałszował wyniki odwiedzalności swoich serwisów internetowych, żeby pozyskać budżety reklamowe Biura Ochrony Finansowej Konsumentów.

„Newsweek” w marcu 2014 roku wrócił w wersji drukowanej

Poprzednim wydawcą „Newsweeka” była firma The Newsweek Daily Beast Company, która w końcem 2012 roku zrezygnowała z amerykańskiej wydania papierowego tygodnika, stawiając na jego międzynarodową wersję cyfrową.

W sierpniu 2013 roku tytuł został sprzedany spółce International Business Times Media, która w ub.r. zmieniła nazwę na Newsweek Media Group.

Wydanie cyfrowe „Newsweeka” zostało przywrócone na początku marca 2014 roku.

W poniedziałek kierownictwo Newsweek Media Group w wewnętrznym komunikacie poinformowało, że obowiązki szefa „Newsweeka” przejmie Nancy Cooper, redaktorka International Business Times. Natomiast tymczasowym dyrektorem ds. treści zostanie Jonathan Davis, współzałożyciel International Business Times.

Dołącz do dyskusji: Z amerykańskiego „Newsweeka” zwolniono redaktora naczelnego i dziennikarzy, którzy opisywali kłopoty własnego wydawcy

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
!!!!!!!!!!!!!!!
a wolność słowa!!!!
odpowiedź
User
!!!!!!!!!!!!!!!
a wolność słowa!!!!
odpowiedź
User
Jol
Niecierpliwie czekam na wstepniak redaktora naczelnego polskiej edycji. Na pewno stanie w obronie wolnosci slowa;))
odpowiedź