SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Za 8 mln złotych Play przejmuje od PAGI pasmo 3,7 GHz by wprowadzić AirFibre na Mazowszu

Uprawomocniła się decyzja prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej dotycząca przekazania przez Powszechną Agencją Informacyjną (PAGI) spółce Play Communications pasma 3,7 GHz. Umowa dotyczy obszaru Mazowsza i ma pomóc Play we wprowadzeniu usługi mobilnego internetu AirFibre. Według nieoficjalnych informacji wartość transakcji wynosi ok. 8 mln złotych.

Jørgen Bang-Jensen, prezes Play CommunicationsArticle

Umowa pomiędzy PAGI a Play Communications została zawarta w końcu grudnia ub.r. Zgodnie z nią PAGI przekazało Play posiadaną rezerwację częstotliwości w zakresie czterech dupleksowych kanałów radiowych, każdy o szerokości 3.5 MHz, o numerach 25, 26, 27, 28, z zakresu 3600-3800 MHz na obszarze regionu mazowieckiego.

Strony transakcji nie poinformowały o jej wartości. Jednak z komunikatu firmy Alta będącej akcjonariuszem PAGI wynika, że Play zapłacił za wspomniane pasmo ok. 80 mln zł.

Na początku kwietnia br. prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) zatwierdził przekazanie pasma 3,7 GHz do Play, zaś teraz telekom poinformował o tym, że upłynął termin uprawomocnienia się tej decyzji i wchodzi ona w życie.

W marcu br. Play zapowiedział, że pozyskane od PAGI częstotliwości zamierza przeznaczyć na rozwój usługi mobilnego szerokopasmowego dostępu do internetu o nazwie Air Fibre. Ma ona stanowić alternatywę głównie dla obszarów wiejskich, w których stacjonarny dostęp do łączy o szerokiej przepustowości jest często niemożliwy lub mocno utrudniony.

Operator potwierdza obecnie te plany zapowiadając że „Częstotliwość zostanie wykorzystana w celu maksymalizacji dostępnej pojemności i użyteczności dla usług AirFibre przy wykorzystaniu technologii 4G, oraz maksymalizacji wykorzystania zasobów częstotliwościowych dla technologii 5G.”

- W Play przykładamy dużą wagę do dalszego wzmacniania naszej platformy bezprzewodowej – podkreśla w komunikacie Jørgen Bang Jensen, prezes P4, właściciela Play, który w połowie br. odejdzie z tego stanowiska. - Dzięki nabyciu rezerwacji częstotliwości PAGI w paśmie 3,7 GHz wzbogacamy możliwości naszej sieci radiowej i umacniamy pozycję lidera w celu efektywniejszej komercjalizacji oferty Wireless-to-the-Home opartej o strategie AirFibre. Ponadto jesteśmy coraz bardziej zaawansowani jeśli chodzi o ekosystem 5G dla usług mobilnych i pionowo zintegrowanych linii biznesowych. Z przyjemnością dodajemy tę rezerwacje częstotliwości do ostatnio zakupionej rezerwacji częstotliwości w paśmie 3700 MHz dla 28 MHz ciągłego niesparowanego pasma. Rezerwacja częstotliwości PAGI 3.7GHz pozwoli nam pokryć część najbardziej atrakcyjnego regionu w Polsce, którym jest województwo mazowieckie generujące 22 proc. produktu krajowego brutto Polski i jest zamieszkane przez 14 proc. populacji kraju.

Na koniec grudnia 2017 r. w sieci Play aktywowanych było ponad 15,2 mln kart SIM. W ub.r. firma zanotowała wzrost wpływów operacyjnych do 6,67 mld zł i spadek zysku netto z 712 do 387,3 mln zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Za 8 mln złotych Play przejmuje od PAGI pasmo 3,7 GHz by wprowadzić AirFibre na Mazowszu

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
cocks
To w końcu 8 czy 80 mln złotych?
odpowiedź