SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Za 1,66 miliarda złotych Ministerstwo Cyfryzacji wprowadzi szybki internet do polskich szkół

Ministerstwo Cyfryzacji przedstawiło projekt ustawy o Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE), dzięki której wszystkie szkoły w Polsce mają otrzymać dostęp do internetu o przepustowości 100 Mb/s. Przepisy mają wejść w życie 1 listopada 2017 roku, a ich realizację powierzono Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK). Podłączenie do szybkiej sieci wszystkich szkół w Polsce ma kosztować w ciągu 10 lat 1,66 miliarda złotych.

Article

Projekt ustawy o OSE autorstwa Ministerstwa Cyfryzacji został opublikowany na stronach rządowych wraz z towarzyszącymi mu dokumentami. Konsultacje w sprawie ustawy mają potrwać do 7 sierpnia br.

Zgodnie z projektem w ciągu najbliższych 10 lat wszystkie szkoły w Polsce (z wyjątkiem placówek edukacyjnych przeznaczonych dla dorosłych) zostaną wyposażone w dostęp do szerokopasmowego internetu, którego przepustowość nie będzie niższa niż 100 Mb/s. Szkoła będzie musiała jednak dopłacić w sytuacji, gdy zdecyduje się na internet szybszy niż ten gwarantowany.

Realizacją ustawy ma się zajmować NASK, który będzie płacić lokalnym operatorom za dostęp do ich infrastruktury lub za usługi które z jej wykorzystaniem zaoferuje szkołom.

Projekt dotyczący OSE zakłada, że w ciągu 10 lat skarb państwa zapłaci za jego realizację 1,66 mld zł. Może się jednak okazać, że kwota ta zmniejszy się do 1,32 mld pod warunkiem że do realizacji OSE uda się wykorzystać środki z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

W założeniach przewidziano następujący harmonogram dotacji które NASK otrzyma na realizację OSE w kolejnych latach:
2018 r. – 74 mln zł
2019 r. – 238 mln zł
2020 r. – 201 mln zł
2021 – 2027 r. – 164 mln zł w każdym roku

Resort cyfryzacji zaznacza w uzasadnieniu projektu, że OSE nie jest celem, ale jedynie środkiem do realizacji planu szerokiego wprowadzenia w polskich szkołach kompleksowego kształcenia uczniów w segmencie informatyki i nowoczesnych technologii, co będzie obiecujące zarówno dla młodych ludzi, jak i rynku pracy oraz w dalszej perspektywie konkurencyjności polskiego biznesu.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Za 1,66 miliarda złotych Ministerstwo Cyfryzacji wprowadzi szybki internet do polskich szkół

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
donald
Podobno UE ma wprowadzać też sieci wifi na wsiach. Ja wolę też swoje aero2
odpowiedź