SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Zabawki z Chin źle wypadły w kontroli UOKiK-u: słabo oznakowane, za dużo fosforanu tris

W badaniu zrealizowanym przez podlegającą UOKiK-owi Inspekcję Handlową dwa z 12 modeli zabawek dla dzieci w wieku 0-3 lat były źle oznakowane i zawierały niedozwolone stężenie fosforanu tris. Oba są importowane z Chin. UOKiK radzi, na co zwracać uwagę przy zakupie takich zabawek.

Article

Badanie, przeprowadzone przez cztery wojewódzkie inspektoraty Inspekcji Handlowej, objęło 12 modeli zabawek dla dzieci w wieku poniżej 36 miesięcy. Dwa modele są rodzimej produkcji, po jednym importowanym z Niemiec i Kanady, a osiem - z Chin.

Były to po dwie lalki, kostki i zabawki wykonane z pianki poliuretanowej, trzy z ciastoliny oraz po jednej piłce, figurce i książeczce do kąpieli.

Zastrzeżenia do zabawek z Chin

W efekcie kontroli wykryto niezgodności formalne w czterech modelach zabawek, wszystkie są importowane z Chin. W dwóch przypadkach, ciastoliny i zabawki z pianki, brakowało oznaczenia, że to produkty dla dzieci w wieku 0-3 lat. Kostka nie zawierała instrukcji w języku polskim, a książeczka do kąpieli - danych producenta.

Ponadto Specjalistyczne Laboratorium Produktów Włókienniczych i Analizy Instrumentalnej w przebadało 11 próbek zabawek pod kątem występowania alergenów oraz środków opóźniających palność.

Zakwestionowano dwie próbki: książeczka do kąpieli i kostki zawierały niedozwolone stężenie fosforanu tris (2-chloro-1-metyloetylu) (TCPP) - odpowiednio 48 mg/kg oraz 18,7±4,7 mg/kg. Fosforanu tris odpowiada za opóźnienie spalania materiału.

W żadnej z analizowanych próbek nie stwierdzono natomiast występowania niedozwolonych substancji alergizujących.

Wnioski o postępowania administracyjne

W przypadku zabawek ze zbyt dużym stężeniem fosforanu tris Inspekcja Handlowa skierowała do UOKiK wnioski o wszczęcie postępowań administracyjnych. Regulator obecnie analizuje te sprawy.

Natomiast w jednym przypadku, w którym stwierdzono niezgodności formalne, Inspekcja Handlowa wystąpiła do przedsiębiorcy, który importuje zabawki, z wnioskiem o podjęcie dobrowolnych działań naprawczych.

Jak kupować zabawki dla dzieci - rady UOKiK-u

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przypomina że każda zabawka (lub jej opakowanie) powinna być oznaczona symbolem CE, który potwierdza zgodność z wymaganiami bezpieczeństwa.

Przy zakupie zabawki warto też zwrócić uwagę, czy dołączono do niej stosowne ostrzeżenia w języku polskim. Przy zabawkach dla dzieci w wieku 0-3 lat istotne są też inne parametry:
- Materiały wypełniające – materiały wypełniające nie powinny zawierać żadnych twardych ani ostrych zanieczyszczeń, takich jak kawałki metalu, gwoździe, igły i drzazgi.
- Zabawki nie powinny posiadać części o wymiarach umożliwiających dziecku ich połknięcie.
- Opakowania – wykonane z elastycznych tworzyw sztucznych, o obwodzie otworu większym niż 380 mm nie powinny być zamykane za pomocą ściągnięcia sznurka lub linki.

Z kolei na zabawkach, które nie są przeznaczone dla dzieci poniżej 36 miesięcy, a dodatkowo mogą być dla nich niebezpieczne, powinno być podane ostrzeżenie: „Nieodpowiednie dla dzieci w wieku poniżej 36 miesięcy” lub „Nieodpowiednie dla dzieci w wieku poniżej 3 lat” razem z krótkim wskazaniem określonego niebezpieczeństwa, które jest powodem ograniczenia. Zamiast napisu może być na nich umieszczony symbol przekreślonego czerwonego okręgu z główką dziecka i „0-3” w środku.

Dołącz do dyskusji: Zabawki z Chin źle wypadły w kontroli UOKiK-u: słabo oznakowane, za dużo fosforanu tris

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl